Moc karty wlan, a bezpieczeństwo dla zdrowia

Witam, szukając karty wifi na USB do swoich potrzeb (RTL8187L) zainteresowałem się pewnym modelem alfy posiadającym moc 500mW.

Do zestawu zamierzałem kupić antenę panelową (17dBi). Natrafiłem jednak na zapis prawny UKE mówiący o tym iż, maksymalna emitowana moc(lub jakoś tak) z kart wlan nie może być większa niż 100mW(czyli na wyjściu z anteny). Szukając powodu dla którego taki zapis ustanowiono trafiłem na dość ciekawą dyskusję, zdania są bardzo podzielone.

W skrócie chodzi o to iż używanie kart o mocy takiej że na wyjściu jest >100mW jest szkodliwe dla zdrowia, czemu ??

BO DZIAŁA TO JAK MIKROFALÓWKA (ta sama częstotliwość a większa moc). :smiley:

Brzmi trochę śmiesznie (ba), teoretycznie można by za pomocą takiej karty i anteny odgrzać sobie kotleta bez konieczności wychodzenia do kuchni :smiley: :smiley:

Dlatego chciałbym się dowiedzieć co wy sądzicie na ten temat.

Mocą 500 mW (pół wata) trudno będzie Ci podgrzać muchę :wink:

Kuchenki mikrofalowe mają moc około 700 - 1200 W (700 000 - 1200 000 mW)

Jednak długotrwałe przebywanie w bardzo bliskim kontakcie takiej anteny (na drodze wiązki radiowej) nadającej z mocą 500 mW może mieć jakieś skutki negatywne dla zdrowia. Podkreślam - " może mieć" a nie, że " ma"

Zwróć też uwagę, że taka antena jest chyba anteną kierunkową i nie koniecznie znajdziesz się na drodze sygnału.

PS. Telefony komórkowe mają moc “w antenie” do 2 wat (2000 mW)

Cedar warto też dodać, że telefon średnio nie emituje więcej niż 250mW. Jest to oczywiście związane z odległością od przekaźnika. Nie wiem jak bardzo zaawansowana w tej kwestii jest kart wlan (czy np też dostosowuje siłę sygnału).

Z takich ciekawostek powiem, że radiotelefony morskie mają uczciwe 6W które aż jeżą włos na głowie :wink:

Nie wiem jak na Windowsie, ale na Linuksie na niektórych kartach można regulować moc nadajnika, ja np. mogę ustawić 24dBm (250mW), co również jest ponad 100mW, druga sprawa że pomimo że karta ma teoretycznie te 500mW, ale sterownik może być ograniczony np. do tych 100mW.

Właśnie nie ma co się przejmować jakimiś tam 100 czy 500 mW, skoro fal radiowych i tak jest masa w koło i często się spotykamy z wyższymi wartościami. Spokojnie 0,5W antena Cię nie ugotuje :stuck_out_tongue: Poza tym nie trzymasz jej pod poduszką.