Monitor LCD - ustawienia

Wiem że to może być głupi temat, ale zapytam. Może ktoś też to miał

Więc kupiłem dziś monitor LCD (17" Samsung SyncMaster 730BF) Przez 5 lat miałem zwykły CRT i ciagle ten sam, zawsze rodzielczość 1024x768 i odświeżaniu 85Hz

Od dzisiaj mam tego LCD z rozdzielczości 1280x1024 i odświeżaniu 75Hz, lub 60Hz ( i tak nie ma różnicy, a w instrukcji pisze że optymalne jest 60Hz)

No i powód jest taki że NIE MOGE PATRZEĆ W EKRAN! nie wiem czemu ale, strasznie męczy mi on oczy, razi, ciągle marszcze oczy, a po odejściu od kompa, gdy otworze oczy całkowicie to mi łzawią. Wszędzie piszą że LCD nie męczy oczu, a tu jestna odwrót, już wolałbym mój zwykły CRT

Zainstalowałem cały soft z płyty, która była dołączona, poustawiałe wszystko odpowiednio, nawet dałem prawie maxymalnie ciemny bo tak oczy nie bolą :confused:

Nie wiem co jest grane ? Może mój wzrok musi sie przyzwyczaić ?

Mój kumpel na poczatku też narzekał, ale teraz mówi, że jest dobrze…czyli chyba trzeba sie przyzwyczaić.

Pozdrawiam i życzę aby twój wzrok się przyzwyczaił do LCD.

Ja odrazu PRZYCIEMNILEM obraz bo strasznie mnie razilo :shock:

:lol: :lol: :lol:

Możliwe ze masz cos walniete ze sterami od karty graficznej bo taki cieklak powinien miec wieksze czestotliwosci odswiezania.

a co do oczu :o problem tkwi w tym, ze Twoj wzrok przyzwyczail sie do 85Hz, a teraz przy mniejszej czestotliwosci jest bardziej wrazliwy na drgania obrazu.

Im mniejsza czestotliwosc tym wieksze drgania.

tez mam taki problem jak mi sie zrestartuje akcelerator graficzny i zmniejszy czestotliwosc do 60Hz(mam ustawione na 85Hz).

Sprobuj zainstalowac nowe stery do karty, i zapoznasj sie dokladnie z mozliwosciami monitora. :slight_smile: :stuck_out_tongue:

piotras320

Ja tez mam SAMSUNGA tylko troszke inny model i tez chodzi mi na 75MHz ;] I szybciej nie pójdzie ;]

Witam!

Może Twoj monitor pracuje z…niestandardową rozdzielczością ekranu… :roll:

sprobuj zmienić na jakąś typową… np. 1024x768.

"Przy innym sposobie uzyskiwania obrazu w LCD niż w CRT (pixel świeci stale do momentu zmiany obrazu wyświetlanego), częstotliwość pracy nie ma aż tak znaczącego wpływu na jakość obrazu. Zalecana częstotliwość pracy i tak z reguły jest maksymalną z jaką ten monotor może pracować, a więc też zmiana na mniejszą nie ma większego sensu.

Istotniejszym parametrem dla komfortu pracy jest raczej rozdzielczość w której ten monitor pracuje, gdyż przy korzystaniu z innej niż fizyczna obraz traci na ostrości gdyż niektóre linie/kolumny muszą być pomijane a ich brak jest cyfrowo symulowany. (of coz dotyczy to raczej obrazów stałych - edytor tekstu, arkusz kalk. itp. niż zmiennych - gry, filmy)." cytat z: http://forum.idg.pl/index.php?showtopic=14392

Pozdrawiam! 8)

Nom, zresztą każdy LCD ma max 75Hz z tego co widziałem :P,

Właśnie grałem w gre, i było spoko, jak na starym, a jak wrócilem na pulpit, to znowu mnie odrzuciło, za jasno i za biało :confused: No nic będe sie przyzwyczajał :stuck_out_tongue:

moze masz za wysoko ustawiona gamme dla pulpitu, sprobuj zmniejszysc jej ilosc.

