Miniaturowy komputer

Czy jest taka możliwość, żeby złożyć komputer o niedużych rozmiarach (czyli pewnie coś w stylu mini-itx, micro-atx)- półka wielkości 31 cm wysokość; 54 cm szerokość, 29 cm głębokość- a żeby parametry miało nie jak netbook, ale w miarę normalny pc, taki do pracy biurowej, co będzie dość żwawo chodził, jakieś zdjęcie w wyższej rozdzielczości będzie szło sprawnie obejrzeć, nie padnie przy wyższej rozdzielczości. Czyli ogólnie taki przeciętniak. Cenowo powiedzmy do 1000, 1200… jak sie nie da to więcej… póki co ciężko mi powiedzieć.

AMD Athlon II X2 255 /3.1GHz, 2x1MB, 65W, BOX, AM3/ 199 zł

Płyta główna:

AsRock 880GM-LE /AMD 880G/ 225 zł

Pamięć RAM:

GoodRam 4GB 1333MHz CL9 139 zł

Dysk twardy:

Samsung 500GB 7200rpm 16MB cache SATA-II F3 139 zł

Nagrywarka DVD:

Samsung SH-S223C SATA (black) 90 zł

Obudowa:

Fractal Design Core 1000 (b/z) 139 zł

Zasilacz:

Fractal Design Integra 400W 169 zł

w esc równe 1100 zł, ale obudowa w tą półkę nie wejdzie, będzie wystawać z przodu to trzeba by tą półkę przerobić lub pogodzić się z tym że komp by wystawał, wymiary Core 1000 175 mm (szerokość) x 355mm (wysokość) x 420mm (długość). Pod mini itx przy jakiejś konkretniejszej pracy ten komp się przydusi.

Nie… tu niestety wygląd kosztem wydajności. Strasznie szkoda, że nie ma tych 35-40 cm na głębokość, ale nie ja planowałem te półki :P… wcześniej chyba tam miał tam lapotop być i miejsca na pc’ta nijak nie przewidziano…

Ewentualnie jeszcze myslałem o postawieniu kompa w poprzek… ale raczej odpada.

Z tego co widzę to z matx się nie wcisnę… będę musiał ogarnąć chyba po prostu czy te atomy spełnią oczekiwania i potem to wcisnąć w coś w tym stylu:

http://allegro.pl/obudowa-cbi-a6819tg-d … 60271.html

edit:

Tylko właśnie sie zastanawiam jak z awaryjnością tych sprzętów na atomie… bo ogólnie jednym z istotniejszych argumentów na rzecz zrezygnowania z laptopa i składanie stacjonarnego jest wysoka awaryjność laptopów i ‘niezniszczalność’ pc’tów.

Też mam podobne plany. Cenowo może być różnie. Ale można trafić niezłą budę i wtedy budować na tym coś mocniejszego (także do gier). Ale to tylko teoria :wink:

http://www.frazpc.pl/artykuly/559221,Si … rozne.html

http://www.frazpc.pl/artykuly/264141,LI … ostka.html

Ja rodzicom postawiłem coś na tańszej obudowie i do tego AMD 45 W jakiś z dwomą rdzeniami (sorry ale jest za późno na szukanie szczegółów). Cenowo wyszło koło 1000 zł (płyta Zotac z grafiką Nvidia wbudowaną oraz z Wi-Fi) + dysk + 4 GB ram + CPU. POprzednia obudowa komputera (z wyposażeniem) ważyła chyba 13 kg, ta niecałe 5 kg, do tego jest jakieś 4 razy mniejsza patrząc litrażowo. Cichutka kostka. Zastanawiam się właśnie nad zakupem wydajnego laptopa,ale raczej kupię coś Lenovo z serii Thinkpad (może nawet używka) + do tego wydajny komputer do grania w 1-2 gry. I komputer oczywiści tylko w formacie mini.

o, inna opcją byłoby znalezienie obudowy z przyciskami/portami na prawej ściance, takjak tu:

http://www.cooling.pl/fractal-design-co … 53089.html

…tyle, że akurat tu brakuje mi 4cm na wysokość :stuck_out_tongue:

Zotac ION-ITX-P 4068-01-ION-ITX-P-E.jpg

mozna jeszcze w pico-itx zainwestowac, ale to chyba za male bedzie…

Nom… iony to jest opcja.

