Modem ADSL, jaki kabel?


(Marcin Luniewski) #1

Sprawa wygląda następująco: przeszedłem z Neostrady 1 mega na opcję 10 mega. Mam bardzo stary modem ADSL Sagem Fast 800, który OK, synchronizuje się maksymalnie do 8 mega, jestem tego świadom. Tylko że ja te 8 wyciągam totalnie sporadycznie, zaś na co dzień internet śmiga z prędkością 2-3 mega. Zaprosiłem technika z TP, który stwierdził, że kabel telefoniczny czterożyłowy jest beznadziejny i kazał podpiąć gniazdko telefoniczne z modemem ADSL za pomocą skrętki o.O Skrętka ośmiożyłowa, ale stwierdziłem, że w tym szaleństwie jest metoda i dorwałem skrętkę zarobioną na RJ11. Oczywiście nic to nie dało.

Czy macie może pomysł co jest powodem tak wolnego internetu i czy faktycznie może być to wina mojego kabla telefonicznego?


(Michal A1986) #2

Co do opinii techników z TP/Orange musisz podchodzić z dystansem. Ja mam modem ADSL podłączony normalnym kablem RJ-11 i jakoś 10Mbps osiągam.

Może winie nie leży w twoim łączu a w serwisach z którymi się łączysz. Możesz mieć nawet 100Mbps ale jak serwer będzie miał tylko 2 to ty też tylko 2 dostaniesz, a biorąc pod uwagę że te 2 od serwera musi być podzielone na X użytkowników którzy też łączą się tak jak Ty, wyjdzie że dostaniesz resztki tego łącza.

spróbuj przetestować swoje łącze wpisując w google “speed test” i pierwszy link bodajże i napisz ile Ci wskazał licznik


(Marcin Luniewski) #3

speedtest.pl mi pokazuje 2.08, i tez w tych granicach pobierają mi się np. openSUSE, nieważne czy z serwera czy z torrentów.


(Coman Pl) #4

Przez ten modem na USB nie wyciągniesz więcej. Rozwiązaniem jest kupno routera ADSL.


(Marcin Luniewski) #5

Wiem, że to zabytek i 10 na tym nie będzie, ale czasem osiągam na tym około 6. Więc teraz nie wiem czy to wina modemu czy kabla :slight_smile:

Router na ADSL2+ i zwykły kabel telefoniczny czterożyłowy wyciągną mi 10 mega?


(Coman Pl) #6

Tak, przerabiałem już identyczną sytuacje. Będzie tyle ile zsynchronizuje.


(Sebenicz) #7

Na jakiej podstawie twierdzisz, że wyciągnie? Masz kulę wróżki w domu?


(Michal A1986) #8

Ja mam Router ADSL2+ i zwykły kabel i dyszka leci spokojnie (zależy od serwisu)