Mobilny internet - którego operatora wybrać?


(fiku$) #1

Mam zamiar założyć sobie mobilny internet, tylko jest tego trochę i nie wiem, którego operatora wybrać i na co zwrócić szczególną uwagę. Mieszkam na wsi i mam mniejsze możliwości "zasięgowe" owego internetu. Obecnie Plusa miałem, lecz zasięg był EDGE - zatem, możecie sobie wyobrazić ile czekałem na wyświetlenie się strony. Z tego co wiem to Plus teraz wprowadza technologię CDMA ale już nie chcę od nich internetu.

Zastanawiam się nad Cyfrowym Polsatem, ale pierwsze co mi się rzuciło na oczy to dość drogie modemy. Nawet podpisując umowę na 29miesięcy umowę dostanę podstawowy modem za 1zł, chcąc już lepszy trzeba zapłacić 100zł.

Dodam, że obecnie za internet miesięcznie chcę płacić ok. 50zł miesięcznie.

Zatem który mobilny internet mi polecicie? Ma ktoś z Cyfrowego Polsatu i może coś mi powiedzieć, bo w ulotkach to jak w ulotkach - kolorowo.


(Przemyslaw Mackowski1) #2

Ciezko tak cos polecic najpierw powinienes sprawdzic na stronach operatorow mapki zasiegu. Wiem napewno ze w Play i Cyfrowym Polsacie jest 7 dni na testowanie uslugi nie wiem jak u pozostalych .Tych dwoch operatorow moge smialo polecic, sam posiadam u nich internet tylko jest jedna zasada u tych dwoch,Play musi miec zasieg HSPA+ no i predkosc jest tez uzalezniona od wysokosci abonamentu a co do polsatu to lepiej poczekaj do 1 lipca wtedy wejdzie komercyjnie Internet TLE juz dla kazdego bo w tej chwili jest testowanie uslugi ogolnie to smialo moge juz polecic wlasnie cyfrowy polsat chociazby dla predkosci docelowo do 100Mb/s pisze powaznie bo mam mozliwosc testowania tego internetu i wtej chwili uzyskuje predkosc rzedu 78 a 85Mb/s tak dla porownania plik o wielkosci 760MB sciaglem w czasie niespelna 12 sekund. to jest tylko moja wypowiedz sam powinienes zobaczyc przede wszystkim mapki zasiegu jak w twojej miejscowosci bedzie dzialal dany internet.


(Adam Kasprzak) #3

swego czasu (2008 i 2009 rok) miałem Blueconnecta. Nie biorąc pod uwagę limitów działał bardzo dobrze. Wszędzie gdzie byłem miałem zasięg, nie zrywało połączenia itp. Dużą zaletą był też fakt bezproblemowej instalacji sterowników i oprogramowania. Zrezygnowałem z niego tylko dlatego, że otrzymałem firmowego Orange BE - niestety - instalacja oprogramowania to jakieś nieporozumienie, kiepski zasięg, kompresja grafiki, co pogarsza jakość zdjęć na stronach (żeby nie kompresowali trzeba dodatkowo zapłacić). aplikacja trochę toporna. Nie wiem jak wygląda sprawa limitów w porównaniu z cenami abonamentu u tych operatorów. Poza tym dla mnie przewaga plusów dla Ery.


(fiku$) #4

Ten TLE to jest w bezprzewodowej technologi przez ten bezprzewodowy modem czy po kablu taka prędkość? Właśnie testowałem ten Cyfrowy Polsat (była taka opcja, że miałem 24h na testowanie, bez umowy bez niczego, na dowód wypożyczenie sprzętu, że tak się wyrażę) i powiem, że miałem dwie kreski zasięgu na antenie tej 15cm. Ale zważając na moją lokalizacje muszę mieć antenę kierunkową. Na tamtej antenie prędkość miałem 1MB, testowałem to na stronie speedtest.pl

Natomiast inni operatorzy:

