MSI K9N Neo-F nie uruchamia się


(Mateusz Sko) #1

Witam! Mam nietypowy problem z komputerem. A raczej nie ja tylko mój kolega który mi go przyniósł do naprawy. Mianowicie problem jest taki: po podłączeniu komputera, komputer ma problemy z uruchomieniem. Po naciśnięciu przycisku "POWER" komputer włącza się ale nic poza tym. Diody świecą, wiatraki chodzą, lecz na monitorze nie pojawia się nic. Po wielu próbach za którymś razem udaje mi się go włączyć. Jednak to nie koniec problemów. Windows nie może się załadować. Pojawia się komunikat, że brakuje mu pliku "CONFIG.SYS". Chciałem mu przeinstalować system aby pozbyć się tego komunikatu, jednak po włączeniu instalatora Windows XP na początku wszystko chodzi dobrze, ładują się sterowniki instalatora i nie ma najmniejszych problemów. Po tej operacji gdy pojawia się okno i mówi "Aby zainstalować System Microsoft Windows XP naciśnij ENTER" czy coś takiego. Po naciśnięciu "ENTER" wyskakuje Wątek Krytyczny (BSOD), i nie da się kontynuować instalacji. Z tego co pamiętam w kodzie błędu było coś takiego DRIVER_IRQL_NOT_LESS_OR_EQUAL albo IRQL_NOT_LESS_OR_EQUAL. Po zresetowaniu ponawia się sytuacja związana z problemami uruchomienia komputera. I tak w kółko. Dlatego zwracam się do was o pomoc lub podpowiedz co to może być. Czy to jest przyczyna uszkodzenia płyty głównej? Konfiguracja tego komputera to:

MoBo: MSI K9N Neo

Procesor: AMD Athlon 64 X2 2x 2,5 GHz

RAM: Nie wiem jaki. Wiem że jakiś 1GB w dwóch kościach

Dysk: Też nie wiem ale napewno 250GB

Grafika: Nvidia GeForce 7300GT PCI-Ex 256MB

Prosiłbym o pomoc i z góry za nią dziękuję:slight_smile:


(Mateusz Sko) #2

No jasne. Trochę głupie pytanie...


(Cosik Ktosik) #3

Zrób reset Biosu: viewtopic.php?f=7&t=267235

a następnie załaduj ustawienia zoptymalizowane.

Przy okazji sprawdź płytę główną, czy nie ma na niej spuchniętych kondensatorów: http://obrazki.elektroda.net/54_1152205433.jpg

Podaj moc i markę zasilacza oraz po uruchomieniu spisz napięcia z Biosu (okno PC Health Status lub Hardware Monitor).

Sprawdź wszystkie kable, a zwłaszcza dodatkowego zasilania.

Płyta musi dobrze startować, aby myśleć o instalacji systemu.


(Mateusz Sko) #4

Chętnie bym sprawdził te kondensatory, ale na obudowie są jeszcze plomby gwarancyjne. Czy taka usterka mogła się zdarzyć podczas chwilowego skoku napięcia w linii energetycznej?


(Cosik Ktosik) #5

Tak, mogła. Skoro komputer jest na gwarancji oraz występują problemy z uruchomieniem komputera, nie systemu, to radzę skorzystać z gwarancji.


(Agaszcz24) #6

Nie powinno zasilacze maja zabespieczenia.

Wyjmij baterie i dotknij + i - czymś co przewodzi prąd przez 10s oczywiście na wyłączonym i odłączonym od sieci.

Po wejściu do biosu wciśnij F5 to przywraca ustawienia fabryczne płyty potem F10 czyli zapisanie zmian i restart. Sprawdź czy po tym zabiegu komp zamyka się i włącza poprawnie power switchem.

Jeśli włącza się za 1 razem i widzisz ekran botowania biosu i naciśniesz znowu guzik i się wyłączy to już 50% sukcesu.

Potem płytka instalator, format (nie szybki) i zacznij instalacje, jeśli zawiesi się instalacja spróbuj inna płyta (polecam


(Emilmlo) #7

Zależy jaki to zasilacz, bo tanie kiepskie zasilacze nie mają zabezpieczeń a jak mają to niedziałające.