Monitor 120 Hz + pytanie o rodzaje monitorow

Hej,

Pamiętam jak miałem monitor CRT to on miał odświeżanie 85 HZ nawet, teraz te LCD maja tylko 75 Hz max.

Gadania typu ,że nie widać różnicy to głupota bo jak siedzę przy monitorze LCD na 60 Hz to mnie po 10-15 lep boli plus mam inne dolegliwości.

Jeżeli natomiast siedzę przy odswierzaniu 75 Hz to nie ma żadnych problemów.

Moje pytanie czy jakbym sobie zakupił monitor 120 Hz co to dokładnie jest, na początku myślałem ,ze to daje szybsze odswierzanie przez co się tak oczy nie męczą.

Na początku myślalem ,ze to jest po prostu zwiększone odświerzanie ,lecz jak zaczolem czytać to sie skapowalem ,że to bardziej jest wymuszanie na karcie graficznej wiekszej pracy.

Wiec moje pytanie brzmi następująco jeżeli bym używał tego 120 Hz monitor’a to czy to jest przyjazniejsze dla oczu ?

To było moje pierwsze pytanko natomiast drugie to:

Ma jakies znaczenie monitory/telewizory sa LCD, LED, OLED czy FED ?

Tu wada LCD i LED co moze miec negatywne efekty u niektorych ludzi

“As of 2012, most implementations of LCD backlighting use PWM to dim the display,[50] which makes the screen flicker more acutely (this does not mean visibly) than a CRT monitor at 85 Hz refresh rate would (this is because the entire screen is strobing on and off rather than a CRT’s phosphor sustained dot which continually scans across the display, leaving some part of the display always lit), causing severe eye-strain for some people.[51][52] Unfortunately, many of these people don’t know that their eye-strain is being caused by the invisible strobe effect of PWM.[53] This problem is worse on many of the new LED backlit monitors, because the LEDs have a faster turn-on/turn-off time than a CCFL bulb.”

W zwiazku z tym się zastanawiam z uwagi ,że mam wrażliwy układ nerwowy jak za dlugo siedzę przed komputerem.

Najgorsze jest jednak to ,że ja lubie siedziec przed komputerem więc jestem miedzy młotem o kowadłem.

W związku z tym chce wybrać monitor ,która będzie najlepszy dla moich oczu.

Pozdrawiam,

Seweryn

Na tym samym monitorze przy dwóch różnych częstotliwościach “odświeżania” czy na różnych monitorach? Specyfika działania LCD polega na tym że sam obraz nie miga - póki nie zmieni się kolor danego piksela może on nigdy nie zmienić swojego stanu w czasie monitora, nie są cały czas odświeżane.

Głowa może Cię boleć od działania podświetlenia ekranu - świetlówek - one migają, w zależności od modelu i wieku ekranu będzie to mniej lub bardziej wyczuwalne. Rada na to? Ekran z podświetleniem LED.

LCD to zwykły monitor z podświetlaną matrycą, najczęściej krawędziowo poprzez lampy CCFL lub diody LED. OLED to technologia monitorów z matrycą, w której świecą same piksele, monitory OLED były by najlepsze lecz producenci od kilku lat ociągają się z wprowadzeniem tej technologii na rynek, sytuacja ma niby zmienić się w tym roku, poczekamy zobaczymy.

Cytując bezpośrednio podlinkowany artykuł:

Ceny pierwszych tego typu monitorów/telewizorów będą bardzo wygórowane i myślę, że powinieneś się przygotować na wydatek rzędu 10 000 - 30 000 zł przynajmniej takie pogłoski krążą, i tego typu informacje można uzyskać w sklepach.

Specyfikacja LCD mówi o odświeżaniu 60 Hz, ale ustawia się z reguły najwyższe dostępne przy danej rozdzielczości. Parametry regulacji monitora ustawia użytkownik indywidualnie, w/g siebie.

Moj monitor to samsung sync master 943N

Z tego co wiem LED to tzn trupie swiatlo a jarzeniowki led sa gorsze dla czlowieka niz swiatlo niz lamp wiec nie wiem czy warto inwestowac.

Lampy CCFL, o których piszesz wychodzą trochę z użycia ze względu na to, że są droższe w produkcji niż diody. Można je spotkać jeszcze w niektórych droższych modelach. Na pewno dają lepsze światło niż LED. Z tym, że dioda diodzie nie równa. Technologia monitorów z matrycą LCD już się trochę wyczerpała i właściwie od kilku lat nic nowego się na tym rynku nie dzieje, pozostaje czekać na nowe technologie lub pogodzić się z niedociągnięciami obecnej.

Nie byłbym taki pewien, w zwykłym oświetleniu to właśnie oprawy ledowe są wręcz absurdalnie drogie w stosunku do swoich parametrów, koszt świetlówek to grosze.

Wydaje mi się że diody montuje się z powodów czysto marketingowych, ewentualnie żeby zmniejszyć gabaryty urządzenia. Podświetlenie krawędziowe umożliwiło produkcje tych wszystkich supercienkich telewizorów które zamiast czerni pokazują artefakty, ale ładnie wyglądają na półce.

Dobra a tak wracajac do tematu tzn do monitora 120 Hz.

Czy jest jakas różnica dla oka jeżeli chodzi o jakość obrazu taka jak byla w monitorach crt w zmianie czestotliwosci odswiezania ?

I tak i nie. Przy w miarę statycznym lub wolno zmieniającym się obrazie nie zobaczysz żadnej różnicy - bo i z czego ona miałaby wyniknąć? Przy szybkich zmianach obrazu - możesz zauważyć różnicę ale raczej dopiero przy wielkim ekranie - płynniejsze przejścia między klatkami.

Bardziej mi jako jakość obrazu chodziło o to czy to jest lepiej dla wzroku, nie psuje go tak, jak bym miał monitor 120 Hz czy monitor 75 Hz ?

Czy bardziej ma na to wpływ także rodzielczość jaką ma sie ustawioną.

Pozdrawiam

Nie - tak jak mówiłem częstotliwość “odświeżania” w przypadku monitorów LCD nie jest tym samym co w CRT i nie wpływa na wzrok. Wszelkie miganie jest wywołane przez podświetlenie i jest ono niezależne od tej częstotliwości. Rozdzielczość tym bardziej nie ma na to wpływu.

Przyjolem, ale jest jeszcze jeden problem w tym co mowisz bo wiem ,że mnie sie mniej oczy mecza jak siedze przy komputerze z monitorem lcd ktory ma wlaczone 60 Hz a tym ktory ma 75 Hz ?

Siedzialem w pracy przy tym samym monitorze na 60 i 75 Hz i o wiele lepiej sie czulem oraz mniej sie czulem zmeczony jak zmnienilem odswierzanie na 75 Hz

Pozdro