PS. Jaka masz karte graficzna ?

Wszystko ustawilem systemowo, w dołączonym programie, więc powinno być w porządku…

karta --> No właśnie słabą, przydała by się lepsza karta pod taki monitor :frowning: Mam GeForce 4 MX 64MB

Lepsza karta przydałaby się do…gier… ale zależy w co grasz… może nie potrzebujesz mocnej karty… :slight_smile:

Przy wyswietlaniu zwyklych aplikacji windowsowych nie jest potrzebna lepsza … ta powinna wystarczyc…

sprobuj zmienic te ustawienia … wg wlasnych potrzeb i zmienic korekcje gamma. obraz nie powinien byc tak jasny.

Przyciemnij obraz w monitorze przyciskami na obudowie monitora !!

Do monitora 17" powinienes ustawic rozdzielczos 1024x768, ktora jest standardowa rozdzielczoscia dla tego typu monitorow, wtedy bedziesz mogl bez problemu zwiekszyc czestotliwosc odswiezania (85Hz) :slight_smile:

ta rozdzielczosc ktora masz aktualnie jest rozdzielczoscia dla monitorow 19" :? a nie 17". :twisted:

Mam podobny problem ale w laptopie.Ustawiony jak na screenie,odświezanie jest tylko 60Hz,nic innego wybrać nie mogę.Prosze o radę co można z tym zrobić żeby poprawić komfort pracy.

monitor7mp.th.jpg

Absolutnie się nie zgadzam! Dla SAmsunga 730BF natywną rozdzielczością jest 1280x1024, reszta rozdzielczości jest oczywiście interpolowana co znacznie pogarsza jakość obrazu. Jeśli chodzi o czest. odświeżania to w przypadku paneli LCD tez nie ma to większego znaczenia, nie ma tu lamp żarowych w sensie dział elektronowych, tylko ciekłe kryształy. Proponuje zjechać z jasnością obrazu do minimum i dostosować również kontrast oraz używać odpowiedniego oświetlenia przy pracy. Pozdrawiam!

PS. Jeśli chodzi o monitory LCD to zapraszam do przeczytania lektury na stronie http://www.mva.pl, ewentualnie skorzystania z forum http://www.mva.pl/forum

to dziwne bo jak ja kupowalem mojego SyncMastera 17" to koles w sklepie mi powiedzial, ze optimum to 1280x1024 8) i mi osobiscie tez sie lepiej pracuje na takiej rozdzielczosci :stuck_out_tongue:

potwierdzam :wink:

pozdro,

Ale musisz pamiętać też o tym, że monitory lcd mają o wiele zywsze barwy i tu może jest pies pobrzebany, przyzwyczaisz się :wink:

U mnie przy tej rozdzielczości obraz okropnie wygląda (Belinea 101925 19") :?

Zgodze sie z tym a nawet dodam że dla każdego monitora 17" LCD optymalną rozdzielczością jest te 1280x1024, nawet pisze to w ofertach na stronie internetowych przy każdym monitorze.

15" = 1024x768

17" = 1280x1024

Po za tym monitory LCD mają większe ekrany niż CRT. Np monitor LCD 17" jest odpowiednikiem 19" CRT :] Tak wszędzie czytałem, gdy kupiłem LCD sam zmieżyłem i żeczywiscie jest większy o te 2 cale.

Heh to jak masz monitor LCD 17" to ustaw sobie tą rozdzielczość, i zobacz jak to wygląda…Obraz jest niewyraźny i wszystko jest wielkie…Po za tym nie da sie ustawić odświeżania 85Hz jak w monitorach CRT.

Jutro zrobie formata, i zainstaluje monitor i sterowniki od nowa, bo to jest niemożliwe żęby tak raziło. a mam wszystko na ciemno ustawione…Dziwne to jest bo jak w sklepie w niego patrzałe, bo koleś testował, to było wszystko normalnie…Możę jednak to wina mojej karty ? (Geforce 4 MX)

dlatego, ze masz inny monitor ](*,)

Wiem :mrgreen: :smiley: