Miganie kursora w lewym górnym rogu ekranu-nie ładuje się SO

Witam. Mam problem a mianowicie: pożyczyłem koledze 2 twardziele, z czego na jednym z nich był SO- XP. Dziś mi oddał, podpinam pod taśmy… i nagle po załadowaniu się biosu pojawia się czarny ekran i w jego lewym górnym rogu miga kursor. Próbowałem instalować SO… i tu dziwne-okazało się, że obydwa dyski są puste. Dlaczego? I w dodatku nie można sformatować partycji więc nie mogę zainstalować systemu.

Bios wyświetla komunikat, żebym podpiąć dysk z systemem lub włożył CD.

IDE PS jest tylko w biosie, a powinny się 2 dyski wyświetlać. Zworki są tak jak były.

Szukałem na [-X :google:

Czy muszę kupować nowy dysk? a może jakiś sektor się uszkodził?

Za odpowiedź dziękuję.

Pozdrawiam,

Edek_91

Hej,

No tak… Pożyczanie dysków z OS’em to niezbyt genialny pomysł - ale nie będę osądzał. :slight_smile:

Zapytaj kolegę - być może coś przy dyskach majstrował, a może je sformatował. Kto wie… =D>

Sprawdź jeszcze raz, czy kable są dobrze podłączone zarówno do dysków, jak i do płyty głównej - zarówno zasilające, jak i transferujące dane. Sprawdź, czy przypadkiem zworki nie są w obu dyskach - jeśli są podłączone tą samą taśmą - ustawione w pozycji Master. Jeśli są na jednym kanale, jeden musi być na Master, a drugi na Slave.

By cokolwiek zdziałać, dysk musi być widoczny w BIOS’ie - wtedy będzie można przejść do dalszych zabiegów… :slight_smile: Jeśli nie masz możliwości podłączenia dysków do innego komputera (takiego z systemem), to po podłączeniu ich do swojego komputera spróbuj odpalić go z płyty boot’owalnej - na przykład Hiren’s Boot, Ultimate Boot CD lub z jakiejś dystrybucji Linux’a - np. Knoppix’a - przy tym ostatnim pomocny będzie portal Jaki Linux. Po odpaleniu się komputera z jednej z płyt sprawdź, czy widoczne są dyski i co na nich jest - w większości z nich będziesz mógł dokonać formatu, jeśli tak bardzo go chcesz… :slight_smile:

Pozdrawiam,

Dimatheus

Już wcześniej zworki były w dwóch dyskach, nic nie zmieniał-są na swoim miejscu.

Wszystko jest dobrze podpięte.

Teraz nagle bios widzi tylko dysk 40GB.

Kumpel nie formatował dysku.

Hej,

No to dobrze, że w obu dyskach są zworki, bo powinny być… :slight_smile:

No to jeszcze seria pytań:

:arrow: Jak płyta główna??

:arrow: Rozumiem, że oba dyski ATA??

:arrow: Czy masz możliwość podpiąć dyski te go innego komputera (z systemem), by sprawdzić, czy w ogóle są sprawne technicznie??

A kto to może wiedzieć… Być może w inny sposób uszkodził dysk - oczywiście nie twierdzę, że specjalnie, ale takie rzeczy się zdarzają…

Spróbuj podłączyć dyski oddzielnie - najpierw jeden, później drugi - czy wtedy płyta wykrywa oddzielnie i jeden (ten z Windows’em), i drugi dysk(bez systemu).

Pozdrawiam,

Dimatheus

Wszystko sprawne-działa bez zarzutów.

Tak, ATA.

Mam, ale dopiero jutro wieczorem.

Podpinałem oddzielnie i dalej to samo… Niby dwa dyski puste. Ale nie można ich sformatować ani utworzyć partycji.

Hej,

No tak, miałem napisać “Jaka płyta” - chodziło mi o model… :slight_smile:

Czyli rozumiem, że jeden i drugi dysk jest widoczny w BIOS’ie i wykrywany, tyle że wygląda na pusty??

