Modyfikacja TurboCache?

Zanim zadam właściwe pytanie słowem wstępu żeby nie było niejasności… :wink:

Mam laptopa Acer Aspire 6935G - posiada(ł) on procesor T6400 (2x2 GHz, 800 MHz FSB, 2 MB L2 Cache) oraz kartę graficzną GeForce 9600m GT (obecnie lekko podkręconą na 9650m GT) z 1 GB DDR2 (tzw. grzejniki :? ) 800 MHz 128 bitów … wiem że są znacznie wydajniejsze wersje z 512 MB DDR3 1600 MHz ale cóż tak wyszło że mam DDR2 :frowning:

Próbowałem podkręcić także pamięć udało mi się osiągnąć 1000 MHz (a GPU na 9700m GT) jednak po 2-3 godzinach grania w wymagające gry wyskakiwały krzaki a po zmianie procka na T9600 (2x2,8 GHz,1066 MHz FSB, 6 MB L2 Cache) nawet przy 900 MHz dla pamięci DDR2 jest problemem dla systemu chłodzenia (a GPU musiałem odkręcić z 9700m GT na 9650m GT).

Pamięć RAM to 4 GB (2x2GB) DDR3 1066 MHz - chodziły one z częstotliwością 800 MHz (na starym procku) jednak po zmianie ww. procek pracują teraz z częstotliwością 1066 MHz

Wpadłem więc na szatański pomysł… :twisted: skoro TurboCache pożycza pamięć systemową w razie potrzeby to może można to zmodyfikować np. ją wyłączyć zwiększyć/zmniejszyć czy zmienić priorytet tak żeby GPU perforowało wydajniejszą (w moim przypadku) pamięć systemową.

Niestety nie wiem jak to zrobić i czy w ogóle jest to możliwe - czytałem zagraniczne fora np. guru 3D, latopvideo2go, itp. i wiem że nawet wyłączenie jej (w rejestrze) stanowi nie lada wyzwanie od czasu nowej wersji sterowników.

Może znacie jakiś sposób lub program na mój problem ?

Z góry dziękuje za pomoc 8)

PS. W biosie jest tylko informacja o modelu karty i wersji vbiosu więc ta opcja odpada :roll:

PS 2 . Kwestia lepszego chłodzenia również odpada - mam podkładkę chłodzącą z wyższej półki a wszystkie układy w czasie zmiany procka zostały “potraktowane” :wink: pastą diamentową (IC Diamond) :slight_smile:

Nie 2x2ghz tylko dwa rdzenie po 1ghz ku gwoli ścisłości. To samo tyczy się pozostałych procesorów.

Ten procesor (T6400) ma dwa rdzenie pracujące z częstotliwością 2 GHz, nie wiem skąd Ci się wzięło 1 GHz

http://ark.intel.com/Product.aspx?id=40479

Tak samo z procesorem T9600 http://ark.intel.com/Product.aspx?id=35563 (2 rdzenie pracujące z częstotliwością 2,8 GHz)

PS. co to za bezsensowna jednostka ghz?

żebym napisał że “mam T6400 o częstotliwości 4 GHz” to mógłbyś mi napisać i miałbyś absolutną rację że “nie 4 GHz a 2x2GHz” (wiadomo że to układ równoległy a nie szeregowy) jednak w tym przypadku nie masz racji… [-X

Dodane 14.03.2011 (Pn) 17:02

Mówiąc krótko 8) chodzi mi o to żeby karta graficzna która dzięki funkcji TurboCache i złączu PCI-E świetnie komunikuję się z pamięcią systemową została zmuszona do traktowania jej nie jako podręcznej a jako główną albo nawet jedyną dostępną - 4 GB Ramu DDR3 w Dual Channel to dla mnie za dużo :stuck_out_tongue: a że jest wydajniejsza od pamięci mojej karty graficznej i jednocześnie bardziej energooszczędna (w konsekwencji produkuje mniej ciepła od DDR2) to fajnie by było jakby ktoś znał sposób na taką sztuczkę bo ja osobiście nie znalazłem… :?

Dodane 14.03.2011 (Pn) 17:15

O to oficjalny wpis o turbocache ze strony nVidia :slight_smile:

Myślicie że ta technologia TCM może być tak “inteligentna” że wie o tym że mam nadto niepotrzebnej pamięci RAM oraz że ma ona większą wydajność od vRAM i niepotrzebnie zawracam sobie głowę przeszukując cały internet wzdłuż i wszerz ? :lol: