Monitor a wzrok

Niby monitory LCD są lepsze dla oczu, ale odkąd mam Taki monitor to czuję, że zaczyna mi się pogarszać wzrok !!

Z doświadczenia życiowego… możecie mnie ryć ile wlezie… ale siedzenie kilkanaście godzin przed LCD gdzie odświeżanie 60Hz na pewno męczy wzrok u kogoś, kto poprzedniego dnia siedział tyle samo na CRT 85Hz…

Kiedyś nie miałam internetu, więc aby większość rzeczy porobić, które wymagały internetu szłam do chłopaka, który ma LCD 19’ o odświeżaniu 60Hz… Po tym jak wychodziłam od niego na światło słoneczne miałam wrażenie jakbym miała w oczach piasek… (zwykle siedziałam przed monitorem… 4-5 h).

Sama mam CRT 19’ z odświeżaniem 85Hz… i mogę siedzieć… siedzieć i jeszcze raz siedzieć… i nic… Jak przychodzę do chłopaka, po jakimś czasie bolą mnie oczy…

To niezły cud techniki musiał być :mrgreen:

Kiedy miałem CRT wzrok nie męczył mi się zbyt szybko, ale to chyba było spowodowane małą jasnością obrazu wyświetlanego na nim.

Teraz na LCD mam naprawdę dużo jaśniej i czasem właśnie przez to męczy mi się wzrok, częstotliwość odświeżania nie ma z tym nic wspólnego.

Ja mojego CRT (Samsung SyncMaster) moge ustawić na odświeżanie 110 klatek na sekunde. Mam ustawione na 100, ale oko człowieka i tak nie wychwytuje różnic od 85 klatek na sekunde.

Wojtano o jakich klatkach rzeczesz ??

Dyć to nie film :!:

Technika wyświetlania obrazu z komputera to zupełnie inna technologia, więc mowa tutaj raczej o ilości obrazów wyświetlanych w trakcie jednej sekundy

to teraz jestem ciekawy bo mam monitor CRT 17 cali i odswierzanie 85Hz

i po paru godzinach siedzenia czuje ze oczy sa zmeczone wiec planuje kupic LCD 19 cali i teoretycznie przy LCD czestotliwosc odswiezania nie gra roli (ze wzgledu na budowe LCD) ale widze ze co uzyszkodnik to inna opinia wiec moze ktos znajacy sie na rzeczy ( fiesta ? ) powie mi co wplywa na zmeczenie oczu oprocz czestotliwosci odswierzania

Ja ma monitor LCD Dell 19 cali nie dawno miałem monitor Samsung SyncMaster793DF (czy jakoś tak :))

Kupię sobie kiedyś taki bo ten CRT mi sie nie podoba

No dziwne ze po kilkunastu godzinach cie oczy bolały. To chyba naturalne?

Juz ktos tu powiedzial ze w monitorach lcd odswiezanie ekranu nie ma takiego znaczenia jak w crt, no ile to mozna ludziom wbijac do glowy? Twój chlopak mógł miec po prostu kiepski monitor, kiepskie kolory itp. Mnie tez bolały oczy przy najtanszym lcd z supermarketu bo mial kiepskie jakies kolory, dlatego wymienilem na odrobine lepszy i jest ok. Za to jak zasiąde gdzieś przypadkowo przed ctr i to jeszcze nie - płaskim to oczy mnie bolą momentalnie.

Po paru godzinach siedzenia non stop oczy bedą bolały przy kazdym typie monitora. :!:

Wiele rzeczy:

czas spędzony przed nim

odległość oczu od monitora

kontrast, jasmość, nasycenie kolorów

Tak jak wspominali poprzednicyjakość odwzorowywania kolorów

itd.

:slight_smile:

To i ja się dołączę do dyskusji ;]

W domu pracuję na dwóch PC’tach - jeden CRT 17" Sony, a drugi LCD Fujitsu Siemens.

W szkole belinea oraz LG (oba lcd).

Prawda jest taka, że po kilkunastu godzinach spędzonych przed monitorem CRT nie odczuwam takiego zmęczenia jak po godzinie (lub mniej) siedzenia przed LCD.

Testowałem w przeróżnych warunkach ustawienia PC (bo to ma ogromne znaczenie - za monitorem powinno być okno, by zniwelować odbijanie się światła od powierzchni ekranu) i jednoznacznie stwierdzam, że jestem za CRT ;]

W grach nie rozmywa obrazu i bardziej (przynajmniej dla mnie) User Friendly ;]

Mam monitor 19 z “wyższej półki”, i powiem tak: nie mam żadnego problemu ze wzrokiem. Oczy mnie nie bolą po kilku godzinnej (8 ) pracy. Trudno się nie dziwić, że oczy bolą po 12 godzinach pracy… Odświeżanie ustawione na 100Hz. Moim zdaniem w miarę nowe i dobre monitory crt nie stwarzają problemu. Na monitorze LCD pracuje czasem ok 3 godzin i też nie widzę problemu (być może za krótko).

Druga sprawa to może zależeć od oczu, kiedyś czytałem, że “niebieskoocy” są znacznie wrażliwsi na ostre światło niż inni (np. ślepienie przez słonce łzawi oczy).

Mój wniosek: mało ważne jaki monitor: crt czy lcd, ważne żeby był co najmniej dobrej klasy i dobrze ustawiony. Nie warto oszczędzać monitora poprzez nie wykorzystywanie wysokich odświeżań na rzecz trwałości sprzętu (crt)

Pozdrawiam

Kwestia przyzwyczajenia oczu.

Ja spedzam jakies 16-18 H na dobe przed LCD i nie mam problemow z bolacymi oczami. Ale wystarczy ze usiade przed CRT i po 15 minutach mam dosc… Pomimo odswierzania 115 Hz na CRT.

Bez wzgledu na pore dnia i roku tak mam… Oba LCD z jakimi mam stycznosc sa to delle (jedna matryca w laptopie inspirion e1505 (6400), drugi to monitor 1907FPV). CRT nie pamietam firmy, ale nie zaden tani monitor, bo na takie szkoda oczu.

Piszecie tak, jakby monitor był jedynym powodem kłopotów z oczami, a przecież to zależy w głównej mierze od jego ustawień, oświetlenia pomieszczenia i wielu innych rzeczy (np. długie siedzenie przed wentylatorem też męczy oczy). Co ze złym odżywianiem (brak witamin)? Co z niedostateczną ilością snu? itp.

> Przykładowy artykuł <

Jak najlepiej ustawić monitor wobec okna,aby nie męczył oczu? Na początku swój monitor miałem ustawiony przy ścianie, a okno było z tyłu za monitorem. Więc światło padało na monitor. Teraz mam ustawiony tak, że okno mam z prawej strony. Ostatnio bardzo bolą mnie oczy i nie wiem czy może to być spowodowane złym ustawieniem monitora do okna. Która z tych dwóch wersji jest lepsza? Proszę o pomoc.

Złączono Posta : 08.06.2007 (Pią) 19:54

Dodam, że mam monitor CRT “19” Belinea, odświeżanie ustawione na 100Hz i rozdzielczość 1152x864.

hey

Proponuję wam zainstalować sobie to:

http://www.microsoft.com/typography/Cle … erToy.mspx.

Do crt też.

Jest opcja ta w windzie ale nie daje takiego efektu ja to narzędzie.