Monitor lcd/ ściny w grze. Zmiana karty graf. ? help

Witam,

moja sprawa dotyczy wymiany karty graficznej. Obecenie mam procka athlon xp 2400+ , płyta Epox 8rda3i, karta graf. gf 6600gt, mem 1gb kingstona i 512 good ram / 400mhz. Jako, ze moj nowy monitor lcd (iiyama 1902s-b1) gryzie sie z karta graficzną tj w grze (counter-strike) przy 75hz i 100 fps(gra) obraz mi scina, rwie. Gdy ustawie max 75fps wszystkio jest dobrze. Problem chyba tyczy opcji skalowania obrazu, jednak w sterownikach od grafy tej opcji nie mam, system XP. Z racji tego, ze całkowicie nie moge wykorzystać monitora w gierce i wręcz przeszkadza to w graniu jestem zmuszony wymienić grafike. Na płycie niestety mam tylko złacze AGP, wiec tylko taka grafe moge kupić (przesiadka na inna plyte z prockiem zbyt duzy wydatek rzędu 400zł zeby jakos to chodziło). Zdecydowałbym się na grafe ze sredniej półki jednak w kategorii @ agp jedną z lepszych ? - Ati HD3850 GDDR III koniecznie. Teraz pytanie czy ktos ma pomysł czy ten problem ze scinami w grze mozna ominąć ? Doszły mnie sluchy, ze przy viscie nie ma tego klopotu jednak jest to niepotwierdzona informacja. Druga sprawa czy moj procek bedzie nadawał sie pod tą grafe i spokojnie pochodzi jedno z drugim ? Co polecacie? Z góry dziekuje za zainetersowanie się tematem,

Pozdrawiam.

http://forum.gamedev.pl/index.php/topic,8444.0.html - tu co nieco wyjaśnione.

ogólnie nic tam nie ma. moge grac na 75fps/ 75hz lecz gra zwalnia i jest to widoczne gołym okiem, gra traci na płynnosci. Duzo osob mając ten monitor(jak i inne lcd) gra chodzi płynnie i jadą na 75hz/100fps. Z tym, ze mają nowsze karty graf. i dlatego szukam przyczyny czy to wina mojej karty.

/UP

bierz 7300GT lub 7600GS z pamięciami DDR3 czyli albo Galaxy albo Palit. Jak już koniecznie coś chcesz to możesz wziąć Radeona 3650. Tylko że zarówno Radeon3650 jak i tym bardziej 3850 to są karty za wydajne by wsadzać je do tak leciwego i wolnego procesora jak Athlon XP 2400 tutaj podkręcanie nic nie da. 3850 nie pokaże nawet połowy mocy na tak słabym procesorze. Poza tym szkoda ładować kasę w tak słaby sprzęt albo zbieraj na nowy komputer albo kupuj 7300GT/7600GS.

No ok, jednak gf do serii 8800 miały ten problem ze scinami na lcd i nie chce się ładować w kolejną kartę gdzie bede miał to samo zjawisko co na 6600gt. Dlatego wybieram górną półkę zeby ten efekt zniknął i gra chodziła jak na lezy na 75hz/100fps. Troche mnie zmartwiłeś tym, że nie wykorzystam całej mocy grafy. A jakby dołożyć Athlona/Bartona 3000 + ?

Hej!

Też nie… to są za słabe procki… tutaj musi być jakiś 2 jajowy potworek.

Najlepiej to sprzedaj to co masz i kup sobie nowy sprzęt. Wyjdzie trochę drożej, ale przyszłościowo i ekonomicznie.

Z mojego punktu widzenia nie ma sensu ładować do tak zabytkowego sprzętu ani złotówki. No ale masz jeszcze sobie pograć to ostatecznie bierz Radeon 3650. Nie kupuj procesora bo ładowanie kasy w trupa. co do karty graf. jak znam życie masz badziewny zasilacz (no właśnie podaj dokładnie model) i potrzebna pewnie będzie jego wymiana. Karta 3650 kosztuje 300 zł, zasilacz 115 zł razem przeszło 4 stówy. Za 650 zł masz nową płytę z zintegrowana kartą graficzną (fakt badziewną, przetrzymałbyś się z nią jakieś 3 miesiące i kupił coś lepszego), ram, procesor i zasilacz. Sam rozważ co ci się opłaca.

Akurat zasiłka jest TAGANA 400W :slight_smile: Tak na marginesie w gry nie gram tylko counter-strike 1.6 i nic więcej. Zalezy mi tylko na nowej karcie aby wyeliminować efekt tego rwania na lcd podczas grania. Moze hd3850 rzeczywiście zbyt mocna (proc słaby) a co powiecie na model ati x1650 / x1950 pod ten procek?

Mnie się wydaję że już GF 6600 jest za mocna a co dopiero 1950pro ale prosze http://www.allegro.pl/item597777889_rad … _gwar.html

Jesteś pewny? Szczęśliwym trafem mam GF 8800GTS 640mb, monitor Samsung T220 i nie ma problemów. Skąd ten pomysł?

Ale tak bardzo przeszkadza Ci różnica pomiędzy 75 - 100 FPS? Gołym okiem raczej tego nie zauważysz, dla oka 60 FPS to granica płynności.

