Minimalny sprzęt do odtwarzania DVD, płyta z ISA

(Omega Derlacz) #1

Jestem na forum nowy, więc niniejszym witam wszystkich!!

Chciałbym sobie złożyć komputer do multimediów (odtwarzanie DVD, muzyki i konwersja między formatami audio - wave, flac, ape, itp.). Nie będzie tam żadnego zbędnego oprogramowania (mam drugi komputer) typu office, antywirus czy też internetu. Właściwie to zachęciły mnie do tego opinie o karcie SB AWE 64Gold, którą kupiłem na Allegro i teraz chciałbym dokupić do tego płytę z procesorem, pamięcią i grafikę (napęd i zasilacz mam). Wiem, że ta karta jest na złaczu ISA, więc to jest podstawowy warunek przy zakupie płyty, musi to gniazdo być. Do odtwarzania dźwięku nie ma może zbyt dużych wymagań ale DVD już chyba wymaga nieco więcej od procesora i grafiki, w związku z tym pytanie: jak dobrać taki sprzęt, żeby nie cięły się filmy DVD. Mam w domu grafikę GF 2MX400 tylko nie wiem jak to się ma do starszych płyt z ISA, czy znajdę tam gniazdo AGP, na którym zdaje się działa Ge force. Jeśli nie ta grafika, może jakaś inna, byle tylko komputer był jak najtańszy. Nie chodzi w nim o dużą wydajność, tylko poprawne odtwarzanie muzyki i filmów. Wiem, ta dźwiękówka mnie ogranicza ale tyle czytałem o niej dobrego, że nie mogłem sobie odmówić jej zakupu a nie ukrywam, że dźwięk jest tutaj dla mnie najważniejszy. Bardzo byłbym wdzięczny z każdą pomoc

(Zbych ) #2

a co takiego ujęło Cię w tej karcie , zapewne przeczytałeś recenzje o tej karcie z ubiegłego wieku , nie uzyskasz na tej karcie dobrych efektów to nie jest obecna technika min 5,1 tylko zwykłe stereo , obecnie za nieduże pieniądze kupisz karte 9.1 , teraz jeszcze złozyć na tym kompa , w zasadzie nie bedzie problemu na allegro kupisz wszystko , tyle tylko że niewiele taniej to wyniesie jak kupno całej jednostki , więcej chyba zapłacisz kosztów wysyłki jak za sprzęt, jeżeli na tym mają płynnie chpdzić filmy DVD to proponuje jeszcze zakup dekodera sprzetowego DVD(MPEG)

(Adrian) #3

jaki post

kup sobie zwykły odtwarzacz dvd za 250 zł i będzie dobrze, Zbych1 ma rację, skąd wytrzasnąłeś tą informację o SB AWE 64Gold?? z gazety sprzed 2 lat? nie wiesz że zwłaszcza w sprzęcie komuterowym 2 lata to dosłownie przepaść czasowa?? a ta karta jest może nawet starsza....

(*Darek*) #4

Płynne odtwarzanie filmów DVD nie wymaga jakiegoś ultraszybkiego sprzętu. Ja radzę sobie na wiekowej już konfiguracji:

płyta: MSI 6163

procek: Intel Pentium III 450 MHz

grafika: Diamond Viper V770 (TNT2)

298 MB RAM

DVD RW: Philips SPD2400

Ważne jest, aby płyta główna obsługiwała tryb UDMA(przynajmniej 33). Prawie wszystkie mainbordy pod Procesory Pentium II/III są wyposażone w przynajmniej jedno gniazdo ISA.

Jeśli chcesz mieć spokój z późniejszą optymalizacją sprzętu i softu do odtarzania, to zaopatrz się w procesor conajmniej PIII 600-650 MHz który już powinien samodzielnie poradzić sobie ze zdekodowaniem MPG-2. Warto też dopasować odpowiedni odtwarzacz programowy. U mnie np. w Power DVD i Win DVD obraz niestety "skacze", natomiast francuski FusionSoft DVD odtwarza filmy bardzo płynnie.

(Mati400) #5

:x Jak na moim AMD K6-2 333MHz płynnie nie chodzą to czemu na tym chodzić

Ja ci radzę dozbieraj sobie pieniądze i kup coś lepszego

(Michal Kolatek) #6

Mój kolega ma 300 MHz i filmy DVD chodzą płynnie osobiście widziałem, grafa zintrgrowana ATi Range Pro przyznane 2 MB, ram chyba 64 MB

Swojego nie testowałem [patrz sig], ale kolega mi mówił że na tym procesorze odtważał filmy i chodziły bez zaciachu na nim działają bez zacięć, sam nie mam jak sprawdzić bo mam uszkodzoną taśme od napędu DVD, słabe komputery są ciche np. ja na procu nie mam wentylatora sam radiator i komp pobiera mało prądu.

(*Darek*) #7

No, jeśli K6-2 porównujesz pod względem wydajności i obsługiwnych protokołów do Pentium III, to gratuluję wiedzy albo poczucia humoru

Kolega ma o tyle dobrze, że posiada tę "grafę ATI", bo cała seria Rage Pro ma zaimplementowane kompleksowe sprzętowe dekodowanie formatów DVD, toteż procek 300 MHz się nie zapycha.

(Omega Derlacz) #8

Właśnie, chodzi mi o zwykłe stereo. SB Audigy Player mam w drugim kompie, działa toto na sterownikach KX Project i jest całkiem sympatycznie. Tutaj chcę za małe pieniądze mieć przyzwoity dźwięk stereo, nie interesują mnie żadne wodotryski 5.1 , 6.1 , 7.1 itd. Kartę już kupiłem, więc nie będę szukał innej... a ten dekoder sprzętowy, to może być dobre rozwiązanie dla słabych procków, muszę poszukać... a co do recenzji z ubiegłego wieku, cóż, ja nie podniecam się kolejnym nowym kanałem w kinie domowym (9.1! !!