Modernizacja PC - czy wymiana procesora będzie konieczna?


(Laszjwrz) #1

Witam.

Rozważam wymianę płyty głównej - ASUS P5K SE - na płytę, która na pewno będzie obsługiwała DDR3. Do tego chcę wymienić kartę graficzną z GF 8600 GTS na coś minimum półki Radeona 5770. I teraz pytanie: czy Intel Core2Duo E6550 ograniczy wydajność komputera w graniu? Bo jeśli nie, to kupiłbym płytę pod 775 i pracował dalej z E6550; a jeśli tak, to wymiana na socket 1156. Zawsze byłem kiepski w tych zależnościach :slight_smile: Cena nie gra roli, z tym że nie chce zbędnie dokładać. Technicznie z wyborem sprzętu sobie poradzę, ale kwestia tego procesora... Będę wdzięczny za odpowiedź.

Pozdrawiam!


(Veers) #2

Będzie. (choć oczywiście sporo zależy od tego w co grywasz ... )

Wymiana płyty głównej po to by przejść z DDR2 na DDR3 ogólnie wydaje mi się poronionym pomysłem, ale skoro już masz taki zamiar - to dlaczego 1156 a nie 1155 ?


(Laszjwrz) #3

Dzięki za odpowiedź. Samo przejście z DDR2 na DDR3 nie jest jedynym powodem zmiany płyty, nie martw się :slight_smile: Może być i 1155 - masz racje - chodziło mi po prostu o podstawkę pod Core (jeśli miałbym kupić procesor)


(Dludwicki) #4

Generalnie upgradowanie komputera nie jest dobrym pomysłem z punktu widzenia ekonomicznego.

Dlaczego?

Kupując nową elementy wiążą nas ograniczenia starych podzespołów. A to RAM nie będzie pasował, a to inne gniazdo grafiki, a to socket już nie taki(tak bdw po części to są specjalne zabiegi).

Na samym końcu się okaże, że nowa grafika się już nie mieści w obudowie..

Możliwość ewentualnej rozbudowy komputera należałoby zaplanować na etapie jego składania, ale i tak daje to nam tylko ograniczone możliwości. Będziemy mogli upgradować nasz sprzęt jedynie z użyciem technologi jakie były dostępne w chwili jego składania. I tu powstaje pytanie kiedy chcemy taki upgrade przeprowadzić. Jeśli w ciągu roku lub za rok to jeszcze może się to opłacać.. ale po 2-3 latach lepiej zainwestować w nowy komputer (zwłaszcza, że to do gier).

Moim skromnym zdaniem "składając" nowy komputer należy zwrócić szczególną uwagę na najwonniejsze elementy:

1) Dobra płyta główna, musi być upgradowalna, fajnie jak ma 2 slot dla grafiki, jeśli może obsłużyć więcej RAM i ma na niego wolne sloty. Na płycie głównej nie ma co oszczędzać.

2) Dobry procesor. Tu też nie ma co oszczędzać. Potem nie kupimy już lepszego procesora bo jest duża szansa, że nasza stara płyta go nie obsłuży.

3) Dobry zasilacz. Jak mamy zamiar robić upgrady to zasilacz to podstawa.

4) Grafika, jeśli mamy płytę główną z 2 slotami możemy kupić coś planując późniejszą rozbudowę o drugą kartę, co w prosty sposób wzmocni nam sprzęt. Obecnie technologie takie jak SLI są już na tyle rozwinięte, że dołożenie drugiej karty to prościzna. ( I tu jedno ale.. taki dodatek jest ok jeśli planujemy go w ciągu roku) za 2-3 lata to pojawią się nowe technologie DX13, Holografix i cholera wie co jeszcze i nasz Dual mimo, że mocny i pojemny, to jednak nie będzie miał najnowszych zabawek.

A pisze to wszystko bo przeczytałem:

To nie warto kupić całkiem nowy sprzęt ?


(Laszjwrz) #5

Musiałbym to robić co roku :slight_smile:

Dlaczego piszesz "całkiem nowy sprzęt"? Przecież w temacie jest rozpatrywana zmiana:

  1. płyty głównej

  2. pamięci

  3. grafiki

  4. ewentualnie procesora (w zależności od płyty)

Przecież TO wszystko można równie dobrze traktować jako całkowicie nowy sprzęt.

