Monitor LCD do nVidia FX5500

Siema. Chciałbym kupić tanio monitor lcd do karty graficznej geforce fx5500. Chciałem coś ponad 19" ale nie więcej niż 22". I mam teraz pytanie, czy ta karta udźwignie mi rozdzielczość z 22"? Wcześniej miałem CRT 19" i chciałbym by ten lcd nie miał mniejszego ekranu niż ten crt 19". Jaki monitor możecie ewentualnie polecić? Czytałem że może być problem z podłączeniem pod DVI, wtedy obraz miga:/ Orientuj się ktoś czy http://www.neo24.pl/?p=acer_g225hqvbd da się bezproblemowo podłączyć pod tą kartę graficzną? Ewentualnie coś 20" http://allegro.pl/nowy-monitor-acer-20- … 72360.html bądź jakieś inne propozycje?

Po pierwsze 22" to przekątna ekranu (mierzona w calach po przekątnej np. od lewego górnego rogu do prawego dolnego) a nie rozdzielczość (rozdzielczość to np. 800x600 mierzona w pixelach wyświetlanych w pionie i w poziomie), nie jest ona tak bezpośrednio związana z wyświetlaną rozdzielczością (choć oczywiście 800x600 na monitorze 20" daje w rzeczywistości większy obraz niż na 19").

Po drugie skoro miałeś dotąd CRT 19" (zapewne o klasycznych proporcjach 4:3) i chcesz żeby obraz nie był mniejszy to kupując panoramiczny monitor (proporcje 16:9) musisz pamiętać że panorama 19" daje w porównaniu z monitorem 4:3 obraz niższy a szerszy, jeśli zależy ci na tym aby mieć obraz o tej samej rzeczywistej wysokości to kupując panoramę musisz kupić monitor o przekątnej przynajmniej 23" (przydatny kalkulator: http://www.nicetaco.com/tv.aspx#calculator).

Co do kwestii podłączenia monitora to podałeś nam jedynie model układu graficznego jaki masz na swojej karcie ale nie wiemy nic o samej karcie (jakie ma złącza itp. itd.) ale nie sądzę aby był z tym jakiś problem.

Pisałem rozdzielczość z 22" bo przeważnie tam jest wysoka typu 1950x1050 lub coś w tym stylu. KArta ma wejście DVI i D-Sub ale nie wiem czy monitor 22" z taką rozdzielczością pozwoli karcie udźwignąć tą rozdzielczość. Czy nie będzie spadku przy wyższej rozdzielczości grając w stare gry? Może ktoś miał taką kartę i poleci monitor?

W grze zawsze mozna ustawic rozdzielczosc.

To nie jest tak, że jeśli monitor jest np.Full hd to musisz na takiej rozdzielczosci grac. W grze spokojnie mozna ustawic na mniejsza

Ok. Ale słyszałem że jak ma się mniejszą rozdzielczość niż nominalna monitora (w 22" przeważnie 1920x1080) to po zmianie na mniejszą strasznie niewyraźny obraz się robi, pogarsza się jakość. Przeważnie grywałem na 1024x768 bądź 1280x1024, jak zmienię na taką 1920x1080 to przecież musi więcej wyświetlić szczegółów to straci się na wydajności chyba dużo??? Sam nie wiem jak to jest. Zmienię na 1024x768 w grze i będzie ok obraz? Bez problemów? To stara karta graficzna, bardzo stara:) Może ktoś ma podłączony lcd do starszej karty i może podzielić się jak to się ma do wydajności w grach itp. Oglądać filmy się da w nominalnej rozdzielczości monitora?

To zależy na jaką rozdzielczość zmniejszysz, jeśli w formacie monitora to obraz nie będzie dużo zniekształcony (rozmyty).

Jak dobrze zauważyłeś, czym większa rozdzielczość tym większe wymagania co do komputera. W każdej grze trzeba wypracować kompromis, jakość -> płynność grania.

Wolałbym płynność. Czyli lepiej jakbym wziął monitor 20" który nominalną rozdzielczość ma 1600x900. Bym ewentualnie zmieniał rozdzielczość na 1024x768. No i jeszcze pytanie żeby się upewnić, złącze VGA to podłącza się normalnie kabelkiem z końcówką D-Sub, to inna nazwa, tak? I jeszcze pytanie jedno, czy po podłączeniu do D-sub zamiast do DVI są jakieś wyraźne ubytki w obrazie typu gradient złożony z pasków zamiastr z płynnych przejść?

Podstawowy błąd w tym toku myślenia polega na tym że monitory zawsze obsługują kilka różnych rozdzielczości i wcale nie musisz ustawiać maksymalnej obsługiwanej czy też natywnej.

Po drugie gry pełnoekranowe mają własne sterowanie rozdzielczością i mają opcję wyboru rozdzielczości a nawet jak nie ma takiej opcji to i tak gra sama określa rozdzielczość w jakiej wysyła sygnał (stare gry często mają zafiksowaną przez programistę jakąś niską rozdzielczość i nie da się tego zmienić).

W kwestii wydajności to zasada jest taka: im wyższa jest rozdzielczość tym większej mocy obliczeniowej i pamięci wymaga nadawanie obrazu (głównie mocy i pamięci karty ale gdy karta jest słaba to także mocy procesora i pamięci ram).

Co do DVI i D-SUB (czyli VGA) nie ma żadnej tak wyraźnej różnicy w jakości, przez oba złącza może być nadawany obraz w tej samej rozdzielczości i na dobrych kablach na małej odległości nie ma prawa być żadnej różnicy w jakości (chyba że coś nie działa poprawnie).

Scripter1 dzięki za wyjaśnienie, zwłaszcza z tymi rozdzielczościami. Myślę że już sobie poradzę teraz:) Dzięki jeszcze raz:)