Co do fpsow to czuje ogromną różnice, niby oko nie chwyta, ale od razu widać, ze gra szybciej chodzi chocby nawet po szybszym zmniejszaniu sie celownika po strzałach. Co do 75hz/75fps to tez nie jest idealnie, niby lepiej, ale to nie jest to. Gra nadal momentami ścina. Jeszcze zobacze inne sterowniki bo te co teraz mam są nastawione tak, aby wyciagnac jak najwiecej klatek, no ale z drugiej strony zmienie stery wydajność spadnie i znowu jestem w punkcie zero.

/loltoFFik

Co do twojej wypowiedzi to dokładnie nie określe tego , ale albo od serii 8600 albo 8800 problemu własnie nie ma więc nie dziwie się, ze smiga Ci jak nalezy :wink: Z chęcia zmieniłbym kompa na jakiegos core 2 duo, płytka gł + karta PCI-e, no ale to wydatek nie mały co ciągnie za sobą tez wymiane ramu bo mam ddr1, kasa nie mała …

A mnie się wydaje że nie jest to wina grafiki tylko monitora może ma za duże MS ??

Monitor z wyzszej półki głownie nadający do szybkich animacji, 2msGTG, na 100% to nie wina monitora (sprawdzany u znajomego). /UP

/EDIT

Załóżmy, że swoj stary sprzęt:

  • Epox 8rda3i

  • Athlon XP 2400+

  • 1gb Kingston 400Mhz

  • 512mb GoodRam 400Mhz

  • GF6600 GT

opyle za 450zł. Nowy zestaw mysle, ze mogłby wygladac tak:

  • Proc E5200 ~270zł

  • Płyta gł, jaka ? cos pod ten procek doradzcie do 200zł ?

  • Pamięc RamDDR2 2GB Kingston/ Patriot ~100zł

  • Grafa Ati Hd3850 ~200zł

Całość około 770zł - stary zestaw = 320zł z mojej kieszeni. Co o tym sądzicie, do zrealizowania :slight_smile: ?

Płytę Ep31-ds3l i będzie w miarę ok, tak czy siak dużo lepiej niż kupować samą mocną grafikę do tego athlona xp, ja w ramach serwisowania opisową 3850’tke dostałem i nic mi po niej bo procesor z fizyką nigdzie nie wyrabia, a na dodatek sse2 nie wspiera… “Nowa” platforma to jedyne sensowne rozwiązanie w twojej sytuacji.

Ok, to teraz czas zacząć szukać kupca ;- ) Co do mojego nowego zestawu zmienilibyscie coś jeszcze? Druga sprawa mam zasilacz TAGANA 430W dopiero sprawdziłem chyba wystarczy do tego nowego zestawu co ?

Wystarczy spokojnie, a zestaw może być, tylko pamiętaj aby ram kupić w jednym module bo na dobrą sprawę już teraz 4gb są wielce przydatne do komfortowego korzystania z tego całego “nowoczesnego” oprogramowania/gier z ich “super” złożonością pamięciową i czasową.

Niestety, za 450zł wątpię, żeby ktoś kupił. Może jednak znajdziesz jakiegoś na np. allegro. Życzę powodzenia :slight_smile:

Płytę główną polecam Asus P5K (chipset Intel P35) - jest stabilna, nie grzeje się i innych podzespołów (sam ją mam). Jest trochę droższa, jednak będziesz mógł bez problemu robić upgrade bez wymieniania płyty głównej.

Zasilacz starczy na bank, jednak do nowego kompa dolicz jeszcze cenę obudowy, nie wiem czy starsza nie będzie za mała.

Ramy możesz wziąć GoodRam, tańsze o ile się nie mylę.

Zastanów się jeszcze, czy nie brać procesora firmy AMD. Wtedy płytę główną również pod ten procesor, co razem zmniejszy koszty ~100zł?

Hm, bede szukał również prywatnie kupca , jednak cena mysle , ze nie jest tragiczna, brałem głównie z allegro/uzywane sprzety wiec powinno być dobrze. Ogladałem zestawy zblizone parametrami do mojego rowniez na allegro to wypadały podobnie albo drożej. Co do AMD no nie jestem jakos przekonany, intel to intel zawsze :slight_smile: Jaki model zaproponowałbyś z AMD i płytkę jaką ? Co do pamięci GoodRAM czy nie wypadną gorzej niz Kingston/Corsair ?

Jeśli z góry zakładasz znaczące oc procesora to niestety amd nie ma jeszcze taniej 2 rdzeniowej konkurencyjnej oferty do e5200l

Szukasz zapewne czegoś z segmentu value select, a tam marka nie robi tak naprawdę różnicy… Na dobrą sprawę i w high endzie opinnie wystawia się zwykle na bazie testu jednej/kilku sztuk i zapomina się że i tak prawie wszystkie pamięci o tych samych parametrach są budowane na kościach z tej samej fabryki… ale to tak na marginesie…

Ok, wiec po co przepłacać więc bedzie GoodRAM ;- ) Co do procesora, moze nie jestem , az tak nastawiony na oc tutaj głownie cena mnie kusi. Chciałbym mieć dwuredzeniowy procek o srednich parametrach nie jakas tam gorna polka cos po srodkuz core 2 duo tak zeby duzo nie płacic, a zeby był wydajny i dobrze sie kminił z grafiką pokroju hd3850.