Most bezprzewodowy na kwartet routerów/acces point'ów

Witam!

 

Mam w domu router Edimaxa, który dostarcza sieć w moim domu. Teraz mam doprowadzić sieć do mieszkania brata w oddzelnym budynku. Ciągnięcie do niego przewodu nie wchodzi w grę. 

 

Sygnał z Edimaxa jest za słaby w obecnej jego lokalizacji a tej nie mogę zmienić, ze względu tego, że pod routerem jest swich i “trochę” takich śmiesznych ośmiożyłowych kabelków :slight_smile: .

 

Przyszło mi do głowy, że użyję czterech routerów/acces pointów w konfiguracji:

 [1] - otrzymuje sieć z Edimaxa

 [2] i [3] - tworzy most do brata na antenach kierunkowych

 [4] - dostarcza i rozgłasza sieć u brata, raczej będzie router ze względu na gniazdka baterię rj.

 

Pytanie jest takie, czy taki konfig będzie działał.

 

A dwa: jak rozumiem routery tworzące most powinny mieć ten sam adres ip i z poza zakresu sieci wykorzystywanej przeze mnie. A i nie chcę się bawić w WPS, wolę wszystko ręcznie i na sztywno ustawić.

 

A trzy: jakieś polecane sprzęty? Używki mogą być, choć w n-kę celuję. 

 

Dzięki za wszelkie odp.

 

W WPS się nie baw. Drugi router niech działa jako AP, a trzeci jako WISP. Dalej rozumiem wszystko ciągniesz kablem do czwartego routera?

Nie, czwarty router rodziela sieć. Może opiszę planowane łącza

[Edimax] i [1] - połączenie bezprzewodowe

[1] i [2] - połączenie skrętką,

[2] i [3] - połączenie bezprzewodowe (most)

[3] o [4] - połączenie skrętką.

 

Ogólnie accesy/routery 2 i 3 mają tylko za most robić, nie za odbiór/dostarczanie sieci. Za to mają odpowiadaź 1 i 4.

To tak jak pisałem, jeden działa jako AP, drugi jako AP Client, ale to musi być WISP. Tak będzie wydajniej. Ewentualnie tryb reapeter.

Dzięki za odp!