Midnight comander i folder lin-win

(Curse666) #1

linux fedora core 5

problem 1)

w trybie tekstowym po zalogowaniu sie gdy wpisuje "mc" aby uzyskac dostep do midnighta to wyswietla mi "unknown command" ..... co zatem zrobic zeby dostac sie do panelu midnight comandera ,czy popelnilem blad przy instalacji ?

problem 2)

i jeszcze jedno pytanie ,bo nie chce tworzyc nowego watku .Chce stworzyc taki folder w linuksie ktrego bedzie widzial zarówno linux jak i windows .Czyli np wrzucam jakies pliki w windowsie do tego folderu po czym otwieram linuxa i otwieram ten folder który bedzie widzial pliki wrzucone tam jw...

prosze was bardzo o porade w tych dwóch kwestiach

Zainstalować mc , bo widocznie go nie masz.

Wspólna partycja, najlepiej w systemie plików FAT32, lub NTFS, ale do NTFS, żeby móc na niej zapisywać z poziomu GNU/Linuksa będzie trzeba zastosować ntfs-3g.

(Curse666) #3

dzieki ! co do punktu 2 to nie za bardzo wiem jak sie tworzy współną partycje ,no ale cóz poszukam w google ,moze cos znajde,albo moze ktos tu napisze o tym kilka zdan… bo chodzi mi o taki opis krok po kroku ,bo ja narazie raczkuje w linuksie ,dzieki za porady

(Airborn) #4

Gparted robisz sobie partycję (możesz do tego użyć Partition Magic, czy Fdiska, co Ci łatwiej w obsłudze przychodzi), partycja ta powinna być pod FATem ( w ten sposób unikniesz problemów z dostępem z pod obu OSów). następnie do etc/fstab należy dodać mniejwięcej taki wpis

/dev/hda5 /media/hda5 vfat defaults,rw,users,umask=0,utf8,quiet 0 0

gdzie: /dev/hda5 jest fizycznym adresem partycji (listę partycji uzyskasz po wykonaniu polecenia

fdisk -l

(z prawami roota?)

/media/hda5 jest miejscem gdzie ta partycja będzie się znajdowaćpo zamontowaniu (może być np. /media/muzyka)

vfat to system plików (w tym wypadku fat)

(Curse666) #5

co do instalacji midnight comandera sciagnolem go z jakiejs strony i plik nazywa sie mc-4.6.0-1.i386.rpm … wpisuje komende rpm -ivh mc-4.6.0-1.i386.rpm aby go zainstalowac ,ale coś nie idzie ,co robie nie tak ?

Nie podajesz man co Ci nie idzie. Moze więcej konkretów.

(Curse666) #7

jezeli chodzi o konkrety to ściągnołem ze strony www program midnight commander ,jest na pulpicie pod nazwą

otwieram terminal i wpisuje komende

,aby zainstalowac ten program ,lecz wyskakuje mi komunikat w konsoli :

wiec nie moge go zainstalowac ,chociaz plik jest realinie sciagniety .Co robie nie tak Areh?

jezeli chodzi o ten folder windowsowy ,to za malo szczególowo napisales Airborn,ja raczej potrzebuje opis jak dla laika ,krok po kroku gdzie ten w wspis zrobic itd ,narazie zrobilem tylko tyle ze programem Gparted zformatowalem jeden dysk do Fat 32 ,prosze o dokladniejszy opis dalszej czesci

(Kinemator) #8

Nie jestes w katalogu z plikiem.

(Curse666) #9

dobra już umiescilem ten plik w folderze domowy wszedlem w home

potem w w ten wlasciwy folder w ktorym jest plik

ale przy próbie instalacji wyskakuje błąd w konsoli

z czego wynika błąd ?co mam zrobic ,jakaś propozycja?

(Kostrzewa83) #10

masz wlaczony jakis program do instalacji pakietow ktory blokuje reszte (yum albo cos )

(Kubarek) #11

albo spróbuj instalować z konta na prawach roota czyli z roota :wink:

wystarczy przed rpm -ivh … wpisać su ,a następnie podać swoje hasło admina

(Curse666) #12

ox działa wysmienicie ,dzieki wielkie kubar3k

a wiesz moze jak zmontowac ten dysk windosowy?

(Haspet) #13

lisc

Może o to ci chodzi ?

http://wiki.fedora.pl/Administracja/Captive

(Curse666) #14

nie do konca ,chodzi mi o zamontowanie dysku windowsowego którego widzi linux ,juz mnie wiecej wiem jak to zrobic ,trzeba wpisa w edit partition : /mnt/win i w file system type : vfat no i wlasnie tu mam problem bo to sie wpisuje w Disk Druid w opcji edit partition ,który pojawia sie podczas instalacji linuxa … jednak ja juz mam zainstalowany linux .Pytanie moje wiec jak dostać sie do tego programu Disk Druid ,aby mógł wyedytowac partycje??gdzie znajduje sie ten program ?

Przecież Airborn już dawno temu dał Ci bardzo dokładną odpowiedź. Czego Ty jeszcze chcesz?

(Curse666) #16

pisalem dla mnie to troche za mało dokladna ,bo ja jestem poczatkujacym

z czym mam kłopot :

programem Gparted zformatowalem dysk windowswy hda6 do formatu fat32 .

Po wejsciu do linuxa otworzylem plik fstab i wygląda on u mnie tak :

LABEL=/ / ext3    

defaults 1 1

devpts /dev/pts devpts gid=5,mode=620 0 0

tmpfs /dev/shm tmpfs defaults 0 0

proc /proc proc defaults 0 0

sysfs /sys sysfs defaults 0 0

LABEL=SWAP-hdb5 swap swap defaults 0 0

nastepnie na górze dodałem wpis /dev/hda5 /media/hda5 vfat defaults,rw,users,umask=0,utf8,quiet 0 0 i po dodaniu wygląda to tak :

/dev/hda6 /media/hda6 vfat defaults,rw,users,umask=0,utf8,quiet 0 0

LABEL=/ / ext3    

defaults 1 1

devpts /dev/pts devpts gid=5,mode=620 0 0

tmpfs /dev/shm tmpfs defaults 0 0

proc /proc proc defaults 0 0

sysfs /sys sysfs defaults 0 0

LABEL=SWAP-hdb5 swap swap defaults 0 0

Przy próbie zapisanie pliku pojawia sie komunikat :

ma ktoś jakąś propozycje?

(Kostrzewa83) #17

pisze ze nie masz uprawnien do zapisu tego pliku wiec wyedytuj i zapisz go jako root

A ten wpis lepiej daj trochę niżej. Najlepeij pod partycją / (nie wiem czy to ma jakieś znaczenie, ale w ten sposób unikniesz problemów).

Zakładam też, że w /mnt założyłes katalog nazywający się hda6.

(Curse666) #19

zalozylem w /media.

Wszystko juz dziala poprawnie, swietnie o to chodziło,wprawdzie mp3 mi sie nie chca odtwarzc w tym prgramie rythm,ale pliki txt i pdf dzialaja.Dzieki za pomoc