Midnight comander i folder lin-win

linux fedora core 5

problem 1)

w trybie tekstowym po zalogowaniu sie gdy wpisuje “mc” aby uzyskac dostep do midnighta to wyswietla mi “unknown command” … co zatem zrobic zeby dostac sie do panelu midnight comandera ,czy popelnilem blad przy instalacji ?

problem 2)

i jeszcze jedno pytanie ,bo nie chce tworzyc nowego watku .Chce stworzyc taki folder w linuksie ktrego bedzie widzial zarówno linux jak i windows .Czyli np wrzucam jakies pliki w windowsie do tego folderu po czym otwieram linuxa i otwieram ten folder który bedzie widzial pliki wrzucone tam jw…

prosze was bardzo o porade w tych dwóch kwestiach

Zainstalować mc , bo widocznie go nie masz.

Wspólna partycja, najlepiej w systemie plików FAT32, lub NTFS, ale do NTFS, żeby móc na niej zapisywać z poziomu GNU/Linuksa będzie trzeba zastosować ntfs-3g.

dzieki ! co do punktu 2 to nie za bardzo wiem jak sie tworzy współną partycje ,no ale cóz poszukam w google ,moze cos znajde,albo moze ktos tu napisze o tym kilka zdan… bo chodzi mi o taki opis krok po kroku ,bo ja narazie raczkuje w linuksie ,dzieki za porady

Gparted robisz sobie partycję (możesz do tego użyć Partition Magic, czy Fdiska, co Ci łatwiej w obsłudze przychodzi), partycja ta powinna być pod FATem ( w ten sposób unikniesz problemów z dostępem z pod obu OSów). następnie do etc/fstab należy dodać mniejwięcej taki wpis

/dev/hda5 /media/hda5 vfat defaults,rw,users,umask=0,utf8,quiet 0 0

gdzie: /dev/hda5 jest fizycznym adresem partycji (listę partycji uzyskasz po wykonaniu polecenia

fdisk -l

(z prawami roota?)

/media/hda5 jest miejscem gdzie ta partycja będzie się znajdowaćpo zamontowaniu (może być np. /media/muzyka)

vfat to system plików (w tym wypadku fat)

co do instalacji midnight comandera sciagnolem go z jakiejs strony i plik nazywa sie mc-4.6.0-1.i386.rpm … wpisuje komende rpm -ivh mc-4.6.0-1.i386.rpm aby go zainstalowac ,ale coś nie idzie ,co robie nie tak ?

Nie podajesz man co Ci nie idzie. Moze więcej konkretów.

jezeli chodzi o konkrety to ściągnołem ze strony www program midnight commander ,jest na pulpicie pod nazwą

otwieram terminal i wpisuje komende

,aby zainstalowac ten program ,lecz wyskakuje mi komunikat w konsoli :

wiec nie moge go zainstalowac ,chociaz plik jest realinie sciagniety .Co robie nie tak Areh?

jezeli chodzi o ten folder windowsowy ,to za malo szczególowo napisales Airborn,ja raczej potrzebuje opis jak dla laika ,krok po kroku gdzie ten w wspis zrobic itd ,narazie zrobilem tylko tyle ze programem Gparted zformatowalem jeden dysk do Fat 32 ,prosze o dokladniejszy opis dalszej czesci

Nie jestes w katalogu z plikiem.

dobra już umiescilem ten plik w folderze domowy wszedlem w home

potem w w ten wlasciwy folder w ktorym jest plik

ale przy próbie instalacji wyskakuje błąd w konsoli

z czego wynika błąd ?co mam zrobic ,jakaś propozycja?

masz wlaczony jakis program do instalacji pakietow ktory blokuje reszte (yum albo cos )

albo spróbuj instalować z konta na prawach roota czyli z roota :wink:

wystarczy przed rpm -ivh … wpisać su ,a następnie podać swoje hasło admina

ox działa wysmienicie ,dzieki wielkie kubar3k

a wiesz moze jak zmontowac ten dysk windosowy?

lisc

Może o to ci chodzi ?

http://wiki.fedora.pl/Administracja/Captive

nie do konca ,chodzi mi o zamontowanie dysku windowsowego którego widzi linux ,juz mnie wiecej wiem jak to zrobic ,trzeba wpisa w edit partition : /mnt/win i w file system type : vfat no i wlasnie tu mam problem bo to sie wpisuje w Disk Druid w opcji edit partition ,który pojawia sie podczas instalacji linuxa … jednak ja juz mam zainstalowany linux .Pytanie moje wiec jak dostać sie do tego programu Disk Druid ,aby mógł wyedytowac partycje??gdzie znajduje sie ten program ?

Przecież Airborn już dawno temu dał Ci bardzo dokładną odpowiedź. Czego Ty jeszcze chcesz?

pisalem dla mnie to troche za mało dokladna ,bo ja jestem poczatkujacym

z czym mam kłopot :

programem Gparted zformatowalem dysk windowswy hda6 do formatu fat32 .

Po wejsciu do linuxa otworzylem plik fstab i wygląda on u mnie tak :

LABEL=/ / ext3    

defaults 1 1

devpts /dev/pts devpts gid=5,mode=620 0 0

tmpfs /dev/shm tmpfs defaults 0 0

proc /proc proc defaults 0 0

sysfs /sys sysfs defaults 0 0

LABEL=SWAP-hdb5 swap swap defaults 0 0

nastepnie na górze dodałem wpis /dev/hda5 /media/hda5 vfat defaults,rw,users,umask=0,utf8,quiet 0 0 i po dodaniu wygląda to tak :

/dev/hda6 /media/hda6 vfat defaults,rw,users,umask=0,utf8,quiet 0 0

LABEL=/ / ext3    

defaults 1 1

devpts /dev/pts devpts gid=5,mode=620 0 0

tmpfs /dev/shm tmpfs defaults 0 0

proc /proc proc defaults 0 0

sysfs /sys sysfs defaults 0 0

LABEL=SWAP-hdb5 swap swap defaults 0 0

Przy próbie zapisanie pliku pojawia sie komunikat :

ma ktoś jakąś propozycje?

pisze ze nie masz uprawnien do zapisu tego pliku wiec wyedytuj i zapisz go jako root

A ten wpis lepiej daj trochę niżej. Najlepeij pod partycją / (nie wiem czy to ma jakieś znaczenie, ale w ten sposób unikniesz problemów).

Zakładam też, że w /mnt założyłes katalog nazywający się hda6.

zalozylem w /media.

Wszystko juz dziala poprawnie, swietnie o to chodziło,wprawdzie mp3 mi sie nie chca odtwarzc w tym prgramie rythm,ale pliki txt i pdf dzialaja.Dzieki za pomoc