Modernizacja komputera. Czy jest sens, i potrzeba?

Witam. Ostatnio chodzi mi po głowie, że jak wpadnie mi trochę pieniędzy to zmodernizować mój obecny komputer. (Sempron3000+@2,41GHz, GOODRAM 512DDR 240MHz, GF 7300 256 (128bitowa), WD 74GB (8MB) ATA, DVD-RW, GA K8NS nForce3 250.)

I myślę o dokupieniu do niego, aczkolwiek niekoniecznie: Ram 2x1GB DDR 400MHz, dysk 1TB 32MB, nagrywarkę jeszcze jedną, FDD, czytnik kart pamięci.

Komputer służy, mi tylko do przeglądania internetu, zakupów, komunikacji ze znajomymi (mail, Skype, GG), słuchania muzyki, korzystanie z pakietu Office, czasem obejrzeć film, zdjęcia, oraz obróbka tych zdjęć. Głównie prace biurowe, od czasu do czasu, ale bardzo rzadko kompresja jakiś większych plików. Komputer działa dobrze, na dzień dzisiejszy nie sprawia problemów i niech tak zostanie. W gry nie gram w ogóle. I teraz moje pytania czy jest sens modernizować ten komputer, gdy służy mi do takich celów jak napisałem. Co wy byście zrobili gdybyście byli w takiej sytuacji i używali komputera do tych celów co ja?

Modernizacja tego komputera tak wg. moich wstępnych obliczeń wyniosła by:

RAM ~ 280 zł

Dysk ~ 380 zł

Nagrywarka ~ 100 zł

FDD+ czytnik kart pamięci ~ 80 zł.

Tylko racjonalne odpowiedzi, nie typu, że skoro masz kasę to czemu nie modernizować. Czy się go opłaca, i czy jest sens, skoro służy mi do czynności które wymieniłem?

Witaj,

Według mnie nie ma sensu modernizować komputera, przeznaczonego to takich celów. Najlepiej, żebyś kupił drugą kość 512 mb ram ;).

to chcesz, czy sie boisz? :roll:

a generalnie, to dokup drugie 512mb ram, najlepiej identyczne z ta posiadana koscia (chyba, ze kilka… to lepiej 2x512/1gb jesli plyta obsluzy), dysk - 1tb raczej zewnetrzny, bo w razie padu masz dane (w tym wieku komp moze roznie sie zachowywac, a dysk szczegolnie)

nagrywarke, jesli potrzebujesz, ale to moze byc za duzo dla zasilacza… lepiej w niego zainwestuj, to sie przyda gdy sie zdecydujesz na nowy sprzet (dysk zewnetrzny tez)

Jak używasz XP, to starczyło by dołożyć 0,5/1GB, 2x1 osobiście bym nie kupował ze względu na na cenę 2gb ddr2 kupisz poniżej 100 zł, kupisz jeszcze 2gb to przy XP tego nie użyjesz nie przy tych zadaniach, dysk 1tb przy obróbce typowych zdjęć to raczej przesada, a trzymanie wszystkiego na dysku może źle się skończyć, lepiej już raid zrobić np z dwóch 500gb samsungów F2, lub kupić jednego jak 74 nie starczają, dodatkowa nagrywarka jak dla mnie sensu nie ma zawsze można zrobić obraz płyty na dysku, fdd nie wiem po co, może zus wymaga, chyba że upatrzyłeś jakiś model czytnika z wbudowanym, podał byś jeszcze zasilacz bo może warto go zmodernizować.

Chodziło tu o to, by nadal nie sprawiał problemów. :slight_smile:

Tobi , w sumie to mnie przekonałeś 512 ramu starczy, do takich zadań, skoro przy 512 obecnie działa to, jeszcze jedna kość 512 tak na zapas i taniej wyjdzie. Co do dysku, pomyślałem o 1TB, bo teraz chyba najlepiej wychodzi cena/pojemność i na przyszłość by mógł być, np. do innego lepszego komputera przełożyć. Dysk zewnętrzny jest dość drogi chyba.

Czytając wasze dotychczasowe wypowiedzi jako znawców pewnie, to jedna kość dokupić, 512 by wystarczyła i na tym można by poprzestać, bo w sumie mam pednriva, który przecież ma większą pojemność niż dyskietki.

I przy okazji pieniędzy dużo nie wydam. To niech będzie te 512 ramu, to Goodramy są. A zasilacz, to byle jaki, wiem, wiem, czytałem już o tym Codegen 300W. Tylko wiatrak wymieniony w nim bo zaczął hałasować. Chodzi już od 2001 roku w tym komputerze.

I tak, używam XP.

To już masz byle jaki na początek zmień zasilacz, zanim zaczniesz coś dokładać, że proc kręcony na tym to już nie dobrze, zmień np na

http://zenfist.pl/amacrox-warrior-ax400 … -1026.html

http://zenfist.pl/amacrox-warrior-80plu … -2654.html

lub droższe konstrukcje np Enermax Pro82+, coś od Corsaira, BeQuiet E6

Nie ma sensu droższego i lepszego niż Modecom MC 350.

Pentagram, OCZ, Tagan…

Wycofany ze sprzedaży jest, to go nie kupisz.