A tak póki co sobie kombinuje cosik takiego:

Obudowa+zasilacz 200 zł

Płyta 350 zł

RAM 4 GB DDR3 130 zł

Procesor z grafiką 350 zł

Dysk 500GB 150 zł

Napęd DVD 90 zł

Daje to razem jakieś 1270 zł.

Jak to sie ma do takiej platformy na IONie?

Bo tak sobie patrzę

http://allegro.pl/nettop-asrock-ion-3d- … 72021.html

i za podobną kasę gotowy ion- tamten wychodzi nieco zacniej chyba, nie? nie wiem jak na te atomy patrzeć…

edit:

Ok, żeby był pełen obraz sytuacji to dołożę zotaca:

Zotac 800 zł

Dysk 500 GB 190 zł

RAM 2 GB DDR2 80 zł

Napęd zewnętrzny 160 zł

Razem mamy w 2 pudełkach (to niestety spory minus, mimo, ze 2 malutkie pudełka ;p) za 1230 zł zotaca… czy ja wiem czy lepszy niż ten z i3?

tyle, ze:

  1. na ddr2,

  2. brak pci-e

  3. slabszy procesor niz w Zotac’u 8)

ps. ze o wi-fi ie wspomne…

Tak patrzę na tego Twojego zotaca to z niego idzie złożyć na oko cos takiego:

Samego zotaca u nas ciężko dostać, jakieśmało znane sklepy, cena koło 800 zł za sama płytę.

Do tego trzebaby liczyc tak z 150-200 na budę. Powiedzmy nawet te 150 dysk 90 napęd, 130 ramy, jakby normalne weszło wszystko. Do tego jestem ciekawy jak z podłączeniem tego dysku i napędu jeżeli zasilacz jest prosto w płytę wpięty. Razem w bardzo optymistycznej wersji 1320… nie wiem, może nie doceniam tego iona, ale w końcu 1.2 GHz vs 3.1 GHz.

do tych zadan spokojnie wystarczy, chyba ze sa jakies inne jeszcze? 8)

owszem, proc nie jest najwyzszych lotow, ale albo chcesz male, albo normalne… zawsze mozesz dolozyc grafe na pci-e (low-profile) jesli wbudowana nie bedzie wyrabiac - w niektorych plytach (bodajze wlasnie w/w Asusa) mozna wymienic proca - w Zotac’u jest wlutowany w plyte

ps. to ladnie ciagna prowizje - w sklepie u mnie kosztuje jakies 520zl (w przeliczeniu) 8)

pps. ew. troche taniej -> Asus AT5IONT-I Fanless Dual Core 1.8GHz Atom ION2 Mini-ITX Board with USB 3.0 prawie pelnia szczescia :slight_smile:

No, chcę małe. Ale już coś kupując staram się wybrać najlepsza opcję. A nie jestem pewny, czy to co pozbierałem wyżej na asusie w ogóle ruszy i nie bardzo wiem jak to porównać do tych ionów. Z tego co się zdążyłem chyba zorientować to w jednym mam procesor ze zintegrowana grafiką, a drugie to prawie grafika z wlutowanym procesorem? :stuck_out_tongue:

na upartego mozesz kupic mini-atx z normalnym procem i grafika LP i wpakowac do obudowy za 10zl (wchodzi do starych odtwarzaczy vhs)…

Nie, kombinacje w tym stylu odpadają, komp ma wyglądać :P. A nijak nie mogę znaleźć obudowy mATX, która razem z kablami z tyłu zmieściłaby się w tych niecałych 30 cm na głębokość :stuck_out_tongue:

to ten Asrock wydaje sie byc najrozsadniejsza propozycja - szczegolnie, ze kupujesz caly komplet, nic tylko podlaczyc i korzystac… pomysl tez o klawiaturze i myszce bezprzewodowej :roll:

Co do obudowy to rodzice mają taką (taka była w zestawie).

