Masa BSOD'ów o różnych kodach


(kubut) #1

Witam. Ostatnio wymieniłem w komputerze dysk i pamięci RAM, co za tym poszło-reinstalowałem system. Od tamtego czasu nękają mnie częste BSOD'y (nawet kilka dziennie) o rożnych kodach, ostatnie to 01, 1E, 7E i 3B. Przeskanowałem dysk 3 różnymi programami, żaden nie znalazł wad. Pamięci memtest męczył przez 12 godzin, także 0 błędów. przeprowadziłem aktualizację BIOS, zainstalowałem system od nowa - dalej to samo.

Windows 7 x64 SP1

Sterowniki najnowsze, ze strony producenta (na pewno 64 bitowe)

Płyta główna: GA-MA785GT-UD3H (http://www.gigabyte.pl/products/page/mb/ga-ma785gt-ud3h_10/)

Pamięci RAM: GoodRam GY1600D364L8/4GDC (http://www.goodram.pl/strona.php?dzial=pl%20GOODRAM%20Play)

Zasilacz: Tagan 380W -- TG380 U01 (http://mcs.pc.pl/produkt300.html)

Procesor: AMD Athlon II X2 240 (http://www.proline.pl/?p=AMD+II+X2+240+AM2)

Dysk: Seagate 1TB (http://www.arest.pl/produkt/Dyski-twarde/4,14,,,0,0,0,,/23268/SEAGATE-1-TB-32-MB-7200-obr-3-5-SATA3-ST31000524AS/)

Grafika zintegrowana.

Dodam, ze po BSODzie mysz przestaje działać (na USB), musze ją odłączyć od portu i podłączyć na nowo. Być oze to wina zasilacza? Czy przez zmianę dysku i ramów, nie brakuje prądu?


(Semtex) #2

Cześć Kubut, zemsta kurczaków ze Słupska Cię dorwała....

Na poważnie, w trakcie szukania przyczyn w BSOD, jeżeli masz możliwość pożyczenia mocniejszego zasilacza to sprawdź na nim jak sprzęt działa, ewidentnie problem leży po stronie sprzętu nie systemu.

Tak sobie czytam jeszcze na temat Twojej płyty głównej i widzę że często przewija się problem z kompatybilnością RAM, niestety nie wiem jak to wygląda w praktyce, sprawdzałeś to przed zakupem?


(kubut) #3

Niestety nie mam możliwości testu mocniejszego zasilacza, co do testu ramu to jutro będę wiedział czy uda mi się skołować jakąś kość.

kamyk92 - chodzi o to? http://wrzucacz.pl/file/7791313448969/report.html

Pamięci RAM nie ma na liście obsługiwanych, ale poprzednich też na tej liście nie było i działały-dlatego (może to mój błąd) 'olałem' tę listę przy zmianie pamieci.


(Wojtekbogocki) #4

Skoro po tych BSOD'ach przestaje ci działać mysz to może jeśli masz możliwość zmień ją na inną + wepnij do innego portu, bo to może ona jest problemem :d Mówię serio, teoretycznie każdy sterownik może spowodować BSOD'a.


(kubut) #5

Wpinanie do innego portu nie pomaga. Innej nie mam niestety :wink:

EDIT:

Spróbowałem zaktualizować sterowniki do niej, może pomoże.

EDIT2:

Niestety, przed chwilą 2 BSODY pod rząd o kodzie 3B .

-- Dodane 18.08.2011 (Cz) 23:47 --

Podczas normalnej pracy, BSOD, po restacie komputera kolejny BSOD zaskoczył mnie jeszcze przed oknem wyboru użytkownika=kolejny restart, tym razem BSOD po wybraniu użytkownika, pulpit nawet nie zdążył się pokazać. Po tym wszystkim komputer uruchomił się jak gdyby nigdy nic...

Wszystkie 3 były o kodzie 3B i wskazywały na win32k.sys :confused:

Nie wiem na ile to ważne, ale teraz windows twierdzi że mam wyłączonego antywirusa, mimo że antywir działa...


(Agnieszka Koczur) #6

Mysz po aktualizacji sterownikow dalej sie wylacza?


(Wojtekbogocki) #7

Tylko 3B? Innych kodów już nie ma? Tak jak zapytał kolega/koleżanka wyżej mysz się dalej wyłącza?

No i jeśli nie szukać przyczyny w nowym sprzęcie to zostaje tylko uszkodzona płytka od Windowsa. Sprawdź dla pewności czy nie ma rys ani zabrudzeń.

btw.

Możliwe, że przez najbliższy tydzień nie będę miał dostępu do neta więc wyłączam się z rozmowy.


(kubut) #8

Od momenty reinstalacji sterowników trafiają mi się jedynie 3B (do tej pory jakieś 8 razy).

Mysz się nie wyłączała.

Jest inna metoda testowania ramu, niż przez memtest? I czy istnieje program, który w jakiś sposób pokazuje, jaką moc potrzebuje komputer, żeby stabilnie chodzić?


(Wojtekbogocki) #9

Ok, czyli jak mniemam jeden problem rozwiązany. Odnośnie RAM-u to nie mam pojęcia ale jeśli memtest nic do RAM-u nie ma to pewnie nie tam jest problem. Wymieniałeś też dysk więc sprawdź go pod kątem błędów, żywotności a na koniec w benchmarku programem HD Tune i zapodaj tu wyniki. Jeśli będę miał dostęp do sieci postaram się je sprawdzić. Jak coś jestem do twojej dyspozycji jeszcze do dzisiejszego ranka (jakieś 4-5h od teraz).


(kubut) #10

Dysk testowałem "na szybko" 3 programami, w tym hd tune- żaden nic nie wykazał. Co prawda już skanowałem HD Tune pod kątem błędów, ale robiłem szybki skan, zapuszczę mu pełny. W zakładce "Health" wszędzie jest "ok", jednak 2 wiersze są na żółto.

hdtunehealthst31000524a.th.png

Nie rozumiem jedynie, jakie informacje potrzebujesz z benchmarka (nie widziałem opcji generowania jakiegoś zbiorczego raportu)


(Wojtekbogocki) #11

Chodzi mi o prędkość odczytu i zapisu na dysku, dysk może być 'sprawny' w pewnym sensie i HD Tune nie będzie wykrywać żadnych błędów ale prędkości I/O mogą być zaniżone/zawyżone albo skakać, czasami może w ogóle zrywać dostęp do dysku, dlatego chcę go sprawdzić pod obciążeniem i potwierdzić, że jest całkowicie sprawny - wklej po prostu screen'a.

Ps.

Co do tych żółtych wartości, pierwsza niewiele mi mówi a druga jest 'unknown' więc całkowicie milczy, no nic szukamy dalej.


(kubut) #12

Widzę, że nocny marek :wink:

Narazie lecę skan błędów, jest mniej-więcej na 20% i nic jeszcze nie znalazł...

Ile czasu benchmark ma lecieć, żebyś mógł wyciągnąć z tego jakieś informacje?


(Wojtekbogocki) #13

Benchmark nie leci w nieskończoność, trochę to na pewno potrwa ale sam się zatrzyma, wtedy daj screenshota :slight_smile:

Nie śpię bo z samego rańca jadę nad morze, pośpię sobie w pociągu :slight_smile:


(kubut) #14

Wyniki benchmarka, zrobiłem 2 tury, dla pewności :wink:

http://imageshack.us/photo/my-images/22 ... 10005.png/

http://imageshack.us/photo/my-images/70 ... 31000.png/


(Wojtekbogocki) #15

Wychodzi na to, że dysk jest sprawny. Jeśli przyjąć założenie, że RAM też to nie mam zielonego pojęcia co może powodować te BSOD-y.

Zastosuj się do tego: http://windows7themes.net/disable-blue-screen-reboot-in-windows-7.html, to wyłączy automatyczny restart po ekranach śmierci, następnie zrób zdjęcie monitora gdy wystąpi BSOD i wstaw je tutaj bo w tej chwili idziemy ślepi i głusi tyłem przez pole minowe w Iraku.

edit.

Upewnij się jeszcze że płyta z Windowsem nie ma rys albo zabrudzeń.


(Semtex) #16

Kubut, masz stary RAM jeszcze? Jak tak to go wrzuć i sprawdź, jeżeli nie, to wypnij jedną kość, sprawdź jak działa, następnie wepnij drugą a pierwszą wyjmij, sprawdź stabilność systemu, sprawdź inne sloty jeżeli są dostępne.

http://answers.microsoft.com/en-us/wind ... fda784602e poczytaj, odpowiedź z "ptaszkiem"


(kubut) #17

Zgodnie z życzeniem dodaję zdjęcie, tym razem zaskoczył mnie 7E przy właczeniu komputera, po restarce system uruchodził się, ale cały ekran był czarny, pojawił się jedynie kursor. kolejny restart i wszystko ok.

20110820092.th.jpg

Stare RAM'y odzyskam w ciągu kilku kolejnych dni

-- Dodane 20.08.2011 (So) 22:53 --

Dodaje kolejny, 01 tym razem:

20110820094.th.jpg


(Wojtekbogocki) #18

Drugi post od góry, zakładając, że gostek zna się lepiej ode mnie sprawdź te stare RAM-y tak jak powiedział @samtex. Zobacz też temperatury tych nowych i dysku a najlepiej w ogóle wszystkiego programem EVEREST i obciąż czymś komputer. Być może wszystko działa poprawnie ale kompa szlag trafia z powodu zbyt słabego chłodzenia/źle podłączonego chłodzenia. Sprawdziłeś już czy wszystko chodzi w trybie awaryjnym?


(kubut) #19

Cały czas jestem na drodze do odzyskania starych ramów :wink:

Temperatury raczej odpadają, właśnie dostałem BSOD przy włączaniu komputera, po całej nocy stygnięcia, nie mógł się nagrzać w te kilka sekund. Tym razem wskazuje na konkretny plik, więc zamieszczam zdjęcie:

20110821096.th.jpg

W trybie awaryjnym ciężko mi sprawdzić, bo czasami BSOD potrafi być przy włączeniu komputera, a czasami trzeba czekać na niego 2 dni...


(kubut) #20

W ten weekend powinienem już mieć stary ram.

Co do dysku, program który podałeś przy uruchomieniu wywala 5 błędów (uruchamiam jako admin, przy uruchomieniu normalnym wywala jeszcze więcej błędów)-głównie brakuje mu jakichś sterowników, mimo że ręcznie przekopiowałem pliki do system32/drivers.

HD Tune nie znalazł żadnych błędów przy skanowaniu w error scan.

Wg dxdiag mam zainstalowanego DirectX 11.

Dodam jeszcze, że robiłem także skanowanie wg tego artykułu:

http://www.techfanatyk.net/sfc-i-dvm-we ... erownikow/

Także nie znaleziono żadnych błędów.

Co do sterowników od grafiki próbowałem już 2 wersji sterowników, przy obu wysypują się błędy.