[Morfeuszu] Czarny koń wśród składaków. Zapraszam do dyskusji! Ryzen 5 1400/A320/GTX 1060 6GB/2x4GB 2400MHz/500GB HDD/60GB SSD/550W


(Morfeuszu) #1

Witam wszystkich serdecznie!

Po wielu przemyśleniach i stworzeniu kilku scenariuszy udało mi się uzyskać swoiste „zen” (hehe :D) w konfiguracji komputera za ok. 3000zł. Chciałbym tu pokrótce opisać wszystkie argumenty, które mi przyświecały przy składaniu takiego “blaszaka”. Wobec tego po kolei:

 1. Procesor – Tak wiem, to nie jest najlepszy CPU do gier. Jednak przy takim budżecie uważam go za najsensowniejszy wybór. Otóż jego osiągi w grach często przewyższają znanego wszystkim Pentium’a G4560 i są porównywalne (lub minimalne słabsze) do większości i3 6 i 7 generacji przy zachowaniu w miarę sensownego stosunku cena/moc. Ponadto osiągi Ryzen’a 5 1400 w codziennej pracy są porównywalne do i5-7400, więc to też na plus.

 2. Grafika – Tutaj skierowałem prawie połowę budżetu. GTX1060 w wersji 6GB to najlepsza karta ze średniego segmentu z aktualnie dostępnych na rynku. Wysoka wydajność w grach i zapas pamięci VRAM pozwala nam odpalić praktycznie każdą grę na najwyższych detalach w FullHD przy 60 klatkach na sekundę. Grafika również dobrze wypada przy współpracy z ww. procesorem, co można zobaczyć na poniższych filmikach (w skrócie, tam gdzie Pentium już działa na 100%, to Ryzen ma jeszcze zapas mocy):
  https://www.youtube.com/watch?v=DbDpMWo7XTk
  https://www.youtube.com/watch?v=PzlYn6GcC28
  https://www.youtube.com/watch?v=ZE_G81E_aV4

 3. Dyski – Moje ulubione połączenie, czyli HDD na gry, plik wymiany i dane użytkownika, a SSD na system i programy. Komputer będzie zdecydowanie szybciej pracował, a miejsce na nasze rzeczy też się znajdzie ;).

 4. Płyta główna i RAM – Tutaj brałem praktycznie to co najtańsze, choć dzięki wyborze platformy AMD mogłem w tej cenie wykorzystać potencjał pamięci wyżej taktowanych niż 2133MHz (płyty pod Intela w tej cenie nie dają nam takiego luksusu). No i 8GB RAM uważam za rozsądne minimum potrzebne do grania w najnowsze tytuły.

 5. Zasilacz i obudowa – Tu już bez żadnych fajerwerków. Obydwa komponenty zbierają pozytywne opinie w sieci (choć w kwestii zasilacza, to recenzje znalazłem jedynie w hiszpańskim sklepie internetowym).

Cóż, budżet mieści się w deficycie, więc zachęcam do głosowania i czekam na opinie oraz ewentualne sugestie… W końcu każdy może wystawić po dwie konfiguracje ;).

P.S. Pewnie co niektórzy dostrzegli rabat wynoszący 10zł. Otóż sklep do każdego nowego zamówienia powyżej 200zł (i zapisania się do newslettera) udostępnia taki kod. Wobec tego że jest ogólnie dostępny to uznałem, że mam prawo go wykorzystać.

Pozdrawiam wszystkich forumowiczów!