Mandriva 2007 czy Ubuntu

(Hub) #1

Witam mam pytanie jaki linux wybrać odpowiedni dla mojego systemu ?, znajomi mi polecaja ubuntu, ja sie zastanawiam tez nam Mandriva. Proszę jak mozecie doradzcie mi odpowiedni linux dla mojego systemu.

Info:

Typ procesora: AMD Athlon XP, 1666 MHz (12.5 x 133) 2000+

Nazwa płyty głównej: ASRock K7VT2 (5 PCI, 1 AGP, 2 SDR DIMM, 2 DDR DIMM, Audio, LAN)

Pamięć fizyczna: 256 MB (PC2100 DDR SDRAM)

Typ BIOS'u: AMI (12/10/02)

Karta dźwiękowa: VIA AC'97 Enhanced Audio Controller

Dysk fizyczny: WDC WD1600JB-00GVA0 (149 GB, IDE)

Dysk fizyczny 2: SAMSUNG SP4002H (40 GB, 7200 RPM, Ultra-ATA/100)

Karta sieciowa: Karta Fast Ethernet zgodna z VIA (192.168.12.101)

(Kozza) #2

Ubuntu będzie najodpowiedniejsze :mrgreen:

(Booba) #3

Jakie distro dla tego kompa? Jakie uważasz, bo ten wybór absolutnie nie zależy od parametrów Twojego blaszaka. Paramtery te liczą się tylko przy wyborze środowiska graficznego w którym bedziesz pracował. (musiałbyś o tym poczytać).

Używałem obu dystrybucji i do żadnej nie miałem większych zastrzeżen. Mandriva szybciej się instaluje tylko i obsługuje pakiety RPM (instalacja za pomoca kliknięcia), więc może to pomoże Ci w wyborze pomiedzy tymi distro...

(Hub) #4

Ja to zabardzo nie czjae linuxa, ale chciałbym zacząc od czegos podstawowego, Mandriva latwiejsza jest ?? dla poczatkujacego ??, jak tak podajcie jaka wersje na mój sys mam pobrać, z góry wielkie THX

(Kozza) #5

Co do środowiska to polecam Gnome

(Hub) #6

na moim kompie ubuntu na środowisku GNOME bedzie dobrze chulac ?

(Init3) #7

Nie ma znaczenia jaka dystrybucja. Podaj jeszcze karte graficzną bo jeśli masz ATI radeon 9200 lub ponizej to linuksa raczej bym odradzał. Niestety firma ATI nie jest tak profesjonalna jak Nvidia i najnowsze jej stery oferują wsparcie bodajze od radków 9500 wzwyż.

(Hub) #8

mam Nvida 4 MX 440 64 MB , powiedzcie jaka wersje Ubuntu mam pobrac i czy srodowisko będzie dobre ?

(Init3) #9

pobierz sobie 6.12 elokwetny emu, to takie przerobione przez polaków ubuntu 6.10, gdzie juz duzo rzeczy masz skonfigurowane (min. kodeki multimedialne). Dobry start dla początkujących. A skąd to odsyłam na http://www.ubuntu.pl. Twoja konfiguracja kompa jest - all linux ready :slight_smile: Co do środowkisk to chyba wszystkie pójdą przy 256 ram. Jesli sciagniejsz te ubuntu to i tak bedziesz mial tylko GNOME. Pozniej ewentualnie mozesz zmienic, ale mozesz tez pozostać na nim, bo to dobre srodowisko i programy z kde i xfce tez chodzą.

To tyle :slight_smile:

(Hub) #10

oki wielkie dzieki knapik za porady :wink: i mam jeszcze takie pytanko, jak sciagne te Ubuntu, to odrazu bede mógł je rozpakowac na dysk i nagrac na Cd rom ??

(D@wid) #11

ISO jest obrazem, który wystarczy wypalić na CD lub DVD. Nie trzeba nic rozpakowywać.

(Init3) #12

Obrazu iso nie rozpakowujesz, tylko od razu nagrywasz na płyte. Najlepiej odznacz sobie w ustawieniach winrara zeby nie obslugiwal ci obrazu iso.

Sciągasz i od razu wypalasz. Tylko pamiętaj zeby wypalać przy jak najmniejszej prędkości to ważne. Byle nie wiekszej niz 8x

Co do mandrivy to własciwie moim zdaniem jedyny sens ma jej kupowanie, bo w power pack masz wlasciwie wszystko skonfigurowane i po prostu korzystasz od razu z calkowicie kompletnego systemu - nawet miejscami bardziej kompletnego niz windows. natomiast wersja free jest goła i musisz sie nauczyć ją skonfigurować, wiec jesli nie chcesz wydawac kasy to ubuntu te przerobione bedzie lepszym rozwiazaniem na start.

(Hub) #13

oki, dzieki, juz ubuntu sie ssa :-), znacie moze jakies dobre polskie strony z darmowymi programami na LINUXa ?

(Init3) #14

99,9% programów na linuksa jest darmowych, stronki te znajdziesz w przyklejonych tematach w tym dziale.

(Hub) #15

knapik kolejny raz dzieki :slight_smile:

jeszcze pytanko na wszelki wypadek internet sam mi sie polaczy, czy sam bede musiał jakas konfigurowac ??, jestem w sieci LAN.

(freedom) #16

jak w sieci to wystarczy standardowo (jak w Windowsie) wpisać adresy IP i DNSy.

(Hub) #17

ok, dzieki, a dokładnie gdzie to trzeba bedzie wejsc ?

Wiem głupie pytanie zadałem :-P, abym sie tylko połączył z netem jak bede mial ubuntu i jak bede miał problemy bede pisał na tym cudownym forum :slight_smile: pozdro for all

(freedom) #18

poradzisz sobie. nie mam Gnome, więc dokładnie Ci nie powiem, ale będzie w którymś z menu, coś takiego jak "ustawienia sieci".

(Hub) #19

no oki :slight_smile: dzisaj juz bede instalował

Złączono Posta : 07.01.2007 (Nie) 14:16

słuchajcie mam probem zainstalowałem juz te ubuntu, ale nie odczytuje mi tego dysku 160 Gb :confused: , zainastalowałem na tym małym 40Gb, a 160 nie widac :confused: ...