Mini serwer

(Seba65310) #1

Witam!!

Zamierzam w domu postawic MiniServer . Potrzebny byl by mi do :

wymianianie się z użytkownikami w domu jak i poza domem plikami , stawianie serwerów CS , mozliwość stworzenia strony i wstawienia jej na serwer aby wszyscy mogli ją normalnie oglądać , potrzebny byłby mi dostęp zdalny do każdego komputera w domu (2komp) . Tylko nie wiem jaki system zainstalować , bo nie miałe serwera jeszcze nigdy . Co mi zaproponujecie ??? Serwer będzie stał na laptopie kilka godzin dziennie . Najlepiej gdyby byłby to jakiś Windows , bo mam na nie licencje , a na linuxie nie znam sie .

I czy da się o wszytko zrobić . Ip mam wewnętrzne , ale hamachi zainstaluje .

(system) #2

no coz, lepiej chyba wyjdziesz wykupujac zewn. ip u ISP :slight_smile:

Co do systemu to polecam Ci Debiana Lennego, ale skoro wolisz Windowsa to zależy jaki masz sprzęt (NT4, 2003, 2008, 2008 R2, etc), ale pamiętaj że edycje serwerowe to spory wydatek:D

(Seba65310) #3

Mam servera 2008. Edycja na pół roku , ale zawsze cos.

Mam też servera 2003 .

I te wszystkie opisane rzeczy na nich wykonam ?? bawiłem się WS2003 ale czarna magia .

(WODZU) #4

Wydaje mi się że najpierw musisz poznać zagadnienia związane z sieciami bo inaczej albo ktoś krok po kroku będzie musiał prowadzić cię za rękę przez różne zadania związane z konfiguracją, a ty będziesz zadawał mnóstwo pytań lub nie będziesz wiedział o co chodzi w odpowiedziach. Jeśli nagle coś przestanie działać nie będziesz wiedział gdzie szukać przyczyny. Jeśli zaprzyjaźnisz się z tematem sieci i systemów serwerowych to będzie ci obojętne czy to Linux, czy Windows. A jeśli nie zamierzasz się w to zagłębiać poproś jakiegoś kumatego kolegę aby to dla ciebie przygotował.

(Seba65310) #5

Czyli poradnik :frowning: mam taki ale ma z 200 stron

Pojecia takie jak DHCP,IP,DNS itd. sa dla mnie znane .

Prbowaem routingu ale wyskakiwal mi blad ze jest wylaczona usluga rejestr zdalny choc wlaczalem ja , pozniej brak uprawnien .

(WODZU) #6

200 stron to nie tak dużo :slight_smile: Chyba że znajdzie się ktoś z odpowiednią ilością czasu kto będzie cię na łamach forum prowadził za rękę, do czego zachęcam pozostałych czytelników, jednak sam nie dysponuję taką ilością czasu.

(Seba65310) #7

A wykonamto : wymienianie się z użytkownikami w domu jak i poza domem plikami , stawianie serwerów CS , możliwość stworzenia strony i wstawienia jej na serwer aby wszyscy mogli ją normalnie oglądać , potrzebny byłby mi dostęp zdalny do każdego komputera w domu (2komp) ?? Na Windows Server 2008??

(Michal) #8

Ja bym polecił Windows Server 2003 jeśli nie znasz się na Linuksach, chyba że chcesz się czegoś nauczyć to jak najbardziej Linux (np. Debian - dobry dla początkujących).

Serwerem ma być laptop?

Serwer WWW- IIS albo Apache.

Zdalny dostęp - RDC

Wymiana plików - FTP albo poprostu SMB

(system) #9

Heh, na WS2K3 też trzeba się znać ;p

Windows XP ogarniam i to dobrze, rejestr, etc, ale jak przyszło mi się opiekować WS2K3 to szczerze mówiąc połowy zadań nie mogłem zrobić bez użycia GooGle xD

A w Debianie wszystko w /etc/ i konfiguracja w 20 minut.