'Mielenie' dysku podczas startu systemu

(system) #1

Zauważyłem, że podczas uruchamiania OpenSuSE 11.4 dysk ostro pracuje, co jest skutkiem między innymi długiego startu wyświetlania się listy userów.

Czy da się temu zapobiec poprzez na przykład wyłączenie indeksowania [jak?] i czy jest to opłacalne?

(mordesku) #2

Nie jestem specem od systemów plików, ale Index w systemach bazodanowych (SQL) przyspiesza a nie zwalnia wykonywanie zapytań. Wydaje mi się że problem może leżeć w innym miejscu. Jaki masz sprzęt?

(marcin82) #3

PavloAkaLogan Zajrzyj tutaj:

http://debian.linux.pl/threads/22953-Ja ... light=fsck

Nie jestem jednak pewien, czy to na pewno to jest powodem, ponieważ nie wiem jak te parametry są ustalone w OpenSuse.

To o czym pisze mordesku też może mieć znaczenie, mówimy o Pulpicie semantycznym Nepomuk (indeksowanie plików) - tylko, że to raczej nie odbywa się przed startem środowiska graficznego. Ustawień pulpitu semantycznego szukaj w ustawieniach KDE.

(system) #4

Procek: Celeron d346 podkręcany.

Grafika: X550

RAM: Samsung 1024 mb

HDD: Samsung HD080HJ

Zasilacz: o mocy 500 W

Jeśli chodzi o link podany przez marcina - sprawdzę wieczorem.

(saturno) #5

PavloAkaLogan nic nie pisze o tym że problem występuje sporadycznie.

Sprawdzanie dysków jest standardowo przeprowadzane w przybliżeniu co kilkadziesiąt uruchomień systemu nie licząc sytuacji gdy poza kolejnością może być uruchamiane z powodu nieprawidłowego zamknięcia lub awarii zasilania.

Od dość dawna nie używam openSUSE ale z tego co pamiętam to naciśnięcie klawisza: >>ESC<< podczas uruchamiania systemu powodowało przełączenie ekranu na wyświetlanie komunikatów tekstowych.

Wystarczy wtedy obserwować nad czym tak długo "myśli" system.

(system) #6

Nie, nie. Przechodzisz do powłoki za pomocą CTRL + ALT + FX

Gdzie X to liczba ekranów jest ich chyba 9. Mi też mieli dysk mocno, ale Twój sprzęt przy moim to cudo.

Spróbuj czegoś mniejszego i user friendly np. Linux Mint 9 "Isadora" - Fluxbox www.linuxmint.com/edition.php?id=65

(saturno) #7

Padło gdzieś w moim poście słowo powłoka?

Pisząc o klawiszu >>ESC<< chodziło mi tylko o wyłączenie boot splash'a czy jak się tam to ustrojstwo nazywa.

(system) #8

"Mieli" - dioda od wyłącznikiem. Edycja fstab i link od marcina - nic nie dają, dystrybucji nie chcę zmieniać. Jakieś inne propozycje?

(system) #9

Kompilacja jądra, wyłączenie zbędych modułów

(saturno) #10

"Mielenie dysku" jest podczas rozruchu normalną rzeczą bo wtedy system bardzo intensywnie pracuje.

Jednak jeśli trwa to zbyt długo to dopiero wtedy może to być objawem jakiegoś problemu.

Zmierz i podaj czas od momentu zatwierdzenia w Grub-ie wyboru openSUSE do momentu pojawienia się ekranu logowania.

Podaj również parametry komputera.

(system) #11

Procek: Celeron d346 podkręcany.

Grafika: X550

RAM: Samsung 1024 mb

HDD: Samsung HD080HJ

Zasilacz: o mocy 500 W

Może trochę przesadzam, ale to jednak z porównaniem do innych systemów trwa zbyt długo.

Do GDM to jest to około 27.8 sekund.

Logowanie - około 32.6 - do stanu, w którym dysk przestaje ciężko chodzić.

Wszystko to jest około 1.06.8.

(system) #12

Może wywal gdm, i zmień środowisko graficzne na lxde.

(system) #13

Przy następnej instalacji systemu. Dziękuję za próbę pomocy.

(roobal) #14

Z tego co używałem jakieś 2 miesiące OpenSUSE 11.4 zauważyłem, że Gnome w tej dystrybucji uruchamia się strasznie długo, sporo ponad minutę, więc czas podany przez PavloAkaLovan jest, moim zdaniem, normą dla tego systemu. Dla przykładu, Debian do GDM uruchamia się u mnie 5 - 10 sekund, a Gnome startuje w max. 10 sekund, razem wszystko trwa do 30 sekund maksymalnie ale znając OpenSUSE (znam ten system od wersji 10.x) w tym systemie wszystko zawsze działo powoli :wink:

Pozdrawiam!