Microsoft Office, Windows Tanio MOLP?


(Intersoftnasielsk) #1

Czy ktos się orientuje w tych wszystkich licencjach Microsoftu ? Chodzi mi o MOLP / OLP. Jak to dziala i czy warto je kupowac ? Co oznaczają symbole które są w nazwach tych pakietów (NL, A, B,C itp) ? Czy w ogóle jest ktoś kto wie z czym to się je ? Z góry dzięki.


(Golden Finger) #2

http://www.microsoft.com/poland/edukacj ... efault.htm

Opłacalnoś jest zdecydowana, sporo mniejsze koszty zakupu :smiley:

Pozdrawiam :okulary:


(Krogulec) #3

To co podał Golden Finger to bardzo ciekawa strona MS ale poświęcona MOLP'om dla edukacji :wink:

Ogólne informacje o programie Microsoft Open License Program (stąd MOLP lub OLP), znanym po polsku Otwartą Licencją Microsoft znajdziesz tutaj:

http://www.microsoft.com/poland/licencj ... efault.htm

jest też w vortalu artykuł na ten temat ("przedruk" ze stron MS):

http://dobreprogramy.pl/index.php?dz=8&a=10

W wielkim skrócie wygląda to w ten sposób, że zamiast kupować np. 7 pudełek z MS Office 2003 Professional możesz nabyć licencję na 7 stanowisk oraz 1 nośnik. W ramach licencji MOLP trzeba na początku zakupić minimum 5 licencji (przy czym mogą być na różne produkty np. 2 x Windows XP Upgrade + 3 x Office 2003 Professional). Później w trakcie trwania umowy można dokupywac nawet po jednej licencji - jest to duża zaleta bo w podobnym programie licencjonowania firmy Symantec trzeba nabyć każdorazowo min. 10 licencji. Do każdej licencji możesz też nabyć opcjonalnie Software Assurance, który daje prawo do użytkowania zawsze najnowszej wersji produktu. Czyli, jeżeli w międzyczasie wyszedłby Office 2004 to miałbyć prawo jego używać (jedynym warunkiem jest zakup oryginalnego nośnika).

Główną zaletą licencji MOLP jest fakt, iż są sporo tańsze niż "normalne" pudełka, więc przy zakupie oprogramowania już na kilka stanowisk można trochę oszczędzić. Zaletami licencji MOLP jest też (w przeciwieństwie do innych programów licencjonowania Microsoft - OSL, WOG, WOL) generalnie dość proste licencjonowanie - praktycznie każdy sensowny sklep z oprogramowaniem lub komputerami powinien Ci to sprzedać (o marketach zapomnij :wink: ). Oczywiście polecam Ci naszego partnera - sklep internetowy http://CHStudio.pl .

Wadami jest to, że nie wszędzie można nabyć oprogramowanie licencjonowane w ten sposób. Poza tym jest jedno ograniczenie w stosunku do produktów - tak jak w każdym innym programie licencjonowania Microsoft (np. OSL, WOG, WOL), system można zakupić wyłącznie w wersji UPG czyli jako uaktualnienie - producent po prostu zakłada, że każdy komputer jest przecież sprzedawany z systemem :wink: W przypadku gdy nie mamy licencjonowanego systemu nie jest to jednak problem ponieważ można go nabyć w wersji OEM np. z myszką.

Jeżeli chodzi o literki to oznaczają one produkty o różnym poziomie rabatowym. NL - cena standardowa na nowe licencje, B - to poziom cenowy przy zakupie 150-499 licencji, a C - poziom cenowy przy zakupie ponad 500 licencji.

Więcej informacji znajdziesz na stronach Microsoftu. Cenników nikt nie udostępnia na swoich stronach ponieważ są dość skomplikowane i w dodatku przeliczane z USD, więc jeżeli chciałbyś zobaczyć jak to się kształtuje cenowo to najlepiej się skontaktować z jakimś sklepem z oprogramowaniem aby przygotował konkretną kalkulację.