'Mój komputer' nie widzi napędów

Witam, mam taki problem, mianowicie ‘Mój komputer’ nie widzi napędów, w BIOSie tez ich nie widać, ani w menadżerze urządzeń, a co najciekawsze oba (1x DVD;CD) się wysuwają.

Próbowałem włożyć jakąkolwiek płytę, lecz żadnej reakcji.

DVD jest połączony z partycją, na partycji zworka na Master a na DVD Slave.

Nie wiecie co może być ?

Napisz to spokojnie z sensem bo w tej chwili nic z tego nie rozumiem.

Hej,

To zupełnie normalne - wystarczy podłączyć zasilanie, by tacki napędów się wysuwały. Połączenie do płyty głównej nie jest do tego konieczne.

To właśnie wymaga wytłumaczenia. Może zamiast partycji chciałeś napisać o napędzie CD?

Na początek sprawdź, czy taśma łącząca napędy z płytą główną się nie poluzowała. Ewentualnie sprawdź działanie napędów z użyciem innej taśmy - może po prostu ta uległa uszkodzeniu.

Pozdrawiam,

Dimatheus

możliwe że masz uszkodzoną taśmę ATA

Dimatheus , Wiec musze kablem ATA naped DVD i CD podlaczyc ?

tak

Podlaczylem dwa napedy kablem ATA i mi wyskoczyl napis, ze mam wlozyc plyte z bootem i nacisnac dowolny przycisk… wiec, cos jest nie tam wg mnie…

Dodane 02.03.2012 (Pt) 20:38

Okey, temat do zmkniecia.

Powodem bylo zle ustawienie zworki przez osobe, ktora naprawiala moj komputer przede mna.

I nie musialem napedu CD podpinac kablem ATA do DVD :wink:

Oczywiscie wszystkim dziekuje za pomoc

Trzymajcie sie.

Hej,

Czyli już nic nie rozumiem. Jak Ty masz podłączone te napędy? Zapewne masz dwa kanały IDE. A jeśli tak, to najlepiej na osobnym kanale podłączać dyski twarde, a na osobnym napędy optyczne - tak by zapewnić jak największą wydajność w czasie operacji kopiowania plików z dysków CD/DVD na dysk twardy i nagrywania danych na te płytki.

Pozdrawiam,

Dimatheus

A wiec, dobrze zgadles mam 2 kanaly, 1 dysk twardy, ktory siedzi w komputerze i jeden dodany.

Czyli ulozenie jest mniejwiecej takie:

____________

…DVD|

…CD|

__…|

!!

!!

__|…Partycja|

…|

…|

Tak wyglada komputer wewnatrz, a teraz legenda: !!

I prosze wyobraz sobie teraz patrzac chociazby na ten rysunek - Naped DVD jest polaczony z Dyskiem Twardym kablem ATA do kanalu IDE. Dyskietka jest podlaczona kablem ATA do kanalu IDE.

Wracajac do Twojej wypowiedzi, mam polaczyc dwa napedy jednym kablem ATA oraz podlaczyc pod kanal ?

I jeszcze jedne pytanie ode mnie do Ciebie, czy jak odlacze kabel ATA (od dyskietki, bo ona jest mi nie potrzebna) i podlacze koncowke do dysku twardego to mi go wyszuka ?

powinno działać

Napęd dyskietek ma mniejszą wtyczkę niż dysk twardy.

Prawda… Wiec naped CD nie bedzie mi dzialal, chyba ze kupie sobie kabel SATA…

Hej,

Partycja to wydzielona, logiczna część dysku. Dysk twardy, to po prostu dysk twardy. :slight_smile:

To nie do końca jest podłączenie do ATA - mimo, że wygląda bardzo podobnie. :slight_smile:

Tak. Używasz 80 żyłowych kabli ATA. Jeden koniec podłączasz do płyty głównej, a dwa kolejne do napędów optycznych. Podobnie z dyskami - podłączasz je na jednej taśmie ATA do jednego z kontrolerów.

Tu już odpowiedź padła. W ogóle nie wsadzisz tego kabla do złącza w dysku twardym. Będzie więc widać, że coś jest nie tak. Stacja dyskietek ma 34 piny, natomiast standardowe złącze ATA 40 pinów, z czego jeden pusty. :slight_smile:

Pozdrawiam,

Dimatheus