Modernizacje mające na celu poprawe:)

witam !!

mam pytanko obecnie u mnie jest dram:fsb 4:3

podobno najlepiej aby bylo 1:1

obecnie mam p4 1,8 400mhz czy byla by roznica jakbym zmienil na 2,8 533 i jak wtenczas wygladalby ten wspolczynnik…

i pytanko takie jesce zminilem grfe na x1650 ddrII moja plyta to Chaintech P4X266

czy zmiana tego proca i ewent kupienie 1 gb ramu ruszylo by jesce tego zloma do dzialania??

w senisie czy jest sens takich zmian w stosunku do zwrostu wydajnosci?? (chodzi o to ze wydaje mi sie ze teraz karta jest w miare a reszta ja trzyma)

everest podaje:

Pole Wartość

Właściwości płyty głównej

ID płyty głównej 09/03/2002-P4X266-8233-JD6LWC2DC-00

Nazwa płyty głównej Chaintech P4X266 Motherboard

Właściwości magistrali FSB

Typ magistrali Intel GTL+

Szerokość magistrali 64-bitowy(a)

Rzeczywista częstotliwość taktowania 109 MHz (QDR)

Efektywna częstotliwość taktowania 437 MHz

Przepustowość 3495 MB/sek

Właściwości magistrali pamięci

Typ magistrali DDR SDRAM

Szerokość magistrali 64-bitowy(a)

DRAM:FSB Ratio 4:3

Rzeczywista częstotliwość taktowania 146 MHz (DDR)

Efektywna częstotliwość taktowania 291 MHz

Przepustowość 2330 MB/sek

Właściwości magistrali mikroukładu płyty głównej

Typ magistrali VIA V-Link

Szerokość magistrali 8-bitowy(a)

Rzeczywista częstotliwość taktowania 73 MHz (QDR)

Efektywna częstotliwość taktowania 291 MHz

Przepustowość 291 MB/sek

Jak zmienisz na 1:1 to taktowanie RAM będzie takie same jak FSB.

np: FSB masz na 200MHz to i RAM na 200MHz.

To jest tylko przykład bo nie moge się dopatrzyć jakie masz właśnie FSB.

Pół biedy jak magistrala RAMu ma większą przepustowość od FSB procesora. Sytuacja odwrotna już powoduje że procesor nie może alokować w pamięci danych tak szybko jak je przetwarza. Do niedawna miałem 1:1 przy procesorze P4 3GHz HTT. Wymieniłem kompa i teraz mam współczynnik 12:6 (czy może po mojemu 2:1) i komputer jest i tak o niebo lepszy od poprzednika. Reasumując, przy 1:1 wszystko chodzi między magistralami bez przeszkód. Jak masz szybszy RAM to i tak wykorzystujesz całą moc procesora (i przepustowość jego FSB) gdy dane z pamięci są przetwarzane, a jednocześnie procesor może alokować w pamięci wszystko ze swoją maksymalną prędkością. Dlatego warto zawsze dążyć do 1:1, ale w przypadku nowych komputerów (szczególnie na Intelu i LGA775) ciężko uzyskać taki wynik małym nakładem kosztów - szybkie procesory na szybkich magistralach i do nich płyty główne są drogie (a wolnego już nie opłaca się kupować).

aha

a sprawa zmiany z 1,8 fsb 400 na 2,8 fsb 533 bedzie odczuwalna??

do tej nowej grafy czy tu juz szybszy procesor nie da za wiele…

no1984 , popraw tytuł tematu, używając przycisku ac7a4cd89050aa6e.gif

Poza tym na forum używamy polskich znaków (ż, ź, ć, ą, ś itp.). Korzystając z przycisku ac7a4cd89050aa6e.gif

Da to tyle że będziesz miał szybszy procesor na szybszej magistrali jeśli tylko płyta obsługuje taką magistralę.

no tak…ale zmian będzie odczuwalna czy raczej nie to jest 1gh różnicy…

do tego pamięć bym władował 1 gb + 512 ddr…( tylko 512 ma cl 2.5 a 1 gb kupie ale ma cl3 -> jak to będzie współpracować?? sytuacja jest taka ze gram sobie w carbona i na średnich detalach gar lubi zwolnic…a mogę powiedzieć ze na max jest nie wiele gorzej tzn wniosek wysnułem taki iż grafikę -że tak się wyrażę- “dławi” inny z podzespołów…kwestia tylko czy tak jest i co to jest i czy można to zmienić:)