A próbowałeś uruchomić komputer z płyty bootowalnej?? Dzięki temu będziesz mógł zobaczyć, co jest na dyskach. Najlepszym rozwiązaniem byłoby skorzystanie z Hiren’s Boot CD i uruchomienie z niej Mini WindowsXP.

To przydałoby się sprawdzić, by mieć pewność, czy mamy problem z dyskami twardymi czy może płyta umarła.

Pozdrawiam,

Dimatheus

Gdy są podpięte osobno to widzi każdy z nich-ale jako pusty.

Nie, jeszcze nie próbowałem/

Podpiąłem i wykazało, że nie ma pliku NTLDR.

Pozdrawiam,

Edek_91

Hej,

OKI, a gdy są podłączone oba, to nie widzi żadnego?? Czyli na pewno walnięte są albo zworki - jedna musi być na Master a druga na Slave - albo kabel - podłącz dyski używając na przykład taśmy, którą podłączone są napędy optyczne.

Rozumiem, że podłączyłeś do kompa zastępując istniejący dysk?? Nie o to mi chodziło. Chciałem być podłączył dysk do komputera z systemem operacyjnym i normalnie uruchomił komputer - przede wszystkim po to, byś mógł sprawdzić, co jest na tym dysku - czy jest całkowicie pusty, czy są w nim wszystkie elementy systemu, etc.

Pozdrawiam,

Dimatheus

Widzi jeden, na którym był SO.

Zworki są dobre. I podpięte na Master i na Slave

Zmieniałtm taśmy i to samo.

Nie chce się uruchomić bo nie znajduje pliku NTLDR.

Witaj,

W takim układzie trzeba by jakoś uporządkować informacje… :slight_smile: Pierwszy dysk, na którym był OS, jest wykrywany na jednym i na drugim kompie - tyle że w każdym z nich nie udaje się odpalić systemu operacyjnego (brak pliku NTLRR). A drugi dysk - nie jest widziany ani na jednym, ani na drugim, bo powoli się zgubiłem… #-o

Dobrze, ze zworkami i taśmami dam Ci już spokój wierząc, że rzeczywiście wszystko w nich jest OK. :slight_smile:

Prawdopodobnie uszkodzony dysk… Najlepiej byłoby sprawdzić dyski narzędziami producentów - jakie dokładnie są to dyski?? Podaj producenta i model obu dysków.

I spróbuj uruchomić kompa z którejś z płyt bootowalnych, by sprawdzić, czy na dyskach jest jakaś zawartość, ewentualnie przeskanować je w celu znalezienia ewentualnych błędów lub sformatować.

Pozdrawiam,

Dimatheus

Dysk na którym był SO odzyskałem-lecz jest pusty! Drugi dysk umarł. Odpaliłem z bootowalnej i działa.

Hej,

Rozumiem, że ten dysk był widoczny i na jednym i na drugim kompie - tyle tylko, że jako całkowicie pusty. Jeśli tak, to zostają Ci dwie możliwości - albo format (jeśli nie da się go wykonać z poziomu instalatora Windows, to jest to możliwe przy użyciu płytki bootowalnej - oczywiście zależy to od tego, jakiej płyty bootowalnej używałeś) i stawianie nowego systemu, albo próba jego odzyskania na przykład programem TestDisk. Poniżej załączam instrukcje obsługi do wskazanego programu:

:arrow: TestDisk Step By Step - Wikipedia EN,

:arrow: TestDisk Step By Step - Wikipedia PL By Google,

:arrow: TestDisk - Bezpieczeństwo Systemów.

Czyli nie jest widoczny ani na jednym, ani na drugim kompie przy podłączaniu analogicznie jak i dysk z dawnym OS’em??

A co z powyższym??

Pozdrawiam,

Dimatheus