Można kopiować DVD na użytek osobisty


(Krzysiek21) #1

Od lutego Warner Bros będzie rzetelnie informował klientów o przysługujących im prawach związanych z kopiowaniem i pożyczaniem płyt DVD. Stanie się tak zgodnie z zaleceniami Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Wątpliwości Urzędu wzbudziły informacje zamieszczane na okładkach płyt sugerujące bezwzględny zakaz pożyczania oraz kopiowania utworu bez zgody właściciela praw autorskich.

Zgodnie z ustawą o prawie autorskim i prawach pokrewnych konsumenci mogą bez zezwolenia twórcy, dystrybutora filmu lub innego uprawnionego podmiotu nieodpłatnie korzystać z rozpowszechnionych utworów na własny użytek osobisty. Możliwe jest zatem przykładowo skopiowanie płyty dla znajomego, czy zrobienie zapasowej kopii do domowego archiwum. Inne formy korzystania z utworu wymagają zgody właściciela praw autorskich.

W toku postępowania UOKiK uznał, że informacje umieszczane do tej pory na okładkach płyt mogły sugerować konsumentom, że uzyskanie zgody konieczne jest w każdym przypadku. Jednocześnie podczas postępowania spółka zobowiązała się do zmiany napisów i poinformowania o tym klientów. Na mocy tego zobowiązania, jak również wydanej w jego następstwie decyzji Urzędu, od lutego na okładkach płyt wprowadzanych do obrotu przez spółkę pojawił się zmieniony napis, rzetelnie informujący konsumentów o ich prawach.

Obecnie UOKiK prowadzi podobne postępowanie przeciwko Vision Film.

Zródło: http://muzyka.onet.pl/10172,1482733,newsy.html

Bardzo mnie to cieszy. :mrgreen: W końcu bez obaw będzie mozna skopiowac DVD np. z wypozyczalni czy znajomeu lub koledze.W końcu ktoś w tym kraju zaczął myślec tak jak powinien :slight_smile: .Co o tym myslicie?

Pewnie teraz nagrywarki pójdą w ruch :lol:


(Mafioz09) #2

Mnie równierz. Ale czy to znaczy że będzie można ściągać filmy np z torrenta na użytek osobisty czy tylko wypożyczyć z wyporzyczalni i sobie skopiować?


(Krzysiek21) #3

Mowa o legalnych DVD z wypożyczalni bądz sklepu.Nie o p2p. :slight_smile:


#4

:x

Chyba raczej mowa o DVD które sobie wcześniej kupiłeś.

Nie ma to jak czytanie ze zrozumieniem (uczą jeszcze tego w szkołach?)


(fiesta) #5

W szkołach uczą, ale dzieci NEO są wyjątkowo odporne na wiedzę

:P:P:P


(Wojtanos) #6

Nie ma czegoś takiego jak dzieci neostrady! Są poprostu dzieci! Zwykłe, głupie dzieci co nie wiedzą co z czasem robić i żyją na złość innym! Nie każdy może mieć kablówke! Czasem jedyną możliwością jest podłączenia kompa do TP... Dam se głowe uciąć, że slogan "Dzieci Neostrady" wymyślił jakiś bachor w wieku ~16 lat!


(Krzysiek21) #7

Drogi @fiesto,a ty kim jestes?

Skoro ja jestem dzieckiem NEO w twoim przekonaniu to śmiem twierdzic iż z ciebie BURAK DO POTĘGI ENTEJ .Dodał bym więcej ale się powstrzymam :x


(fiesta) #8

Jeżeli myślisz że mnie sprowokujesz to jesteś w grubym błędzie, jedyne co zrobiłeś to utwierdziłeś wszystkich w przekonaniu o tym o czym pisałem w poprzednim poście

8)


(Krzysiek21) #9

I nie liczyłem na to,zreszta obserwujac twoje posty można dojsc do jednego wniosku,CHODZISZ PO FORUM I WK.... :x LUDZI.

EOT