Migracja z Visty na 7 - czy warto?

Witam

Od dłuższego czasu zastanawiam się nad mojej Visty na najnowszą 7. Dodatkowo chciałbym spróbować wersji 64 bitowej, ale nie wiem czy warto. Mój sprzęt:

Core 2 Quad q6600 2.4 Ghz

2 GB RAM

GF 8600 GT

Czy Windows 7 zużywa więcej RAMu od Visty? Czy wersja 64 bitowa działa równie dobrze, co 32 bit? Czy zauważę skok wydajności mojego komputera, czy nie odczuję raczej żadnej różnicy?

64 bit to głównie po to aby obsłużyć pamięć w ilości od 4 GB i więcej, Ty masz 2 GB, więc jeśli nie zamierzasz zwiększać tej ilości to nie ma potrzeby instalować 64 bit.

“Zadbana” Vista nie działa wcale zauważalnie gorzej niż Win 7, nie ma sensu wydawać kasę (chyba, że masz jej nadmiar)

Najlepiej sprawdź samodzielnie:

http://www.dobreprogramy.pl/Windows-7,S … 13615.html

Zmiany wydajności być może experci rozpoznają, w moim odczuciu jedyne co się zmieniło (na lepsze) to organizacja paska zadań i szybkiego wybierania.

Przechodząc z winVista 32bit na win7bit nie zauważysz zwiększenia wydajności, gdybyś przeszedł z vista 32bit na vista 64bit lub win7 64bit wówczas możesz zauważyć różnicę, pod warunkiem że będziesz korzystał z aplikacji skompilowanych pod procesory 64bit ale najpierw zastanów się czy takowe posiadasz.

Jeżeli używasz komputera do obróbki wideo, grafiki i masz możliwość użycia programu w wersji 64bit to zaważysz różnicę.

W systemie 64bit nie chodzi o zwiększenie ilości RAM, możliwość zmapowania większej ilości ram wynika z tego że procek ma architekturę 64bit. Procesor 64bit rożni się tym od procesora 32bit tym że w tym samym czasie może przetworzyć większą ilość danych, ma większą moc obliczeniową,

Tu się zgodzę.

Win 7 to poprawiona Vista,więc się to nie opłaca.

Z tego wynika , że 64bitowy procesor ma zawsze większą moc obliczeniową niż 32 bitowy i laik tak to pewnie zrozumie więc trzeba to sprostować.

64 bitowy procesor ma większą moc obliczeniową gdy przetwarza instrukcje 64 bitowe. Dlatego 64 bitowy system i 64 bitowe programy działają zauważalnie wydajniej i dlatego też ma sens przesiadka z Vista 32 bit na Win 7 64 bit. Sam system 64 bitowy działa już szybciej niż 32 bitowy.

64 bitowe systemy obsługują pełne 4 GB ram i więcej,więc za moment ze względu na rosnące wymagania programów i gier będzie trzeba mieć 64 bitowy system,ma większą moc,gdy programy wykorzystują 64 bitowe rejestry i rozkazy do obliczeń wyższej precyzji,np. dodanie dwóch liczb 64 bitowych,da się to zrobić na 32 bitowym procesorze,ale trzeba pisać kod dodający obydwie części,na 64 bitowym procesorze robi się to jedną instrukcją,dodatkowe rejestry na tymczasowe dane od r0 do r15

Nie warto zmieniać Visty na 7, chyba że masz dużo kasy i lubisz mieć niepotrzebne nowości.

Ja na stacjonarnym zmieniłem XP prof na Vistę Biznes (tą z programu express upgrade to Vista) i jestem bardzo zadowolony. Nie wiem skąd tak alergiczny stosunek do Visty (Procesor C2D E6600 2,4 GHz i 2GB ramu) - system świetnie chodzi. Do tego wsparcie dla krytycznych aktualizacji do 2017 roku (mowa o wersjach biznes i ultimate).

Na notebooku używam Windows 7, więc mam porównanie z Vistą. I jedynie co widzę to zmiana paska i nic poza tym.

A jeśli chodzi o 64 bit. Tak naprawdę cała ta moc uwidacznia się przy min. 6 GB ramu (i więcej), co wynika z tego, że aplikacje 64 bitowe “lubią” mięcej ramu.