Mogę bezpiecznie usunąć "dziwną" partycję?

Witam.

Jakiś czas temu zadałem podobne pytanie, ale były różne odpowiedzi, więc je ponowie. Ale od początku… Mam laptopa Acer z dyskiem o pojemności 120GB i są na nim 3 partycje widziane w Windows’ie XP. Jednak po włączeniu programu Partition Magic pokazała się kolejna ukryta partycja (normalnie nie widziana) o nazwie “PSSERVICE”, zajmuje ona około 5GB. I Tu moje pytanie, czy mogę ją bezpiecznie usunąć? Dawniej mi to nie przeszkadzało, ale teraz chce zainstalować drugi system (Ubuntu 8.10) i przydadzą się kolejne gigabajty na ten cel, a ponadto owa “dziwna” partycja jest (tak jak pozostałe) Primary (jak pozostałe 3) więc po jej usunięciu mógłbym stworzyć na jej miejscu nową partycje Primary pod system Linux.

zrzutekranuhp2.th.jpgthpix.gif

Powyżej link, na którym widać partycję i jej zawartość.

Z tej partycji możesz przywrócić system w razie awarii,więc chyba nie warto jej usuwać?Chyba,że Ci na niej nie zależy?

ta dziwna partycja to twoj system recovery disc - czyli jeżeli coś ci sie wysypie możesz za łatwo i szybko odzyskać system do takiego stanu jaki był gdy kupiłeś komputer.

Możesz oczywiście to skasować… ale po co? to tylko 5BG

Właśnie, bardziej na tym mi zależy że jest to czwarta partycja Primary niż na tych 5GB…

A jak nie kożystam z przywracania systemu? Nie wiem czy to ma znaczenie ale jak kupiłem laptopa to był na nim inny sytem, mianowicie Media Center Edition (eng.), więc chyba i tak to przywracanie nie będzie działało jak teraz mam Windowsa XP?

Czyli rozumiem, że po usunięciu tej partycji zyskam jedynie 5GB więcej, nie wpłynie to na pracę obecnego systemu itp?

Nagraj sobie plyte recovery i wywal ta partycje. Zrobilem tak samo i nie czuje , zeby wygoda odzyskiwania systemu ulegla zmniejszeniu. To juz lepiej częsć odzyskanego miejsca przeznaczyc na partycje swap w win, niz trzymac po to zeby raz na ruski rok zrobic formata :wink: Ale uwazaj ! Jesli nie nagrasz plytki recovery, to Acer chce 180 PLN za plytke !( maly update-180 pln chcieli okolo rok temu - teraz nie mam pojecia ile moga zadac za taka kopie. Tak czy inaczej, to male zlodziejstwo, bo dostajesz system zawalony trialami a w gratisie wieczor z komputerem przeznaczony na odinstalowywanie niepotrzebnych programow. Dobrze,ze to mozna " obejsc" :slight_smile:

Teraz doczytalem, ze zrobiles juz format i nie masz oryginalnego windowsa, ktorego dostales z kompem. Takze raczej plytki nie wypalisz. Ja probowalem kiedys to zrobic i wrocic do Visty, ale nie wyszlo :wink: W sumie teraz decyzja nalezy do Ciebie. Ja bym wywalil , ale przed usunieciem tej partycji znalazl kogos z oryginalnym systemem, ktory masz na ukrytej partycji :wink: Kiedys , przy odsprzedazy kompa , moze sie to przydac.

Dzięki za wyczerpującą odpowiedź, teraz jest wszystko jasne i usuną tą partycję, bez tworzenia kopii gdyż nie przewiduję, że będzie mi jeszcze potrzebny instalator Windows’a Media Center Edition, nawet jeśli będę chciał sprzedawać laptopa bo jest to system po angielsku.

Tylko zastanawiam się czy usunięcie partycji (za pomocą Partition Magic) nie “zamiesza” i np. Windows przestanie działać czy coś w tym stylu?