Masowa zmiana rozszerzenia jpg na rwuqieg


(Mervilleux) #1

Witam, poszukuję porady w sprawie, gdy jakieś oprogramowanie zmieniło rozszerzenie plików jpg. obecnie rozszerzenie wygląda tak obraz.jpg.rwuqieg. Obrazu nie można otworzyć. Przy przeciąganiu do otwartego programu wyświetla komunikat z błędem, zaś po zmianie rozszerzenia na jpg obrazek i kliknięciu na obrazek otwiera się program ale nie wyświetla obrazka.


(abrakadabra77) #2

Tylko z jpg ci zmieniło rozszerzenie? Bo wyglada  to na infekcję jakimś ransomware. Spróbuj sprawdzić czy ta stron  rozpozna szkodnika ID Ransomware


(Mervilleux) #3

Tak chodzi tylko o pliki jpg. Nie mam teraz tego komputera pod ręką, ale oprócz zmiany rozszerzenia, nie chce się otworzyć żadna strona internetowa.


(bachus) #4

Nie przeszkadza Ci, że komputer jest nadal zawirusowany a pliki prawdopodobnie nieodwracalnie (zależy od wersji, jest już sporo narzędzi do tego) zaszyfrowane?


(adam9870) #5

Pokaż log z FRST

 


(Mervilleux) #6

To komputer sąsiada, a ja nie miałem przy sobie odpowiednich “narzędzi” do sprawdzenia wszystkiego. Ale z czymś takim spotkałem się po raz pierwszy.


(adam9870) #7

To prawdopodobnie taki przypadek: https://niebezpiecznik.pl/post/jak-walczyc-z-cryptolockerem-i-innymi-przypadkami-ransomwareu/


(Mervilleux) #8

Faktycznie pliki zostały zaszyfrowane, ale w chwili obecnej nie ma możliwości (zdaniem ekspertów) odszyfrowania ich bez klucza deszyfrującego.