Mandriva spring-co pobrać z serwera żeby działało

witam , zacząłem pobierać mandrive z metisse z tąd: ftp://ftp.ps.pl/mirrors/mandrake/offici … 007.0/One/ i mam pytanie co należy pobrać oprócz tego pliku Mandriva-2007.0-One-Metisse.i586.iso

żeby działał system, zauważyłem tam też wersje z kde i gnome i czy musze je też pobierać? Czy trzeba do nich pobierać też te inne pliki oboki iso? czy moge dać je wszystkie na 1dvd?

ftp://ftp.ps.pl/mirrors/mandrake/offici … -gnome.iso

Wypalić, zainstalować…

Pozdrawiam :slight_smile:

To jest wersja 1 plytowa, więc ściąsz tylko ten plik, do którego podałeś link. Wersje Gnome i KDE oznaczają jakie mają środowisko graficzne, czyli ściągasz to które najbardziej Ci odpowiada. Oczywiście możesz to też wypalić na dvd ale 1cd Ci starczy obraz nie ma więcej niż 700MB.

Pozdrawiam!

P.S. Zajrzałem na ten serwer i widzę, że chcesz pobrać wersje 2007.0 z metisse, pobierz sobie lepiej najnowsza wersję Mandrivy, a mianowicie 2007.1, która się nazywa Spring (z ang. wiosna) wiosenne wydanie. Tu masz link do serwera :slight_smile:

Wersje Gnome i KDE oznaczają jakie mają środowisko graficzne, czyli ściągasz to które najbardziej Ci odpowiada

to wiem

ale mogą być wszystkie środowiska na 1dvd?

jak potem się zmienia środowisko?

i tu się mylisz niestety:(

pobieram włśnie mandrive mettise i plik iso ma 707mb…

obydwie się nazywają spring, ja pobieram tą z niebieskim tłem na rysunku a ty dałeś do tej z pomarańczowym. Czym one tak właściwie się rużnią oprócz koloru tła?

Wszystkie środowiska będą w wersji na dvd, którą trzeba zainstalować. Ty pobierasz uruchamiana bez instalacji

Plik iso zajmuje tyle. Zmieści się na cd

Ja ściągałem obrazy o wielkości 749MB a po ściągnięciu okazało się, że mają 650MB. Tym się nie kieruj to wynika po prostu z przeliczeń z MB na B itd, bo musisz pamietać, że 8 bitów to jeden baj a 1kB to 1024 Bajty :slight_smile:

Nie ponieważ każda wersja ma preinstalowane środowisko graficzne i możesz co jedynie doinstalować sobie dodatkowe środowiska, w tym celu polecam wersję Free, która od razu instaluje przynajmniej 4 środowiska graficzne (Gnome, KDE, IceWM, Window Maker).

Po dodaniu odpowiednich repozytoriów możesz sobie doinstalować również takie środowiska graficzne jak: Fluxbox, Enleighnment E17, Mezzo, XFCE. Środowisk graficznych jest od koloru do wyboru.

Zmieniasz to przed uruchomieniem sesji, czyli zanim się zalogujesz wybierasz sesję z danym środowiskiem graficznym.

Różnią się tym, że wersja pomarańczowa to Mandriva 2007 Spring One wersja LiveCD, czyli system, który uruchamia się z płyty i nie trzeba jej instalować, ale jest taka możliwość, no i wersja ta posiada tylko niezbędne oprogramowanie, tj. OpenOffice, Kmail, Firefox, Kopette. Natomiast wersja niebieska to Mandriva 2007 Free, która zawiera dodatkowe pakiety dlatego znajduje się na 4CD lub 1DVD i posiada 4 środowiska graficzne.

Osobiście proponuję instalować wersję Free (niebieską), gdyż masz już całe niezbędne oprogramowanie zaraz po instalacji, i co najważniejsze jest stabilniejsza od wersji na 1CD :slight_smile:

Myślę, że w miarę jasno i szczegółowo wyjaśniłem wszystkie odpowiedzi na twoje pytania :slight_smile:

Pozdrawiam!

no tak ale każde środowisko jest do pobrania z osobna, więc chce je dać na 1 dvd ale niewiem czy bedzie działać wszystko potem

zomo_prl

Chyba to nie zaadziała ponieważ:

Jak wypalisz 2 obrazy na raz?

To po pierwsze:) A po drugie:)

Ponieważ ta wersja jest na 1CD, ponieważ to jest wersja LiveCD, czyli system, który działa z płyty CD zawiera tylko jedno środowisko graficzne, a stąd te wersje, bo jeden woli KDE a inny woli Gnome, albo jest zmuszony używać konkretnego środowiska, bo np. jego komp nie będzie cieńko pracował na przykład pod KDE, ponieważ KDE ma największe wymagania spośród wszystkich środowisk (o ile się nie mylę). Mógłbyś sobie doinstalować dodatkowe środowiska po zainstalowaniu Mandrivy 2007 Spring One, po prostu dociągasz pakiety, ale tego samego systemu z różnymi środowiskami nie zmiksujesz w jeden system. Zresztą po co chcesz sobie utrudniać życie jak:

  1. Masz to wszystko w wersji Mandriva 2007.1 Spring Free (wersja z niebieskim tłem);

  2. Wersja mandriva 2007 Free (wersja z niebieskim tłem) jest bardziej stabilna od wersji Mandriva Spring One (wersja z pomarańczowym tłem) !!

Dlatego jak chcesz mieć do wyboru więcej niż jedno środowisko graficzne, stabilny system i masę dodatkowych pakietów i nagrać to na 1DVD, zamiast ściągać Mandrivę 2007 Spring One LiveCD i utrudniać sobie życię, ściągaj i wypalaj Mandrivę 2007 Spring Free!!

Pozdrawiam!