Mandriva Linux i karta sieciowa WL-8305

A więc ściągnołem sobie z internetu legalną wersję Mandriva Linux (Free 2006 i586 na DVD). Niestety, ale mam problem z zainstalowaniem mojej karty sieciowej (PLANET WL-8305). Mam do niej sterowniki, ale tylko do Windowsa :(. Korzystałem z tego poradnika. Niby wszystko dobrze zrobiłem, ale mam problem z punktem 7, a mianowicie z poleceniem ifconfig -a. Mi pokazuje tylko dwie karty: lo i shi0 (czy jakoś tak, coś na “s” :slight_smile: ). A powinno mi pokazywać przy tej drugiej karcie “eth0”. Postanowiłem ten krok pominąć i znów zatrzymuje się na punkcie 9, a dokładnie na poleceniu iwconfig , ponieważ są błędy (teraz niestety ich nie napiszę, bo nie pamiętam). Tak jak tam pisze, musze zainstalować pakiet wireless-tools. Niestety, ale tego pakietu w tym linuxie chyba nie ma! Co mam robić? To mój pierwszy linux i jestem bardzo początkujący w tych sprawach, więc proszę o dokładniejsze wytłumaczenie mi problemu. Z góry DZIĘKI!

skorzystaj z narzędzia http://ndiswrapper.sourceforge.net/-umozliwiauruchomienie sterowników windy pod linuxem,choć nie zawsze działa…

Mam dokładnie tą samą kartę i wiem, że działa na 100% pod Mandriva2006 - trzeba użyć narzędzia ndiswrapper, tak, jak pisze IrasB.

Wejdź w zarządzanie komputerem i skonfiguruj nowe połączenie sieciowe - będzie opcja wyboru sterowników z windowsa przy użyciu ndiswrappera. Trzeba wskazać w trakcie instalacji plik na płytce ze sterownikami i po wszystkim powinieneś już mieć zainstalowane urządzenie " wlan0".

A jak zainstalować ndiswrapper? Szukałem na google i nie znalazłem odpowiedzi (jak coś to w j. angielskim :frowning: ). Tylko prosze wytłumaczcie mi bardzo dokładnie, bo ja Linuxa dopiero co zainstalowałem :mrgreen:

Po prostu zrób tak, jak pisałem wcześniej - jeśli będzie taka potrzeba, to system poprosi o włożenie płyty instalacyjnej i sam sobie zainstaluje pakiet ndiswrappera, ale wydaje mi się, że domyślnie jest zainstalowany (nie pamiętam, bo teraz siedzę na Ubuntu :wink: )

Czyli, jak pisałem - wejdź w zarządzanie komputerem i skonfiguruj nowe połączenie sieciowe, zaznaczając, że będzie to połączenie bezprzewodowe, potem powinno się pojawić okno wyboru sterowników, gdzie będzie przycisk “użyj ndiswrapper” i wtedy należy wskazać plik sterownika dla windows XP (będzie to zapewne plik TIACXLN.INF na płycie dołączonej do karty).

Uwierz mi, że nie potrzeba tu nawet korzystać z konsoli, aby zainstalować tą kartę - kreator wszystko robi praktycznie sam w kilkadziesiąt sekund :wink:

No niestety, ale na płycie Mandriva 2006 nie ma tego (CHYBA).

No jeśli zainstaluje tego ndiswrapper to już sobie poradzę, tylko teraz problem mam z zainstalowaniem :frowning:

Szukałem na polskich stronach jak zainstalować, ale jest taka komenda “make” oraz komenda “make install” a mi Mandriva nie rozpoznaje tej komendy. Co jest grane?

Jak system nie rozpoznaje Ci make to doinstaluj to sobie.

make kompiluje Ci źródła, natomiast make install instaluje Ci już skompilowany program. Różnica polega na tym że make install musisz wykonywać z poziomu konta root.

