Modernizacja CPU pod Z97 (1150)

128GB to ja miałem w … 2009r. (G.SKILL TITAN 128GB - 1599 zł) !

1 polubienie

Szał :smiley:

120GB jest dobre na system albo do biura. Pierwsza lepsza gra zajmuje teraz 40GB na dysku. To co, dwie gry i OS? Nie tędy droga…

Jak SDD to Intel; bo nigdy nie padają :slight_smile:

“Nigdy” to odważne stwierdzenie :stuck_out_tongue:

I7 4770k jest wydajnym procesorem nawet wydajniejszy pewnych warunkach od nowszych np popatrz na moj pc https://valid.x86.fr/i7dur2 oraz https://www.3dmark.com/3dm/24571479

Z talerzowym 128 GB styka ale jak cośik to GOODRAM MLC IRDM (GEN2)


Cena świetna za 240GB i MLC!

Akurat Cię zaskoczę mój SSD Intela padł po tygodniu :slight_smile: Po wymianie gwarancyjnej działał póki go nie sprzedałem więc jak wszędzie możesz trafić bubel nie ma reguły.

No jeden raz na jakiś czas może oczywiście paść. Przesadziłem z tym “nigdy”. Ale generalnie popytajcie pracowników punktów odbioru w różnych sklepach, jakie dyski najczęściej wracają a jakie nie wracają prawie nigdy :slight_smile:

Ok, czyli HDD + SSD. Rozumiem, że SSD na system, a HDD na gry? Czy jakiś inny układ?

A tu dam bechmark cpu https://www.cpubenchmark.net/compare.php?cmp[]=1919&cmp[]=2539 i 7 4770k ledwo przegrywa z i7 5775c

No takie połączanie jest git

A powiedz mi w jaki sposób polepszy to wydajność gier? Bo koledzy @januszek oraz @KAZDAN63 zasugerowali wybór SSD jako elementu koniecznego do optymalizacji na równi (a nawet przed) wymianie CPU:

Zakup SSD min. 250 GB jest poza dyskusją jeżeli marzymy o wydajności . 250GB to tak naprawdę ~233GB . Dysk nie powinien być zajęty więcej jak w 75% co daje nam ~175GB . System , programy i pamięć wirtualna (12 GB , a kto mówi , że jest ona niepotrzebna ten tak naprawdę nie wie co mówi) będą zajmować ok ~35GB , a więc na instalacje gier zostaje ok 140GB (4-5 gier) ! RAM minimum 2x4GB 2133 MHz DC!!!** .
Obecnie jeżeli chodzi o CPU , to dla platformy INTEL Z97 najlepszymi procesorami uwzględniając aspekt cenowy , wydajności (komputer do gier*) i efektywności energetycznej są : INTEL CORE I5-5675C (do 1200zł i dla NVIDIA GEFORCE GTX 1060 6GB w sam raz) i INTEL CORE I7-5775C (dla NVIDIA GEFORCE GTX 1070 8GB i lepszych) wykonane są w 14nm procesie , a nie w 22nm jak wszystkie pozostałe . Nie zmieni tego nic i nikt (nawet to , że “a bo ja mam INTEL CORE I7-47(70/90)K i polecam”) bo taka jest rzeczywistość (wystarczy zapoznać się z testem zamieszczonym na portalu PUREPC ponad 1 rok temu , ale najpierw trzeba chcieć poświęcić temu chwilę czasu) .
Z faktami się nie dyskutuje !

Osobną sprawą jest co zrobi @hindus , a będzie to zapewne podyktowane względami finansowymi .

*“Ojojoj… wyszło niezłe zamieszanie, prawda? Broadwell będący procesorem wyklętym i troszeczkę zapomnianym, bezlitośnie wybatożył najmocniejsze odmiany Skylake i Kaby Lake, chociaż różnice w taktowaniach momentami sięgają 800 MHz na korzyść młodszych generacji (!). Pomimo tych dysproporcji wydajność Core i5-5675C oraz Core i7-5775C okazuje się nieprawdopodobnie wysoka. Dotyczy to zwłaszcza gier komputerowych, bowiem w programach użytkowych przewaga „brzydkiego kaczątka” zdecydowanie topnieje, dlatego piąta generacja Core usatysfakcjonuje głównie amatorów cyfrowej rozrywki.”
“Znakomitej kondycji Core i5-5675C oraz Core i7-5775C w grach komputerowych należy upatrywać we współdzielonym 128 MB module pamięci eDRAM, którego niestety zabrakło u sukcesorów.”
Amen .
**https://www.purepc.pl/notebooki/test_pamieci_ddr4_single_channel_vs_dual_channel_w_laptopie?page=0,11


275GB to tak naprawdę 256GB

Cena (a gdyby tak jeszcze uwzględnić inflację) ?

Ok, poszedłem za radą, znajomi zaakceptowali dodatkowe koszty i ostatecznie do zestawu wszedł 250GB SSD Crucial MX500 i CPU i5-5675C. Jestem pod ogromnym wrażeniem jak zimny jest ten procek! Pełne obciążenie przez Prime95, na chłodzeniu Fera 2 maksymalnie 56 stopni. W idle’u 24 - to w zasadzie temperatura pokojowa!

W każdym razie wielkie dzięki za pomoc. W następnej kolejności wejdzie GPU, ale to pewnie najwcześniej za pół roku.