Możliwość odłączenia dysku

Witam! Mam problem, ponieważ chciałbym odłączyć dysk a mam dwa. Nie dam rady ponieważ jak odłącze jeden to mi piszę że nie widzi żadnego. Proszę o pomoc… Chciałem jeszcze dodać że jeden dysk jest łączony SATA 2 a drugi zwykłą taśmą.

Maxiu9214

Rejestrując się na niniejszym forum zobowiązałeś się przestrzegać jego regulaminu. Niestety, w tym momencie łamiesz go nie tytułując poprawnie tematu. Proszę więc zapoznać się w pierwszej kolejności z całym regulaminem forum, a następnie używając przycisku zmien.gif

Proszę również dokładniej opisać problem.

W przypadku zignorowania prośby temat poleci do śmietnika oraz mogą zostać wyciągnięte surowe konsekwencje.

Prawdopodobnie usiłujesz odłączyć dysk, który jest skonfigurowany w systemie jako “master”. Pewnie też masz na nim zainstalowany system. Druga możliwość jest taka, że oba dyski pracują w trybie Raid 0. Dokładnie rozeznaj się w sytuacji, i napisz…

Nie mam zainstalowanego tam systemu. Jak zobaczyć w jakim trybie pracują ??

Zobacz na zworki i ustaw je odpowiednio. :]

Zworki poprzestawiałem i nic. Ale czy w SATA 2 są zworki ?? Bo ja tylko przestawiałem w tym dysku z taśmą, a przy tym drugim zworków nie widzę. A i jeszcze moje dyski to Seagate 160 GB (SATA2) oraz Samsung 80 GB (Ultra-Ata)

W biosie musisz sprawdzić z którego dysku uruchamia się system. Jeżeli jest to dysk drugi w kolejności np.“D”, to po wymontowaniu dysku, który chcesz odłączyć, musisz w tym zostającym w komputerze przestawić zworkę znajdującą się przy szerokim przewodzie z tyłu dysku, na “master”, a następnie w biosie przestawić bootowanie na ten właśnie dysk. Nie będzie problemu ze znalezieniem go bo zostaje ci jeden dysk. Wszystko co piszę dotyczy dysków ATA.

W biosie też sprawdzisz czy dyski pracują wspólnie jako Raid. Czy przy uruchomieniu komputera, pokazuje się na moment plansza z zachętą do wejścia w konfigurację Raid? Jeśli nie, to prawdopodobnie nie masz tego.

Zauważ, że w Eksploratorze lub w “Mój komputer” zamiast fizycznych dysków masz pokazane partycje, i odłączając dysk, możesz stracić możliwość uruchamiania programów, jeżeli znajdują się one na tym dysku.

Próbowałem wszystkiego … Nie działa :frowning: nawet nie da rady zmienić w biosie…tzn nie mogę zmienić miejsca. na pierwszym miejscu jest DVD (Master 0) na drugim dysk Samsung (slave 0 (nie jestem pewien nazwy)) << ten dysk co chcę odłączyć i na trzecim miejscu Seagate (Master 2)

To są moje dyski http://www.allegro.pl/item287045173_sal … s_waw.html ( ten co chce zostawić)

http://www.allegro.pl/item290242833_sam … 0812n.html (ten co odłączyć)