Plus - miałem do wczoraj i zasięg EDGE i w dodatku 69zł za 1GB płaciłem, niby teraz wprowadzają technologię CDMA ale już nie chcę z nimi umowy podpisywać

Era - koleżanka ma blueconnect i słabo jej chodzi zatem odpada

Orange - pożyczyłem od kolegi modem dwu-strefowy i na łapał tylko zasięg EDGE, natomiast w technologi CDMA stronki się nawet wyświetlały, nawet youtube chodziło - chociaż trochę się zacinał ale i tak lepiej Cyfrowy Polsat chodził. Co do map operatorów to jestem sceptycznie nastawiony, bo operator zawsze broni się tym, że mapa ma charakter tylko poglądowy i odbiega od rzeczywistości :slight_smile:

Zatem tylko on mi chyba zostaje do wyboru, tylko mam wątpliwości, bo 29 miesięcy umowy to straszny długi okres umowy a i tak przy tej opcji dostaje podstawowy modem który obsługuje prędkość tylko do 21MB/s. Poza tym jak chcę płacić 50zł miesięcznie to mam w tym 3GB od 8 - 24(dzień) i 9GB od 24 - 8(noc) i za rok pewnie te 3GB(dzień) będzie za mało a do końca umowy będzie bardzo długo. A znowu umowa na 15 miesięcy to muszę 150 na podstawowy modem zapłacić. A płacić przez 15 miesięcy regularnie abonament i + 150zł za modem to trochę takie "frajerskie".

Podobno jakiś limit w cyfrowym polsacie można sobie ustawić, że jak wykorzystam pakiet danych to nie będę dopłacał do rachunków bo więcej GB wykorzystałem tylko będę stałą kwotę płacił? Jak to z tym jest?

Może ktoś powie mi jeszcze coś, czego nie piszą w ulotkach?


(Bodzio Poczta) #5

Ten internet "komórkowy", jest raczej dla tych co potrzebują mieć szybko dostęp do internetu w różnych miejscach. Jeżeli będziesz używał go jedynie w domu radził bym ci zastanowić się nad alternatywą w postaci internetu radiowego bądź internetu przez linie telefoniczne chyba, że nie masz takich możliwości to trudno. Powiem jedynie że ten internet mobilny to kicha, porażka, masakra.......


(fiku$) #6

Mam świadomość co to internet mobilny i dla kogo on jest kierowany. Nawet nie myślę o ściąganiu jakiś filmów czy oglądaniu seriali on-line. Potrzebuje internetu aby mieć kontakt ze światem, porozmawiać na skype, posłuchać radia on-line czy obejrzeć coś na youtube, sprawdzić pocztę czy też parę zdjęć przez nią przesłać, sprawdzić stan konta bankowego czy zapłacić rachunki czy też po serfować po internecie - takie podstawowe opcje, które internet oferuje.


(Bodzio Poczta) #7

fiku$ rozumiem cię i wiem, że nie wszędzie jest dostęp do szybkiego internetu i jeśli można to uważam, że cała wina leży po stronie rządu, władz oraz firm telekomunikacyjnych, które nie są zainteresowane, aby technologie internetowe były powszechne i dostępne każdemu. Pozdrawiam i życzę powodzenia.


(Ehodlik) #8

Iplus wprowadza cdma .. ale żeby móc coś więcej powiedzieć, to pewnie trzeba nieco odczekać. Z tego co mi wiadomo cdma jest również w Orange, więc może po prostu warto przetestować i osobiście sprawdzić zasięg (skoro jest taka możliwość, to dlaczego nie?). Ceny różne- w zależności od limitów etc. Może coś się teraz zmieniło, bo w biznesie wprowadzili też netbooki hp mini 210 3g.


(Kpc21) #9

Mapa zasięgu to nie wszystko. Może być tak, że w twoim rejonie stacja bazowa jednego operatora będzie mocno obciążona i jego UMTS może działać gorzej od EDGE-a konkurencji. Jedyne pewne rozwiązanie to sprawdzić to doświadczalnie.