Monitor HDTV vs TV FullHD co wybrać?

Witam.

Chciałbym kupić “duży” ekran do swego pokoju, który służyłby jako monitor i TV, więc chciałbym się poradzić, co będzie lepszym rozwiązaniem.

Monitor/TV miałby zawisnąć na ścianie, funkcja monitora byłaby mi potrzebna do oglądania filmów z notebooka, jednak nie mam pojęcia jak wygląda sprawa od strony technicznej.

Jakie są +/- obu rozwiązań, czym się kierować przy wyborze owego sprzętu.

Specyfikacja cząstkowa, która jest dla mnie istotna to:

Ekran 26-32 cali,

Odbiór DVB-T

Podświetlenie LED

Cena do 1800zł

Dzięki za jakiekolwiek wskazówki.

Pozdrawiam

Nie lepiej po prostu zwykłe TV z HDMI? Wtedy bez problemu będziesz podłączał kompa pod TV, z rewelacyjną jakością obrazu.

Co to takiego ten monitor HDTV?

HDTV jest pojęciem bardzo ogólnym i określa ono ogólnie jakość wyższą od standardowej.

Pod tym pojęciem mieści się zarówno FullHD jak i HDReady (HDReady oznacza że ekran jest w stanie wyświetlać wyższą jakość niż standardowa ale nie jest to FullHD).

Jeśli jakiś monitor/tv jest oznaczony jako HDTV to można spokojnie założyć że jest to sprzęt HDReady bo jakby był on FullHD to producent na 100% by go oznaczył jako FullHD.

Jakość między HDReady a FullHD nie jest duża ale jest zauważalna.

Inna sprawa że obecnie nasza naziemna tv cyfrowa DVB-T jest nadawana jedynie w jakości SD (w warszawie testowo TVN jest nadawany dodatkowo w HD ale narazie tylko tam) i w porównaniu do filmów HD puszczanych z kompa jakość tych kanałów jest wyraźnie niższa.

Mimo to uważam że zdecydowanie warto kupić sprzęt FullHD bo różnica w cenie będzie nieznaczna lub nawet żadna (zależy gdzie się kupi) a jednak FullHD daje wyższą jakość.

Warto też zwrócić uwagę na to że można dostać w sklepach zarówno TV z wejściem HDMI (a czasem też komputerowym DVI oraz D-SUB) a są też monitory z tunerem TV (zwykle są one w hipermarketach na dziale komputerowym).

Monitory z tunerem TV są tańsze od “rasowych” TV i z pozoru niczym się od nich nie różnią ale w praktyce zwykle mają one pewne ograniczenia funkcjonalne w porównaniu od TV typu brak możliwości odbioru dźwięku przez HDMI (sam mam taki monitor z tunerem i obraz z kompa lub innego urządzenia mogę puszczać po HDMI ale żeby mieć dźwięk muszę go przesyłać dodatkowym kablem z wtyczką jack), ograniczone funkcjonalnie EPG lub inne.

Ale do takich ograniczeń też można się przyzwyczaić i jeśli ktoś chce kupić dobry sprzęt tanim kosztem to warto rozważyć zakup monitora z tunerem zamiast rasowego TV.

Od jakiegoś czasu korzystam z TV 32" do którego podłączyłem komputer poprzez złącze HDMI i wszystko działa jak należy. Obraz jest idealny, dźwięk również. Do tego TV posiada tuner DVB-T jak również gniazdo D-sub umożliwiające podłączenie starszego sprzętu komputerowego.

A jak wygląda sprawa, jeśli mam w notebooku wyjście VGA?

Są telewizory z wejściem D-sub (VGA). Nie ma problemu. Ja mam Samsunga C650 32" z HDMI, VGA (zwykłe gniazdo monitorowe), złączem komponentowym YPbPr, kompozytowym, euro, itd… Ale wiele innych modeli jest podobnie wyposażonych.

Czyli reasumując. Jeśli sprzęt ma mi służyć do sporadycznego podłączania pod notebooka, to lepiej kupić TV.

Jednak jak wygląda sprawa z dźwiękiem?

Skoro w lapku nie masz ani HDMI ani DVI a jedynie VGA to i tak dźwięk będziesz usiał pociągnąć osobnym kablem.

A DVI przez przypadek też nie jest w stanie przesyłać dźwięku? Od lat czytam, że HDMI to nic innego jak DVI + dźwięk, gdyby DVI słało dźwięk to HDMI by było zbędne, czyż nie :)?

sla17 , tak i karty graficzne ze złączem HDMI też standardowo przesyłają tym złączem tylko obraz ale producenci kart graficznych jakiś czas temu wpadli na pomysł aby rozszerzyć funkcjonalność kart graficznych (również tych ze złączem DVI) o dodatkowe złącze wewnętrzne do podłączenia pod złącze SPDIF karty dźwiękowej i przesyłanie razem z obrazem także dźwięku (także poprzez złącze DVI jeśli karta nie ma HDMI mimo że standard DVI nie przewiduje dźwięku).

Wydaje mi się producenci kart graficznych idą na łatwiznę (jak zawsze) i po prostu montują złącze DVI i HDMI zamiennie skoro sygnał cyfrowy jednego i drugim kompatybilny.