Modyfikacja menu podręcznego dla różnych typów plików

(system) #1

Moje pytanie będzie dotyczyć tego w jaki sposób zmienić menu podręczne dla danego typu pliku (żeby np. jakim programem ma reagować dany typ plików na komendę OTWÓRZ, a jakim na EDYTUJ itd.)

Wezmę dla przykładu dwa problemy (i dwa typy plików), które męczą mnie już od dawna.

a) Chciałem zmienić aby pliki typu JPG przy komendzie EDYTUJ nie otwierały się za pomocą windowsowego Painta.

Zazwyczaj robi się to tak, że wchodzimy w Narzędzia/Opcje folderów, a potem zakładka Typy plików. Wybieramy szukany przez nas typ.

I wtedy zazwyczaj mamy dwa przyciski:

• ZMIEŃ - jeśli chcemy zmienić jakim programem ma być domyślnie otwierany plik gdy klikniemy na niego myszką dwa razy

• ZAAWANSOWANE - gdzie możemy dodatkowo skonfigurować inne komendy (Edytuj, Odtworz, etc.) i dla poszczególnych ustawić przy użyciu jakich pogramów mają być te komendy realizowane.

Niestety , w przypadku niektórych typów (tak jak w moim przypadku JPG) nie ma przycisku ZAAWANSOWANE, a jest zamiast tego przycisk PRZYWRÓĆ oraz opis (patrz zrzut poniżej):

photosuite9ts.th.jpg

Nie mogę zmienić i modyfikować poszczególnych komend, ale co mnie najbardziej irytuje mogę przywrócić domyślny typ tych plików PHOTO SUITE :!: Jak programu PHOTOSUITE nie mam zainstalowanego :!:

PYTANIE:**** Co wg was powinienem zrobić, żeby po pierwsze - windows wykasował sobie że już takiego programu nie ma (PhotoSuite), a po drugie żebym mógł znowu modyfikować poszczególne komendy dla danego typu - innymi słowy - żeby znowu pojawił się przycisk ZAAWANSOWANE :?:

b) Pliki AVI,MP3.

Po kliknięciu prawego przycisku myszki dla tych plików pojawia się np. takie menu:

mp37qc.jpg

Ta cała seria zaczynająca się od "Dodaj do listy..." dotyczy Windows Media Player'a. Chodzi o to, że chciałbym kilka z nich usunąć (nie potrzebuję, nigdy nie używam, itd., a powodują, że ta lista rozwijana jest nie potrzebnie duża i najechanie myszką na interesujące menu jest uciążliwe). Przejrzałem opcje w WMP i nie znalazłem tam ustawień dotyczących menu podręcznego. We wspomnianych wcześniej Opcje folderów/typy plików nie ma nigdzie tych elementów/funkcji.

Gdzie można ustawić (usunąć) funkcje/elementy z menu podręcznego dotyczące tego programu (lub ogólnie). Domyślam się, że tylko poprzez edycję rejestru - czy ktoś wie w jaki sposób :?:

Z góry dziękuję za odpowiedź.

p.s. A może znacie jakiś link, w którym ten temat (modyfikacji obsługi typów plików) byłby opisany?

(Redkolor 76) #2

Zobacz ten adres. http://www.hace.us-inc.com/

Programik nazywa się "Mmm". Tu bez żadnych sztuczek zmodyfikujesz menu prawego klawisza.

(MarS) #3

Darmowy Fast Explorer http://thesoftpro.tripod.com/downloads/fe/

(system) #4

Dzięki.

Na razie sprawdziłem ten drugi link i niestety Fast Explorer 'nie miał nic' na temat tych podmenu o które mi chodziło :frowning:

(MarS) #5

Choć używam Fast Explorera od ponad roku to muszę przyznać, że ten Mmmm jest rewelacyjny, gdyż on ukrywa opcje w menu a nie je usuwa. Jest więc bardziej komfortowy niż FE

(JNJN) #6

OTy -kosmos.

JNJN