Monitor LCD tryb 1440x900 Częst. odświeżania

Witam.

Posiadam monitor LCD typu ACER 1916WAs. W winXP monitor pracuje w rozdzielczości 1440x900 przy odświerzaniu 60Hz. Tyle maksymalnie można ustawić. Z menu monitora mozna wtedy odczytać parametry obrazu czyli: 1440x900, 60Khz , 60Hz.

Podczas uruchomionej edycji Linux Mandriva Live 2008 można wybrac rozdzielczość monitora 1440x900 ale 75Hz. Przy tych ustawieniach obraz jest znacznie lepszy. Wtedy w menu monitora pojawiają się nast. parametry: 1440x900, 75KHz , 75Hz. Rożnica dotyczy parametru 60KHz i 75KHz. W windows wprawdzie da się ustawić wyższą częst. odświeżania, ale monitor się wyłącza. Czy jest na to sposób by w winXP uzyskać takie same parametry obrazu, czyli odświeżanie powyżej 70Hz ? Karta grafiki to GForce FX5200.

jeśli to LCD to daj 60hz…

pewnie mandriva oszukuje i nie ustawia 75hz tylko 60hz…

zdaje ci się…

Nie sądzę że mu się zdaje gdyż sam mam na LCD ustawione 70Hz bo na 60 obraz jest rozmyty i widać smużenie.

Wbrew przekonaniom wielu ludzi osobiście widzę różnicę na swoim monitorze i nawet w instrukcji mam napisane że przy 60Hz reakcja matrycy wynosi 8ms a przy 70 4ms.

Jestem pewien że takie parametry jak podałem dla mandrivy są prawdziwe, bo zostały odczytane z menu OSD monitora, a nie z systemu. Mandriva na starcie również ładuje sterowniki nVidia (jest plansza na starcie). Myślę, że gdyby można było w jakiś sposób zmienić parametr 60KHz (?) na 75KHz, to monitor nie wyłączł by się przy wyższych częst. odświeżania. Pytanie tylko jak? Czy może programy do podkręcania kart? A może rejestr wiXP?

Przy monitorach LCD praktycznie nie ma znaczenia wartość odświeżania - ma być od 60 Hz do 75 Hz i to nie wpływa na jakość obrazu.

Poczytaj tu:

http://mva.pl/?id_kategorii=2&top=71&kategoria=205