Mini serwer

Witam!!

Zamierzam w domu postawic MiniServer . Potrzebny byl by mi do :

wymianianie się z użytkownikami w domu jak i poza domem plikami , stawianie serwerów CS , mozliwość stworzenia strony i wstawienia jej na serwer aby wszyscy mogli ją normalnie oglądać , potrzebny byłby mi dostęp zdalny do każdego komputera w domu (2komp) . Tylko nie wiem jaki system zainstalować , bo nie miałe serwera jeszcze nigdy . Co mi zaproponujecie ??? Serwer będzie stał na laptopie kilka godzin dziennie . Najlepiej gdyby byłby to jakiś Windows , bo mam na nie licencje , a na linuxie nie znam sie .

I czy da się o wszytko zrobić . Ip mam wewnętrzne , ale hamachi zainstaluje .

no coz, lepiej chyba wyjdziesz wykupujac zewn. ip u ISP :slight_smile:

Co do systemu to polecam Ci Debiana Lennego, ale skoro wolisz Windowsa to zależy jaki masz sprzęt (NT4, 2003, 2008, 2008 R2, etc), ale pamiętaj że edycje serwerowe to spory wydatek:D

Mam servera 2008. Edycja na pół roku , ale zawsze cos.

Mam też servera 2003 .

I te wszystkie opisane rzeczy na nich wykonam ?? bawiłem się WS2003 ale czarna magia .

Wydaje mi się że najpierw musisz poznać zagadnienia związane z sieciami bo inaczej albo ktoś krok po kroku będzie musiał prowadzić cię za rękę przez różne zadania związane z konfiguracją, a ty będziesz zadawał mnóstwo pytań lub nie będziesz wiedział o co chodzi w odpowiedziach. Jeśli nagle coś przestanie działać nie będziesz wiedział gdzie szukać przyczyny. Jeśli zaprzyjaźnisz się z tematem sieci i systemów serwerowych to będzie ci obojętne czy to Linux, czy Windows. A jeśli nie zamierzasz się w to zagłębiać poproś jakiegoś kumatego kolegę aby to dla ciebie przygotował.

Czyli poradnik :frowning: mam taki ale ma z 200 stron

Pojecia takie jak DHCP,IP,DNS itd. sa dla mnie znane .

Prbowaem routingu ale wyskakiwal mi blad ze jest wylaczona usluga rejestr zdalny choc wlaczalem ja , pozniej brak uprawnien .

200 stron to nie tak dużo :slight_smile: Chyba że znajdzie się ktoś z odpowiednią ilością czasu kto będzie cię na łamach forum prowadził za rękę, do czego zachęcam pozostałych czytelników, jednak sam nie dysponuję taką ilością czasu.

A wykonamto : wymienianie się z użytkownikami w domu jak i poza domem plikami , stawianie serwerów CS , możliwość stworzenia strony i wstawienia jej na serwer aby wszyscy mogli ją normalnie oglądać , potrzebny byłby mi dostęp zdalny do każdego komputera w domu (2komp) ?? Na Windows Server 2008??

Ja bym polecił Windows Server 2003 jeśli nie znasz się na Linuksach, chyba że chcesz się czegoś nauczyć to jak najbardziej Linux (np. Debian - dobry dla początkujących).

Serwerem ma być laptop?

Serwer WWW- IIS albo Apache.

Zdalny dostęp - RDC

Wymiana plików - FTP albo poprostu SMB

Heh, na WS2K3 też trzeba się znać ;p

Windows XP ogarniam i to dobrze, rejestr, etc, ale jak przyszło mi się opiekować WS2K3 to szczerze mówiąc połowy zadań nie mogłem zrobić bez użycia GooGle xD

A w Debianie wszystko w /etc/ i konfiguracja w 20 minut.