http://www.komputronik.pl/product/93155 … _180W.html

Oldschoolowa ale mi się podoba poza tym jest pod biurkiem więc… Osobiście wybrał bym pewnie coś Lian-Li. Ale była okazja za tysiaka kompletny komputer z Zotac WiFi + 4 GB + procek AMD 2 rdzenie. Chodzi bajkowo. Ale ja mimo wszystko wziąłbym coś mocniejszego żeby Wiedźmin2 poszedł :wink: Ale to już pewnie 2-3 tysiaki. Grunt żeby był niewielki i cichy.

no… oprócz klawiatury i myszki do tego i tak będę musiał dobrać monitor, ups, urządzenie wielofunkcyjne… ale to już niezależnie od tego co wezmę. Klawiatura i mysz koniecznie na kabel muszą być, bo ludziom łapki się często kleją, a komputer/y będzie/ą w firmie, więc zniknięcie bezprzewodowej to tylko kwestia czasu :stuck_out_tongue:

Póki co najbardziej mnie interesuje porównanie wydajności

i3 i jego zintegrowana z tymi atomami i ich kartami. Nie chodzi tyle o filmy, czy multimedia, ale przeglądarka, office, baza danych, przeglądarka zdjęć, proste modele w 3d, tak ogólnie żeby żwawo chodził.

ciezko to w ogole porownywac, bo to dwie rozne platformy sluzace do zupelnie innych celow - ION i Atom nadaja sie do multimediow (tzw. centrum rozrywki, choc bez gier) i pracy biurowej, i3 - to juz klasyczny PC…

No właśnie tego się obawiam, że ion hd niby pociśnie, bo pod to jest skonstruowany, ale jak dostanie jakiś program biurowy to się zmulić da dużo łatwiej. Z drugiej strony cenowo już też nie ma z czego schodzić specjalnie, bo idąc w tańsze nettopy już traci się zaraz szybko duży dysk, połowę ramu, jeden rdzeń, zaraz juz jakieś podejrzane marki sie pojawiają, a ciężko więcej niż 200 stówy byłoby urwać, bo to co drogie juz w nich to właśnie mała płyta.

btw. mógłby ktoś ten mój zestaw z obudowa chiefteca przejrzeć, czy jakiegoś babola tam nie ma, proszę :3? Bo na bieżąco ze sprzętem nie jestem… poza tym tak mi nie daje na 100% spokoju, czy to chłodzenie boxowe tam wejdzie. Bo zasilacz to powinien uciągnąć chyba, nie?

edit:

Ok… swoja droga jak już idziemy dalej w części to wyszukałem takiego ups’a:

http://www.agito.pl/zasilacze-ups/cyber … 60324.html

chcesz UPS ladowac do kazdego stanowiska? bez sensu… wystarczy, ze zrobisz serwer centralny a IONy potraktujesz jako konsole 8)

Komputery (jak będzie już ich więcej póki co będą ze 2 pewnie, może 3- z czego jeden jest już normalnie atx) i tak będą stały w osobnych pomieszczeniach, chodziły będą zupełnie niezależnie- póki co nie wiadomo ani dokładnie ile, ani jakie… w każdym razie jak będą jakieś większe zależności to będą dotyczyły tych pojedynczych bardziej skomputeryzowanych pomieszczeń.

W każdym razie póki co kwestia 1 małego kompa, 1 małego drukarko-kopiarko-skanera, 1 małego ups’a… itd. :stuck_out_tongue:

Dodane 24.05.2011 (Wt) 14:00

OK, póki co jestem na etapie:

Procesor: i3 za 400 zł

Plyta: ASROCK H67M-ITX 280 zł

Pamieci: Kingston 4GB 130 zł

Dysk: Samsung F3 500GB 130 zł

Naped: Samsung SH-S223C 60 zł

Obudowa z zasilaczem: Chieftec BT-02B 180 zł

1180 Ewentualna dopłata 200 zł do procesora i5.

W dodatku w sklepie na miejscu, więc bez problemów z odsyłaniem.

Pełen komplet z peryferiami zamknie się w 2400-2500 zł. Teraz czekam do jutra na ewentualna krytykę/ przebłyski geniuszu i jutro zamawiam, niech kompletują części.