Modernizacja komputera, co i czy warto wymienić?


(Lammermoor) #1

Kolega zamęcza mnie o modernizację komputera, konfig poniżej. Wiem z doświadczenia, że taka modernizacja praktycznie niczego nowego nie wnosi, poza wysokimi kosztami, a efektów jakichś oszałamiających i tak nie ma. Myślę jednak czy da jakiś efekt wymiana karty graficznej i jeśli tak, to proszę o sugestie na jaką (najlepiej link do Allegro) i czy na AGP, czy PCI. Kolega zajmuje się amatorsko fotografią i chciałby w związku z tym jakąś lepszą grafikę do obróbki zdjęć. Zasilacz też do wymiany (ma jakąś spalarkę), 350W czy 400W?


(mati75) #2

zbyt się w niego nie opłaca kasy pakować

http://www.allegro.pl/item663881513_for ... oclaw.html

http://www.allegro.pl/item661338136_agp ... black.html

http://www.allegro.pl/item658797302_agp ... wa_wa.html

http://www.allegro.pl/item654167151_agp ... 0_mhz.html

http://www.allegro.pl/item659922957_gf_ ... t_dvi.html

http://www.allegro.pl/item662860649_xfx ... ancja.html

http://www.allegro.pl/item653385798_gal ... oznan.html

http://www.allegro.pl/item661446385_gef ... a_agp.html


(Lammermoor) #3

Lista kart pokaźna, dzięki. Problem w tym tylko, że on się na tym zupełnie nie zna, chyba, żeby sugerował się jedynie ceną, a ja znów mam problem, którą mu wybrać, żeby była w pełni wykorzystana przez sprzęt, bo zapas się na nic nie przyda.


(Mariosti*) #4

Jeśli ten radon 9550 ma przypadkiem cyfrowe wyjście obrazu dvi to wymiana karty praktycznie nic nie da pod kątem jakości wyświetlanego obrazu (ale oczywiście monitor musi mieć odpowiednie cyfrowe wejście)... a jeśli ma tylko analogowe wyjścia to przynajmniej jedno powinno być zamontowane bezpośrednio do pcb a nie przez dodatkową tasiemkę. Takie bezpośrednio zamontowane na pcb złącze d-sub też w radeonie 9550 będzie dawać bardzo dobrej jakości obraz i szukanie różnic względem nowszych/mocniejszych kart będzie trudne.

Faktycznie do obróbki zdjęć może się przydać conieco ramu ale nie wiemy ile zainteresowany go posiada.

Ogólnie szkoda że płyta nie na sockecie 939, wtedy pamięć nie miałaby tak małej przepustowości, no i brak slotu pciex powoduje że zakup dobrej karty będzie kosztowny, a pozwolenie grom na wyrenderowanie tylu klatek na sekundę ile potrafi karta graficzna będzie wymagało konkretnego podkręcenia procesora... ale jak wspomniałem ram ma naprawde małą przepustowość nawet w porównaniu do najbardziej podstawowych obecnie konfiguracji.


(Lammermoor) #5

Radeon ma cyfrowe wyjście obrazu (czy monitor ma odpowiednie wejście, nie wiem), ale nie jest używane, bo z tego co pytałam, wynika, że kolega nie ma odpowiedniego kabla, aktualnie korzysta z wyjścia SUB. O wymianie RAM myślałam, więc już nie podawałam, ma 512MB, producent jakiś mniej znany, przynajmniej dla mnie, w tej chwili nie pamietam nazwy. Nie przeglądałam jeszcze manualu do płyty, musiałabym go najpierw ściagnąć z netu, bo właśnie zastanawiałam się, czy kupować jedną kość 1GB, czy dwie po 512MB?

Niżej reszta z logu Everest.

Proszę o rady, co wobec tego kupić, czy zmieniać tę grafę, czy tylko kupić jakiś porządny zasilacz i RAM?


(system) #6

Ja bym wymienił tylko RAM i ew. zasilacz. Takie "modernizacje" grafiki może i dadzą przyrost wydajności ale będzie on porównywalny z przesiadką z Trabanta do Malucha. :slight_smile: W gry i tak nie pogra a do fotografii mu spokojnie wystarczy obecna karta. Skoro karta ma cyfrowe wejście to jak słusznie zauważył poprzednik nie da żadnej poprawy jakości wyświetlanego obrazu.

Powiedz koledze, żeby odpuścił modernizacje poza PSU i RAM, bo i tak nie wiele zdziała. Jeśli chce zmodernizować kompa to musi wymienić płytę gł, a wtedy koszty rosną drastycznie, bo - poza oczywiście procesorem - musi wymieniać pamięć, grafikę, koniecznie zasilacz jeśli bierze nowy sprzęt to min za 250zł, a jeśli ma kilka urządzeń na ATA (np napęd i dysk/dyski) to może się okazać, że nie będzie ich gdzie podpiąć. :slight_smile: W każdym razie - póki nie uzbiera z 1500zł niech zapomni o modernizacji. :slight_smile:


(Lammermoor) #7

Czyli tak, jak myślałam. Sądzę, że wchodzi w rachubę jedynie kupno nowego kompa i o tym zainteresowanemu mówiłam, ale obecny kupił w ub. roku i ktoś, kto go składał zapewniał, że parametry są ok, a na pewno nie były. Za tę samą kwotę, którą zapłacił składałam kompa koleżance z dobrą plytą i dwurdzeniowym prockiem. Dziękuję wszystkim za rady :slight_smile:


(Arcin11) #8

Pogra w gry ale starsze ;p a jest mase świetnych starych gier i to lepszych niż wychodzą teraz ,w których produceni tylko gonią za grafiką.