Menu wyboru windowsa vista i xp

Hej na dysku c mam xp a na e właśnie zainstalowałem sobie viste czyli mam dwa systemy. ale gdzie moge znaleźć menu wyboru botowania tych windowsów w xp takie coś było. Vista mi się uruchamia a menu boot xo nie ma jest gdzieś opcja że moge zmienić żeby ładował mi sie xp a w drugiej kolejności xp.

Poprostu chodzi mi żeby przy starcie wina pojawiał sie komunikat o wyborze windowsa

Moim zdaniem popełniłeś błąd instalując dwa systemy na jednej partycji więc jest możliwe że pliki się na siebie “nałożyły”

A co do bootowania to niestet nie wiem gdzie w viście może ktoś inny Ci pomoże.

Pozdrawiam

czytanie ze zrozumieniem sie kłania polarowicz :mrgreen:

Podstawowa zasada. Najpierw instaluje się system starszy, a potem nowszy.

System nowszy np. vista rozpozna , że na komputerze jest jeszcze system starszy np. xp i utworzy plik wyboru ale nie na odwrót. Windows xp nie jest w stanie rozoznać takiego systemu operacyjnego jak vista, po prostu dla niego vista nie istnieje. No cóż, wbrew pozorom, komputery to bardzo “prymitywne stworzenia”.Tak naprawdę to mucha jest bardziej inteligentna od komputera.

Mówi się, że komputer jest co najwyżej tak mądry jak jego twórca.

Jeżeli w 2000 roku nie wiedziano jaki będzie następny system operacyjny to i komputery tego nie wiedzą, choć dla każdego zwykłego zjadacza chleba jest to dzisiaj oczywiste. Nie dziw się więc, że windows xp nie utworzy pliku wyboru między vistą i xp. Na twoim miejscu cieszył bym sie, że gdybym miał nawet IQ<2 to i tak bylbym mądrzejszy od najmądrzejszego komputera. :slight_smile:

Tak zgadza się najpierw xp potem vista

problem uruchamiania visty roziwiązałem samemu na mjej płycie głównej:

jak mam ochote na xp to botuje mi się automatycznie z dysku SATA

a jak vista to botuje ze starego ata 100

to takaporada dla ludzi którzy posiadaja takie płyty.