Nie mówiłem nic o reszcie podzespołów więc trochę się rozpędziłeś :slight_smile: - Zasilacz nowiutki, dysk sprawny i wydajny, obudowa dostosowana do rozbudowy; odpowiednio chłodzona.


(majcovsky) #6

No właśnie, jaki zasilacz?


(Laszjwrz) #7

Odpowiedni żeby pociągnąć dobry sprzęt, z tym nie będzie problemu :slight_smile: Zostałbym raczej przy temacie i dołożył pytanie:

Jeśli procesor ogranicza możliwości komputera w graniu, to jaki socket lepiej brać - 1155 czy 1156? A może inny?

Pozdrawiam!


(majcovsky) #8

Sugerujesz się tylko watażem? Pytam o konkretną markę i model. :wink:


(Laszjwrz) #9

Ciesze się, że detale poza tematem są dla Ciebie ważne. Nie wystarczy, że zasilacz jest nowy i ma 850 W? Musi być markowy? :stuck_out_tongue: Nie siedzę w tym od wczoraj i z zasilaczem sobie poradzę, ale dzięki :slight_smile: Wolałbym bardziej szczegółową odpowiedź dotyczącą wymiany procesora i płyty (jaki socket?). Jeśli już gram to może przykładowo w Black Ops.


(majcovsky) #10

Szkoda, że zasilacz uważasz za tak mało istotny - to nie jest taki detal. Fakt, 850W bubla trudno jest kupić, ale informacja o zasilaczu powinna być jedną z pierwszych, które podajesz prosząc o pomoc.

I tak, marka ma tutaj ogromne znaczenie - jeśli nie chcesz by komputer nie poszedł w całości z dymem.


(Laszjwrz) #11

Moja poprzednia wypowiedź była poniekąd ironią :slight_smile: No nie ważne.. Nie traktuję zasilacza jako mało istotny podzespół. Po prostu nie szukam pomocy w temacie doboru zasilacza. Wydaje mi się, że jasno określiłem pytanie :slight_smile:

Pozdrawiam!


(Dludwicki) #12

Dajesz temat, modernizacja. Sam przyznajesz, że nie piszesz nic o innych podzespołach, a potem narzekasz,

że ktoś nie jest wróżka i nie wywróży tego sam.

Poza tym, to co powiedziałem jest jak najbardziej adekwatne do sytuacji, rozważasz bowiem czy zostawić stary procesor.

Stary procesor będzie cie limitował przy wyborze nowej płyty głównej (o tym pisałem). W rezultacie oznacza to, że kupisz płytę główna,

która będzie już stara na start.

Ale co ja tam będę Ci tłumaczył, przecież z wyborem sprzętu sobie poradzisz.

Tak więc wyłuskując twoje oryginalne pytanie:

Odpowiedz brzmi:

zależy w jakiej grze.

Ale możesz być pewien, że prędzej czy później będzie to najsłabsze ogniwo.

Taki Wiedzmin 2 ma już zalecane wymagania:


(Laszjwrz) #13

Przepraszam, być może z mojej winy się nie zrozumieliśmy. Po prostu wydawało mi się, że jeśli nie ograniczę tematu do czterech podzespołów, to prędzej czy później, ktoś może napisać, że dysk HDD już też nie jest zbyt wydajnym rozwiązaniem.

Xelosu, teraz Twoja odpowiedź jest już bardziej szczegółowa w interesującym mnie zakresie tematycznym :slight_smile: Moją pierwotną myślą był socket 1156, następnie padło pytanie dlaczego nie 1155? Więc w dalszej dyskusji poprosiłem (jeśli tak to można nazwać) o radę.

Pozdrawiam!


(freedom) #14

Jeśli chcesz platformę na dłuższy czas, warto wybrać s.1155. Np. i5-2500K + AsRock P67 Extreme4. Socket 1156 został już "uśmiercony", więc nie warto w niego inwestować. Wszystko zależy od funduszy.