Monitoring nagios - problem z wykresami

Sieć monitoruję Nagiosem (3.4.4) gdzie wykresy rysuję za pomocą wtyczki pnp4nagios (0.6.21) wszystko mam ładnie skonfigurowane i ładnie hula, lecz kilka dni temu pojawiła się nieprawidłowość w wykresach. Tylko na wykresie ruchu na interfejsie (check_snmp) pojawiły się synchronicznie występujące przerwy, tak jakby przepełniał się lub restartował jakiś licznik, w sumie sam już nie wiem. Sama maszyna z Nagiosem nie jest zbytnio obciążona i nie brakuje jej zasobów. Może ktoś spotkał się już z taką bolączką.

Dodam że przerwy na wykresie pojawiają się na wszystkich monitorowanych interfejsach. Z siecią nie występuje problem bo inne narzędzia nie pokazują nieprawidłowości, zresztą sam Nagios też nie wysyła komunikatów o awarii sieci.

Tak wyglądał wykres do niedawna:

dobrze.jpg

a tak od jakiegoś czasu:

przerwy.jpg

A czym sieje nagios w ‘debug mode’ dokladnie w czasie tych anomali? (debug_file= , debug_level najlepiej ustaw na -1, debug_verbosity=1)

Ghost of Cain ,

Proszę zapoznaj się z tematem i popraw tytuł tematu na konkretny, mówiący o problemie. W celu dokonania zaleconej korekty proszę użyć przycisku Edytuj przy poście otwierającym ten temat.

Zignorowanie zalecenia będzie skutkowało przeniesieniem tematu do Kosza.

W logach nagiosa nie ma nic niepokojącego - pierwszy mój krok to było przejrzenie logów, zresztą obstawiałbym bardziej że coś niepokojącego dzieje się z merlinem czy pnp (npcd)