Mruganie monitora Belinea

(Neil G81) #1

Witam wszystkich na forum.

Sprawiłem sobie nowy stary komputer wraz z monitorem. Komputer przejęty z firmy, Celeron 2 GHz, płyta główna Lite-ON NR138, zintegrowana karta wideo Intel Graphics Controller. Ściągnąłem z neta sterowniki do płyty, karty - wszystko ok. Odebrałem właśnie monitor: Belinea 10 15 55. No i tu jest problem: obraz na ekranie strasznie mruga. Poczytałem trochę, zmieniłem więc w ustawieniach ekranu/zaawansowane/monitor częstotliwość odświeżania ekranu, było 60, dałem 75 Hz. Więcej nie mogę, a jak spróbowałem 85 to wyskoczył czarny ekran i komunikat Out of range z maksymalną wartością 84,9 Hz. Ściągnąłem ze strony Belinea sterowniki do tego modelu monitora, zamieniłem we właściwościach monitora z plug n'play na ten pobrany sterownik. Bez zmian, nie ma innych częstotliwości jak 60, 70 i 75 Hz. Patrzyłem też w ustawieniach karty, ale tam jest lista trybów, która nie wnosi niczego nowego. Sterowniki do karty ściągałem kilka dni temu, sprawdziłem na stronie Intela, sterownik grafiki jest aktualny.

Eksperymentując z ustawieniami ekranu zauważyłem, że problem mrugania występuje jedynie przy rozdzielczości 1024x768, jeżeli ustawię 800x600 problem znika, niezależnie od ustawionej częstotliwości odświeżania ekranu. Trochę to dziwne, ponieważ czytałem w sieci, że ten model monitora (Belinea 101555) obsługuje maksymalnie właśnie rozdzielczość 1024x768.

(Ideolog) #2

Kolego Monitory LCD tej serii maja maksymalnie 75Hz jak dasz więcej to w najlepszym przypadku będzie out of range w najgorszym kupisz nowy monitor.

(Neil G81) #3

Dziękuję za przypomnienie, kolego. Napisałem, że raz przestawiłem na 85Hz i że pojawił się komunikat out of range, później podkreśliłem, że mogę korzystać z trzech częstotliwości: 60, 70 i 75 Hz.

(Ctr) #4

wejdz w opcje monitora i weź recall all lub restart all czy coś tym stylu i monitor sam automatycznie dopasuje się do optymalnego działania.

(Neil G81) #5

Znaczy się w panelu sterowania? W części "Ekran/ustawienia/zaawansowane" nie mam nic takiego :frowning:

(Danielm86) #6

W opcje monitora tj guźiczki na monitorze. Poza tym tylko przy rozdzielczości 800x600 ustawisz wyższe odświeżanie niż 75Hz

(Neil G81) #7

Ok, to nie było zbyt bystre z mojej strony z tymi guziczkami.

Ale niestety nie pomogło. A przy każdej rozdzielczości mam dostępne max 75Hz, taki monitor.

(Kpc21) #8

Nie ustawisz więcej niż 75 Hz, bo więcej ten monitor po prostu nie obsługuje.