Mulący dysk twardy!

mam sobie dysk Segate 120GB, konkretnie ST3120026A

Od jakiegoś już czasu mam z nim problemy, głównie z transferem - strasznie wolno kopiuje pliki, w trakcie odczytu/zapisu właściwie brak możliwości korzystania z kompa

Co więcej, ostatnio zaliczył całkowity pad i system przestał się bootować

-musiałem przełączyć w biosie boot na starego hdd 2,5 GB WD, zainstalować na nim XPeka i zapuścić chkdsk - znalazł tone błędów i wykazał Bad Sektor 16 KB, potem na noc zapuściłem hdd regeneratora, niby usunął.

Po ponownej zmianie konfiga udało sie zabootować na Segate, system wstał.

Nadal jednak mam problem z transferem, muli jak ch…a - co może być nie tak?

hdd1fk5.th.jpg

hddau0.th.jpg

hdd2zs1.th.jpg

A i jeszcze jedna dziwna sprawa, sposób podpięcia! Mam 2 hdd i dwa napędy cdrw i dvd.

Na jednej taśmie:

stary hdd - primary slave (zworka slave)]

ten o którym mowa - primary master (zworka slave, inaczej nie działa i to niezależnie czy jest podpięty sam czy razem z tym starym)

Na drugiej:

cdrw - primary master (zworka master)

dvd - primary slave (zworka slawe)

cdrw musi być podpięty, bez niego nijak nie chce zbootować systemu z tego Segate

Dziwne rzeczy!

A może to wina płyty głównej?? Może coś z BIOS-em, albo kontrolerem IDE??

Nie podoba mi się to, że oba chodzą de facto jako slave. Taka konfiguracja prawie na pewno powoduje zwolnienie i/lub błędy transferu. A jak widzi je BIOS?? Tak jak opisałeś? Spróbuj przenieść dysk na inny komputer i tam spróbuj zbootować system z tego dysku.

Dziwne (?) Uzupełnij swoją wiedzę co to jest Primary/Secondary :o

http://pl.wikipedia.org/wiki/BIOS_setup

a także co to jest CS (Cable Select) :o

i wtedy przeorganizuj wnętrze swego Kompa !!

Objawy wskazują że masz dyski wpięte w kanale Secondary,

ponadto prawdopodobnie ustawienie zworki nakłada się

na “mechanizm” CS. :eggface:

No chyba chodzi o kolejność dla kanałów IDE, nie?

Może jakimś specem od sprzętu nie jestem ale chyba wiem do czego te terminy się odnoszą :stuck_out_tongue:

Co to CS też chyba wiem …tylko pojęcia nie mam po co z tym wyskakujesz?

Czy aby dokładnie przeczytałeś o czym wcześniej pisałem i w czym problem?

Dyski mam na kanale Master, napędy na Secondary!

Że co, jakie nakładanie?

CS o ile mi wiadomo stosuje się zamiast dedykowanej master/slawe tj. obydwa dyski zworkami na cs i nadrzędnym jest ten z końca taśmy.

tak więc albo, albo…

Ale mi Segate nie bootuje jeśli nie ma zworki na slave - i to mnie dziwi :stuck_out_tongue:

Mieszasz wszystko

Kanały:

Primary -> kabel wpięty na płycie w IDE1

Secondary -> kabel wpięty na płycie w IDE2

Jeżeli kabel 80 to istotne także którym końcem w płytę.

CS - to także sposób wykonania kabla, i być może

coś jest uszkodzone w kablu lub dysku ew. BIOSIE - np. kolejność

bootowania i nakłada się na siebie. :frowning:

Bo widocznie masz ustawione w biosie aby system bios botował z slave , dokładnie sprawdzić podłączenia taśm , dysk systemowy na pierwszym kanale ide ze zworką na master , taśma 80żyłowa , dokładnie przejżeć opcje biosu i poustawiać ,jeżeli jest opcja “auto” przy którejś z pozycjii w biosie zwłaszcza docztycząca dysków ustawić na auto przy wychodzeniu z biosu zapisać dokonane zmiany.

Sorry, sprawdziłem - faktycznie namieszałem nieco - mam ok: seagate - master (nie slave jak pisałem wcześniej), wd - slave.

Co do kanałów, nie musisz mi tłumaczyć, wiem doskonale który jest który.

Odnośnie taśm, te są ok (sprawdzane na kilku), podpięcie też prawidłowe.

Czyli dla jasności:

W biosie wszystko na auto, kolejność bootowania: fdd, cd/dvd, ide-0

Primary:

Seagate - master

WD - slave

Slave:

CDRW - master

DVD - slave

Zastanawia mnie więc skąd ten niski transfer i dlaczego gdy np. wypne cdrw, a dvd walne bez zworek, na master albo cs -system się nie bootuje.

Podkreślam, najważniejsza jednak jest prędkość odczytu/zapisu. :?

Dysk WD z ubiegłego wieku , ATA33 no może ATA66 , podłączony na jednej taśmie z dyskiem ATA100 skutecznie zaniża transfer, nie zaleca się podłanczania takich “zabytków” pod nowsze płyty gł. “zabytki” mogą posiadać inną kombinacje łączenia/parowania pinów co w rezultacie może doprowadzić do “wyrzucenia” sterowników/akceleratorów kanałów IDE lub nawet uszkodzić kanały IDE/płyte gł.

Złączono Posta : 12.12.2006 (Wto) 13:25

zmień kolejność botowania jako pierwszy IDE-0

Pozostaje teraz , podłączyć tego seagade do innego kompa i sprawdzić jego działanie na szybkość , przynajmniej będziesz wiedział czy dysk pada czy to coś z twoją płytą gł.

Proszę zmienić temat na konkretny, mówiący o problemie.

W tym celu proszę użyć przycisku icon_edit.gif

Tylko właśnie jak odłącze tego starocia, to mi system nie bootuje (nie da się też wejść w biosa) …czy tu trzeba jakoś zworke przestawiać, czy powinna pozostać na master?

Tu jest problem - nie mam takiej możliwości. :cry: