Mnożnik procesora przeskoczył z standardowego 9x na 6x i

Otóż pojawił mi się pewien problem i nawet nie wiem kiedy… problem dotyczy CPU Ration, mnożnika w opcji do taktowania procesora w biosie. Zawsze mnożnik ustawiony był na 9x a pod nim taktowanie procesora widniało na 1800 mhz. Przy takiej konf. kiedy w windzie nie robiłem nic co wymagało by mocniejszej pracy procesora to chodził on na częstotliwości 1200 mhz ale kiedy włączyłem coś mocniejszego np. film Full HD (który chodził bez zacinania się) to taktowanie przeskakiwało na 1800 MHz. Po jakiś 10 miesiącach od czasu kiedy poskładałem tego kompa z taktowanie 1,8 GHz potrzebowałem nie co większej mocy od procesora dlatego przestawiłem taktowanie na 2,00 GHz (mnożnik nadal na 9x bo nie da się większego ustawić) i tak komputer chodził dość długo. I nawet nie zaglądałem do biosu.

Zmieniłem sobie windowsa z Visty na Win7 Beta 1 x64 i pracowałem na taktowaniu 2,00 ghz to był ostatni moment kiedy to sprawdzałem, po czym teraz w czerwcu a raczej w końcówce maja zmieniłem wersje tego systemu na Release Candidate również 64 bitowy. Po pewnym czasie od rozpoczęcia użytkowania zauważyłem że firefox przy otwartych 38 zakładkach nie co się tnie, tnie się np. jak przełączam się między nimi, albo otwieram nowa kartę, albo też przy tylu zakładkach oglądałem jakiś film na megavideo. Zauważyłem też ostatnio że film Full HD, sample od nvidi dostępny tu http://www.nzone.com/object/nzone_hdcontent_home.html też się zacina czego wcześniej nie robił. . .

No więc coś mnie podkusiło żeby everestem posprawdzaj stan sprzętu i nagle patrze i mówię w myślach “dlaczego mam taktowanie procka na 1200 mhz kiedy przy zmienionym na 2000 mhz w zmniejszonym stadium pracy powinienem mięc 1334 mhz (tyle zawsze miałem kiedy nie korzystał z pełnego 2000 mhz)” no to wchodzę do biosu, odpowiednia zakładka i zonk.

Moje taktowanie które ustawiłem zupełnie wyłączone i mnożnik sam ustawiony na 6x a pod nim taktowanie procka 1200 mhz O.o

No dobrze pomyślałem że poustawiam wszystko tak jak było kiedy nie miałem podkeconego, tak też uczyniłem zmieniając mnożnik na 9x, zapis konfiguracji, reset kompa (nie wyłączył mi go na chwile i włączył ponownie jak to zawsze robił przy zmianie tam taktowania). Wchodzę do biosa a tam dalej mnożnik 6x O.o i taktowanie 1200 mhz… mówie ■■■… zmieniam jeszcze raz na 9, reset i znów to samo… tak jeszcze z 3 razy po czym po ostatniej zmianie wchodzę do winy sprawdzam taktowanie czy zmieni się z 1200 mhz na 1800 mhz kiedy włączę coś mocniejszego. Niestety nic taktowanie cały czas twardo stoi na 1200 mhz. . .

No to wyłączyłem kompa, wyjąłem baterie z biosu w celeu zresetowania wszystkich ustawień, włożyłem z powrotem, wchodzę w biosa…tam dalej mnożnik na 6x… poustawiałem wszystko, zmieniłem mnożnik na 9x, zapis, reset, wchodzę do biosa i dalej jest 6x ._.

I nie da się go ni chu… zmienić powinno być 9x a ten się sam zmienia na 6x przez co procesor zamiast pracować z oryginalną częstotliwością 1,8 GHz pracuje cały czas tak jakbym miał procesor 1,2 GHz =( . Ktoś się orientuje co się stało i jak to naprawić ?

PS: Procesor to Intel Pentium Dual Core E2160 1,8 GHz

Jeżeli komputer nie jest obciążony to zmniejsza się taktowanie procesora,wystarczy włączyć jakąś aplikacje i wtedy taktowanie się zwiększa.Zobacz jak przeskakuje w Everest Home edition czy w Ultimate.

Nie rozumiesz nie o tym tutaj pisze, przytoczę to inaczej, po angielsku z topicu który znalazłem przypadkiem jednakże nie ma w nim rozwiązania

Cały topic tutaj http://forums.tweaktown.com/f69/p31-ds3 … elp-28414/

Po prostu mnożnik po resecie w biosie ustawiony na liczbe właściwą czyli 9x zmniejsza się po restarcie na 6x, przez co komputer CAŁY CZAS pracuje z częstotliwością 1,2 GHz Zamiast aktualnej częstotliwości procka czyli 1,8 GHz.

Oczywiście wcześnie było wszystko normalnie, kiedy komputer nie był obciążony to w windzie zmieniał sobie taktowanie na 1,2 GHz a kiedy był bardziej obciążony wracał do 1,8 GHz to było dobre i tak było cały czas a w biosie (o tutaj http://shiro.elsat.net.pl/Bios/DSC00545.JPG) CPU Clock Ratio było ustawione na 9x przez co w CPU Frequency było 1,80GHz teraz jak widac na screenie 6x trzyma się twardo a pod tym jest 1,20GHz >,<

W tym problem że nic nie przeskakuje, trzyma się ciągle taktowania 1,2 GHz ._.

EDIT: Daje filmik z całego zajścia http://shiro.elsat.net.pl/Bios/MOV00547.3GP czyli jak to wygląda w praktyce.