Mode speedtouch330 -> PC -> router (TP-LINK 340G)

Witam. Dotychczas kolega łączył się z internetem poprzez modem dany mu przez neostrade. Jego brat kupił sobie laptopa i zapragnął połączenia z internetem. Kolega kupił więc router TP-LINK 340G i zawołał mnie abym mu to jakoś ogarnął. Siedziałem godzinę i nic nie zdziałałem, nigdy nie miałem styczności z takim rodzajem dzielenia łącza. Czy możecie napisać mi jak to zrobić? Jeśli kabel poprowadzę od karty sieciowej do routera (WLAN) to połączenia nie może być nawiązane. Jeśli podłącze kartę sieciową do LAN1/LAN2/LAN3/LAN4 to normalnie mogę konfigurować router poprzez 198.168.1.1 ale sieć bezprzewodowa nadal nie działa. Pomóżcie proszę

Nie ma takiego czegoś. WLAN to rodzaj sieci lokalnej. Nie myl WANa z WLANem.

Na początek wypadałoby połączyć się z routerem. Z posta wynika, że wiesz jak to zrobić, ale dla pewności opiszę i tę czynność.

Bierzesz kabelek do ręki, jedną końcówkę wkładasz do komputera (obojętnie czy jest to desktop czy laptop), a konkretnie do gniazda karty sieciowej, natomiast drugą wtyczkę wkładasz do jednego z czterech portów LAN (nie pomyl z WAN :!:). Następnie odpalasz przeglądarkę, wpisujesz 192.168.1.1 , logujesz się (login: admin, hasło: admin). Powinieneś zobaczyć menu routera.

A to instrukcja jak ustawić i zabezpieczyć Twoją sieć Wi-Fi (konfiguracja od A do Z):

:arrow: Operation Mode : AP Router

:arrow: Network > WAN - zapewne Dynamic IP (pierwsza opcja), reszta bez zmian.

:arrow: Wireless > Wireless Settings : SSID (nazwa Twojej sieci), Region : Poland, Channel np. 1 (rzadko używany i najczęściej niezakłócany),

Teraz najważniejsze parametry dot. działania sieci bezprzewodowej:

Mode : 54 Mbps, zaptaszkowane Enable Wireless Router Radio oraz Enable SSID Broadcast, jeśli chcesz zabezpieczyć sieć : zaptaszkowane Enable Wireless Security, Security Type : WPA-PSK/WPA2-PSK, Security Option : WPA2-PSK, Encryption : AES, PSK Passphrase (hasło do Twojej sieci), reszta bez zmian i jak zwykle Save.

Po tym Internet powinien być na wszystkich komputerach podłączanych przewodowo i bezprzewodowo.

Masz racje kolego, przepraszam za pomyłkę. Ja już napisałem ja chce internet rozgałęzić od PC, router podłączony do karty sieciowej w ogóle nie pobiera adresu IP. Próbowałem też włożyć ten router w środek mojego połączenia tj. Router+ADSL2 --> router kolegi --> mój PC i też połączenie nie przechodzi. Dodam tylko, że od mojego router wychodzi kabel z gniazda 1 do kolegi gniazda WAN. Dobrze to tak czy nie bardzo?

Nie bardzo wiem co to znaczy. Internet rozdziela router, a nie komputer.

To już w ogóle nie wiem co za kombinacje alpejskie… Router ADSL podłączasz pod router DSL? :smiley: Dobrze rozumiem?

Dobrze (chyba), ale tylko wtedy, kiedy router jest już skonfigurowany…

Tak poza tym to sam nie jestem pewny czy moje odpowiedzi są poprawne, gdyż trudno mi zrozumieć Twoje wypowiedzi :stuck_out_tongue:

Liczmy na to, że ktoś jeszcze dołączy się do dyskusji.

Wiem wiem, ciężko to wyjaśnić :stuck_out_tongue: Mało istotne z reszta bo już opanowałem problem xD 7 godzin prób i się udało. Dziękuje za pomoc :wink:

Dodane 06.02.2010 (So) 12:57

Jednak się nie uporałem z problemem :confused: Qrcze, nie wiem jak przedstawić to tak, żeby było zrozumiale. Przydał by się jakiś program do rysowania takich rzeczy.

Wygląda to tak:

MODEM —> PC —> ROUTER --Wi-Fi–> LAPTOP

PC ciągnie internet z modemu. Za pomocą routera podłączonego do karty sieciowej chce udostępnić internet dla LAPTOPA. Da się tak zrobić?