Materiały dydaktyczne z zakresu sieci komputerowych


(Suami777) #1

Witam,

 

Planuję rozpocząć naukę z zakresu sieci komputerowych, interesują mnie podstawy podstaw, rozpisane dokładnie protokoły tcp/ip, ipv4, ipv6 etc etc.

 

Czy możecie mi polecić jakieś dobre i książki z tego zakresu ? Fajnie by było jakbyście do tytułu dopisali jakieś swoje uwagi np że książka przystępna itd.

 

Z góry serdecznie dziękuję.


(Johny) #2

Andrew Tanenbaum “Sieci Komputerowe” - w tej książce są opisane wszystkie protokoły


(bachus) #3

Jak u Ciebie z Angielskim? CBT Nuggets, materiały do CCNA.  Ogląda się przyjemnie, Jeremy Cioara jest świetnym wykładowcą, angielski bardzo zrozumiały i ładny.


(Suami777) #4

Nie mam problemów z angielskim o ile materiał video jest dobrze nagrany, bo często dźwięk jest najsłabsza strona takich prezentacji, przez co zrozumieć się nie da.


(bachus) #5

Spróbuj więc - świetny lektor a nic nie przebije, jak dobrze podejdziesz do CCNA - model OSI,etc. Na GNS3 można już ogarnąć switching, nie tylko routery.


(roobal) #6

http://forum.dobreprogramy.pl/skad-brać-informacje-na-temat-sieci-komputerowych-t481447/

Do GNS3 trzeba jeszcze mieć IOSy lub JunOS. Cisco udostępnia PacketTracer, w którym można poćwiczyć. Proponuję pobrać wersję 5.3.3 jest w niej mniej ograniczeń, niż w wersji 6 (ta jest nastawiona na IOS 15, ale nie zrobisz w niej np. VPN). W PT możesz robić routing i przełączanie, tworzyć sieci WAN i mieć prosty podgląd jak wędrują pakiety po sieci. Routing i switching można sobie też poćwiczyć na linuksowej dystrybucji w Live CD Marionnet stworzona specjalnie do tego celu. Sieci nie kończą się tylko na Cisco i obecnie warto poznać konkurentów, tj. MikroTik.


(bachus) #7

@roobal: ale w sieciach CCNA to nadal synonim podstaw z kilku względów. Po pierwsze kursy CCNA są najczęściej bardzo dobrze przygotowane i dają podstawy podstaw. Druga rzecz, znając IOSowe CLI jest to idealny wstęp do łyknięcia JunOS (który się zepsuł ostatnio…), czy innych rozwiązań. Kolejna sprawa, że Cisco ma chyba największą społeczność sieciowców, więc najłatwiej szukać pomocy, gdy się “utknie”. Po czasie i tak się kończy na np. 30 kartach ethernetowych na USB, żeby zrobić porządnie switching, chociaż nowy GNS3 powoli daje większy zakres możliwości.


(roobal) #8

Ja nie mówię, że CCNA jest zły, bo sam brałem udział w szkoleniach Cisco na CCNA i CCNA daje podstawy i to spore. Chodziło mi to, że do CCNA wystarczy spokojnie Packet Tracer. Packet Tracer jest udostępniany przez Cisco jako uzupełnienie labów w domu. Do GNS3 trzeba mieć obrazy IOS, niestety nie każdy ma legalny dostęp do nich. Z JunOS prawdopodobnie będzie to samo. MikroTika też warto poznać, bo Świat naprawdę na Cisco się nie kończy. Rozmawiałem całkiem niedawno z jednym ISP, który jest zarazem administratorem swojej sieci i twierdzi, że routery Cisco potrafią wymięknąć. Drugi pracował też dla ISP (dość spora sieć) i też nie wyobraża sobie pracy na Cisco. Dla nich liczą się też takie udogodnienia jak mactelnet, gdzie administrator tak naprawdę nie rusza się przez 8h z centrum dowodzenia, a technik nie zawsze potrafi ogarnąć temat lub nie posiada takich uprawnień.

W to nie wątpię.


(Suami777) #9

Szczerze to wole omijać iosy szerokim łukiem, brak w tym przyszłości i do rozwiązań firmowych się nie nadają.


(bachus) #10

 

Rozwiń proszę temat z tymi IOSami i że do rozwiązań firmowych się nie nadają.