Dzięki. Doinstalowałem sobie :slight_smile:

Ale znów kolejny błąd. Gdy dam komendę “make” (próbowałem też “make install” ) to wyskakuje błąd (screen: http://www.eimg.org/images/520182screen.jpg). Oczywiście przedtem wpisałem komendę "ln -s /usr/src/kernels/2.6.12-1.1372_FC3-i686 /lib/modules/2.6.12-1.1381_FC3/build’. Zmieniłem tylko numer “kernelu” (czy jak wy to tam nazwywacie) i nie chodzi. Sprawdzałem, czy jest taki folder w /usr/src/kernels/2.6.12-1.1372_FC3-i686 i nie ma, więc stworzyłem, ale to samo. Co jest tym razem? :frowning: :frowning: :frowning:

EDIT

Wpisywałem takie komedy:

ln -s /usr/src/kernels/2.6.12-1.1372_FC3-i686 /lib/modules/2.6.12-1.1381_FC3/build (tylko zmieniłem numer)

tar -xvzf ndiswrapper-1.30.tar.gz

cd ndiswrapper-1.30

make

make install

Szczerze powiem, że na początku też próbowałem się tym bawić w konsoli, ale tylko sobie nerwów napsułem :wink:

Na pewno nie masz przy tworzeniu nowego połączenia opcji wyboru ndiswrappera i sterowników WinXP? Właśnie to jest moim zdaniem najprostsza i najszybsza droga do zainstalowania tej karty. Pakiet ndiswrappera na pewno jest na płycie, bo, jak już pisałem, używałem tej samej wersji Mandrivy i mam tą samą kartę.

Ta opcja jest, tylko pisze, że nie jest zainstalowany ndiswrapper, a jak daje instalacja oprogramowania (w pakietach) i wpisuje “ndiswrapper” to nic nie znalazło :frowning: czyli na płycie CHYBA nie ma, a jeśli jest to gdzie?

No to spróbuj zainstalować osobno ndiswrappera, np. STĄD . jeśli chodzi o instalowanie, to rozpakowujesz to do jakiegoś katalogu, wchodzisz do niego, naciskasz F4 - otwiera to konsolę. Procedura instalowania powinna wyglądać tak: ./configure , potem make i na koniec make install - gdyby coś nie grało, to spróbuj ze znacznikami " ./" lub bez nich przed poleceniem - z tego, co pamiętam, to tak się to pisało w Mandrivie.

Po tym spróbuj według schematu, który opisałem wcześniej, lub również z konsoli:

Skopiuj wszystkie pliki sterownika WinXP do jakiegoś katalogu i potem załaduj ten sterownik do ndiswrappera za pomocą polecenia: ndiswrapper -i _ sterownik _ /TIACXLN.INF. Gdzie sterownik to ścieżka dostępu do katalogu gdzie zgrałeś sterowniki.

PS. nie daję głowy za poprawność składni - jeśli coś poknociłem, to proszę kogoś bardziej “obytego” o poprawki :wink:

Jak daje polecenie ./configure to mi pisze, że nie ma katalogu. No i co jest? Ja chce tylko zainstalować ndiswrapper a potem bawić się z netem! Jak mam zrobić żeby mi zadziałało? Błąd dalej występuje tak jak na screenie (link do screnna dwa posty wyżej).

mateok , do zainstalowania czegokolwiek ze źródeł potrzeba poprawnego wykonania:

./configure /*z foldera ze źródłami */

make

make install

to taka uwaga. Configure powie Ci czego Ci brakuje do poprawnego przejścia przez kompilację, make zbuduje pakiet, a make install to już chyba wiadomo :slight_smile: Słuchaj, a powiedz mi co daje Ci polecenie

uname -r

wpisałem ./configure (wpisałem też ./configure /drive/ ) i wyskakuje mi: ./configure: Nie ma takiego pliku ani katalogu

2.6.12-12mdk