Mobilny internet - Jaki żeby było ok i nie było problemów?


(matio) #1

Najlepiej, żeby miał jak najwięcej za jak najmniej :] Poczytałem trochę, i wychodzi na to, że najlepszy jest iPlus. Tylko zastanawia mnie czym różnią się te wszystkie modemy?

http://tiny.pl/hgwxn

http://tiny.pl/hgwxk

http://tiny.pl/hgwx8

http://tiny.pl/hgwx2

http://tiny.pl/hgwxs

Kosztują tyle samo, tyle, że trzy pierwsze mają HSPA 7,2 a dwa ostatnie HSDPA 3,6... Nie mam pojęcia który z nich może być najlepszy, najmniej awaryjny itp. Może macie któryś z tych modeli i podzielicie się opiniami?


(Kpc21) #2

A skąd wiesz czy akurat u ciebie iPlus będzie najlepiej działać? Każdy operator ma inny zasięg i w jednym miejscu najlepiej będzie działać Plus, w innym Play, w jeszcze innym Era, a gdzie indziej Orange. Plus ma może najlepszy zasięg na obszarze całego kraju i stąd to się wzięło. Ale np. tam gdzie mieszkam, Play ma znacznie lepszy zasięg UMTS niż Plus (którego często nie łapię wcale).

A to 7,2 czy 3,6 to maksymalna przepustowość w Mb/s, jaką MOŻE OBSŁUŻYĆ MODEM. Nie oznacza oczywiście, że Internet będzie ci działać z taką przepustowością, bo zazwyczaj i tak ciężko jest osiągnąć i 2 Mb/s.


(przemopk) #3

korzystam z modelu E180 - sprawuje się bez zarzutu. Ze względu na prędkość, nie bierz ostatnich dwóch.

ps.

Play ma ograniczenie do 1 Mb/s


(Kpc21) #4

  1. W wielu miejscach nawet w innych sieciach i tak trudno więcej osiągnąć.

  2. Po co ci więcej? Przecież na sieci komórkowej i tak masz limity transferu więc za dużo nie naściągasz. A i strony szybko wczytywać się nie będą, bo pingi wysokie są.


(przemopk) #5

@Kpc21,

stwierdzam fakty: Play ma ograniczenia maksymalnej prędkości.

Twoje drugie pytanie jest bez sensu, jak to nazywasz "ściąganie" mnie nie obchodzi (na tym świat się nie kończy, przynajmniej dla mnie), wyobraź sobie, że limit 16 GB mam i tak nie wykorzystany mam do końca. Na wczytywanie stron nie narzekam, prędkość od 2,5 do 4 Mb/s i w mojej pracy zupełnie wystarcza.


(system) #6

Więc zacznijmy od modemów: podałeś dwie firmy - ZTE i Huawei. Odradzam brania ZTE, bo nie są najlepszej jakości. A między tymi dwoma Huawei`ami aż tak znacząco różnicy niema.

Teraz sieć komórkowa. Napisałeś "internet mobilny", czyli rozumiem, że ma to być jako dodatkowy net do pracy w terenie, więc pewnie będzie Ci zależało na prędkości. I tak - najlepszy internet ma Era/Orange. Why?

Plus jest OK, tyle, że są pewne rejony w naszym kraju gdzie Plus jako jedyny operator posiada GPRSa (czyli net o prędkości do 53 kbit/s)!

Orange - tutaj jest mały problem. Orange na sieci 3G sprawuje się bardzo dobrze, ale po EDGE (do ok. 256 kbit/s) jest strasznie niestabilny. Wychodzi on jednak z opresji, dzięki technologii CDMA (prędkość do 1 Mb/s), której zasięg obejmuje ok. 70% powierzchni kraju. Jedyną wadą jest to, że CDMA jest dostępne w abonamentach pow.75 zł, a modem do najtańszych i poręcznych (to jest wielki kloc) nienależy.

Era - tutaj to ona jest chyba najlepsza. EDGE działa stabilnie, 3G działa również dobrze (co więcej Era zaczęła migrować swoje stacje bazowe na HSPA+ [do 21 Mb/s]), niestety ma ona w miarę małe limity.

Play - no tutaj Play nie równa się mobilność.


(Kpc21) #7

Tak więc 1 Mb/s powinien cię zadowolić.


(przemopk) #8

wszystko zależy co matio91 rozumie pod pojęciem "mobilny". Czy będzie się przemieszczać po kraju, czy w swojej "lokalizacji". Znając odpowiedź na to pytanie możemy dyskutować o zasięgu danej sieci.

W tej chwili zaczyna to przypominać sławne dyskusje, która przeglądarka lepsza.

Kpc21 ,

napisałem "ściąganie" i cudzysłów oznacza, że nie interesują mnie filmy, muzyka. Wyobraź sobie, że używając internetu do pracy też jest ważna prędkość i różnica czy dokument, baza będzie pobierana z prędkością 120 KB czy 350 KB jest dosyć znaczna.

Lepiej wygląda "powinien Cię zadowolić" niż:

:smiley:


(k-9) #9

jeszcze wszystko zależy skąd jesteś.

Wcześniej zależało mi na mobliny internecie na karcie. więc po testowałem kilka starterów. Orange wypadł słabo, miał 2 kreski 3G, plusa nie testowałem, bo ma bardzo mało GB do wykorzystania. Jednak u mnie najlepiej wypadł Play 5na 5 kresek 3G, dość szybki ok 968 kb/s i spory limit. Przy abonamencie 45 zł jest aż 10GB najwięcej na rynku.

Tylko szkoda, że play przy takim dużym limicie ma tylko 1mb, tero-tycznie przez miesiąc można wykorzystać max 5GB.