Mój komputer nie widzi nowego dysku


(Doman30) #1

Witam! Mam taki problem, otóż mam stary dysk 80 GB na to stare złącze, i postanowiłem sobie kupić dysk 250 GB ale na SATA, podłączyłem go i jest problem - komputer go nie widzi. Myślę, że to wina zwory... w jakiej pozycji powinna być zwora na starym dysku a w jakiej na nowym?


(fiero) #2

Nie ma zależności pomiędzy SATA a ATA. Podaj jaką masz płytę gł. Możliwe że nie obsługuje SATAII, wtedy musisz ustawić na dysku za pomocą zworki tryb SataI. Sprubój też zaktualizować BIOS na płycie, może to pomoże.


(Technik Elektro) #3

myślę, że to wina braku partycji na dysku :wink: :

http://technet2.microsoft.com/windowsse ... x?mfr=true


(Doman30) #4

Partycje zrobil mi kolega także są 4 ale płyta głowna w ogóle go nie widzi, a wiem że obsługuje SATA bo kiedyś miałem dysk sata od kuzyna ( przegrywałem sobie od niego vróżne rzeczy) tylko nie pamiętam jak była ustawiona zworka... pomocy


(fiero) #5

Napisz co to za dysk, jak płyta główna, bo wróżki odleciały do ciepłych krajów razem z bocianami.


(Technik Elektro) #6

co to za dysk oraz płyta główna ?? obsługa sata może być wyłączona z poziomu bios... tak jak pisze kolega wyżej w wypadku niektóych płyt głównych z sata1 do których podłączamy dysk z interfejsem sata2 może być wymagana zamontowana stosowna zworka.


(Doman30) #7

dysk to jakiś samsung a płyta główna ASRock P4V88


(Technik Elektro) #8

czyli na VIA szrocie bez zworki może się nie obejść...


(Doman30) #9

to w jaki dysk dać zworke i w którym miejscu ? w dysku starym jest zworka chyba na ostatnim miejscu ale w nowym jej nie ma.


(Technik Elektro) #10

dlatego musisz podać dokładny model, a nie jakiś samsung, bo odp. na twoje pytanie w jakiś tam miejscu jakąś tam zworkę :slight_smile:


(fiero) #11

Starego dysku nie ruszasz, on tutaj nie ma żadnego znaczenia. Na dysku powienienś mieć rysunek jak ustawić zworkę w pozycji "SATA I"


(Doman30) #12

zrobiłem zdjęcie tego co jest na karteczce od dysku : http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/be8 ... 9533f.html oczywiście to dotyczy nowego dysku. Teraz mi powiedzcie co mam zrobić


(Technik Elektro) #13

wrzuciłeś zdjęcie z nalepki dysku IDE a nie sata...


(Doman30) #14

jak to nie SATA ? tego nowego wrzuciłem


(Technik Elektro) #15

dokładny model podaj dysku. na dyskach SATA nie można było i nie można dalej ogranicza wielkości dysku - to domena dysków IDE...


(Doman30) #16

słuchajcie, ustawiłem tak że jako 1 dysk mam ten stary a jako drugi dysk mam ten nowy. teraz jak na nowym chciałem wgrać XPka to mi instalator go nie widział :expressionless: a w płycie głównej jest widoczny :expressionless:


(Technik Elektro) #17

musisz zapodać z dyskietki sterowniki do kontrolera SATA.


(Doman30) #18

Niestety nie mam stacji dyskietek


(Technik Elektro) #19

to możesz spróbować z pendrive lub zintegrować sterowniki w trybie tekstowym za pośrednictwem programu nLite.