Mandriva 2008 i XP na 2 dyskach - jak będzie z bootwaniem?

Witam.

Mam pewien problem. Chciałbym mieć na jednym komputerze dwa systemy operacyjne:

  • win xp

  • linux mandriva 2008

Zależy mi na tym by ona znajdowały się na dwóch oddzielnych dyskach (xp na sata1 80gb, linux na ata 20gb), oraz by nie trzeba było robić formata dysku na którym znajduje się winda.

Chciałbym się dowiedzieć czy w ogóle jest taka możliwość że przed startem systemu mógłbym wybrać ten, którego chce używać?

Jeśli tak to w jaki sposób to zrobić?

Przeglądałem wiele tematów na innych forach, tam nie znalazłem albo konkretnej odpowiedzi albo były dla mnie niezrozumiałe. Czy jest taka opcja by ktoś wytłumaczył mi to krok po kroku?

tak, jak najbardziej…

po prostu zainstaluj najpierw xp, a później (nie odłączajac oczywiście dysku z xp) zainstaluj na drugim dysku linuxa.

wtedy linux zastąpi MBR z xpka swoim GRUBem - czyli boot menadżerem i będziesz miał możliwość wyboru systemu.

(w odwrotnej kolejności nie zadziała - xp nie wykryje zainstalowanego linuxa)

jeśli będziesz chciał zrezygnować z linuxa i usunąć okno wyboru systemu poszukaj informacji na temat polecenia - fixmbr.

Lepszym rozwiązaniem byłoby zainstalowanie XP najpierw a następnie zmienienie kolejności sprawdzania dysków w BIOSie na ten drugi dysk, w ten sposób jeśli zainstalujesz GRUBa do mbr to boot loader XPka zostanie nienaruszony i jeśli cokolwiek się stanie z linuksem to zawsze możesz zabootować XPka wybierając z BIOSowego menu dysk który chcesz użyć najpierw do bootowania.