Muzealny sprzet a FF 4

(niceboy) #1

Witam. Wciaz uzywam FF3. Ponoc Mozilla dopiero zabiera sie do ciecia zasobozernosci FF wiec mam pytanko czy na muzealnym kompie z Pentium 3 i z 512 MB pamieci warto instalowac FF4?

Wiem ze moglbym eksperymentalnie zainstalowac ale z pewnych powodow wolalbym tego uniknac stad pytam o Wasze doswiadczenia...

(scripter1) #2

Mozilla nie przymierza się do cięcia zasobożerności a pracuje nad tym od dawna a teraz skierowała do pracy nad tym więcej ludzi.

Warto spróbować bo mozilla już w FF4 wprowadziła nowy szybszy silnik js.

(Slodziakpila) #3

Ja osobiście testowałem na komputerze kuzynki (Athlon XP 1,6 GHz, 256 MB RAM) i jest naprawdę źle..jedna zakładka to max, przy dwóch juz moze bardzo spowolnić

(scripter1) #4

piotrulek , zależy jakie miałeś tam załadowane strony, jak jakieś wypchane po brzegi flashem i pełne flashowych reklam to na pewno to flash jest tu winny.

Poza tym wiele też zależy od zainstalowanych dodatków, duża ilość dodatków i toolbarów na pewno spowolni przeglądarkę a niektóre dodatki są tak źle napisane że bardzo mocno obciążają przeglądarkę.

-- Dodane 15.06.2011 (Śr) 12:58 --

niceboy , najlepiej sam sprawdź bo ile jest ludzi tyle będzie opinii a każdy uważa się za "eksperta".

(niceboy) #5

Dzieki za odp. Czyli temat nie jest jednoznaczny. Wiec na razie poczekam...

(Voltar) #6

Na jednym kompie mam stary Sempron 2600 + 1 GB RAM, Firefox 4 od pełnej wersji nieco kulał, ale Aurora 6 a2 chodzi wyśmienicie! Polecam

Wg mnie różnica jest niewielka, Aurora zainstaluje ci się w osobnym katalogu więc nic nie nadpisze, warto wypróbowac.

(scripter1) #7

Dokładnie tak, spróbować zawsze warto choć Aurora to wersja bardzo eksperymentalna i może być wysoce niestabilna.

(Agatonster) #8

niceboy ,

Proszę poprawić pisownię w tytule tematu i w opisie problemu. W celu edycji swojego posta proszę skorzystać z przycisku Edytuj przy swoich postach.

Zignorowanie zalecenia będzie skutkowało usunięciem tematu do Kosza.

(sla17) #9

AMD Sempron 3000+, 1GB RAM - większy element we Flash albo powyżej 10 zakładek skutecznie zabijają liska, zarówno 4.x, jak i 5.x, jak i 6.x - nie rozróżniam tych wersji, wszystko leci u mnie podobnie.

(ra-v) #10

Na Pentium 3 1.0 512 MB RAM najlepiej spisywał się ś.p. Flock bazując na firefox 3.0 oraz aktualna wtedy Opera10.

Jeśli ktoś ma 256 MB RAM to się nie dziwię że wszystko tnie. Nawet na Xeonie by to płynnie niie chodziło.

(dragonn) #11

Na problemy z flashem polecam zainstalować Flashblock, włączamy tylko te aplety flash które nas interesują, a jakieś reklamy w flash nie gotują nam procesora.

(sla17) #12

Tutaj nie chodzi o to, żeby blokować problem czymś, co i tak zabiera RAM - każda wtyczka uruchamia się w kontenerze (nie wiem po co ten jeden proces na jedną wtyczkę, jak FF i tak zwiesić się potrafi...) - a to zabiera pamięć RAM i wydłuża czas ładowania się FF ;D

Tu chodzi o wyeliminowanie problemu, jak np. w Operze za pomocą urlfilter, a jeśli są jakieś niereklamowe elementy to wtedy można zablokować zawartość - prosto i skutecznie, bez masy wtyczek i obciążenia blaszaka :smiley:

(scripter1) #13

sla17 , coś ci się pokręciło, dodatki nie są uruchamiane w kontenerze, w kontenerze są uruchamiane wtyczki (pluginy) takie jak flash - to jest właśnie po to jak flash czy inny plugin się wysypie żeby nie zawieszał całej przeglądarki.

Owszem, dodatki (addony) też mogą być źródłem zamulania ale tylko jeśli są źle napisane, mozilla publikuje na blogu listę takich powolnych dodatków (https://addons.mozilla.org/en-US/firefox/performance/ - niektóre z nich spowalniają nawet o 104% ).

W kwestii blokowania to bardzo skuteczny jest dodatek Adblock Plus który nie tylko blokuje wyświetlanie reklam w najróżniejszej formie (nie tylko flash) ale blokuje ich pobieranie na kompa co oszczędza łącze i przyspiesza ładowanie stron a sam przy tym jest lekki i konfigurowalny.

(Kpc21) #14

Zainstaluj Chromium, nie dość, że ta przeglądarka jest lekka, to tam "w standardzie" nie ma Flash Playera - który na takim komputerze jest raczej niepożądany. Lepiej, kiedy go nie ma w ogóle, niż kiedy w celu jego zablokowania używamy wtyczek, które też pochłaniają zasoby. Chociaż AdBlock przyda się tam nie tylko ze względu na Flasha, ale i reklamy w JPG/PNG.

Mozilla cięła zasobożerność co najwyżej do wersji 3.6, natomiast Fx 4, o ile mi wiadomo, jest bardziej wymagający niż 3.6.

Napisz lepiej, co uruchamiasz na nim poza przeglądarką, bo tam jest go dużo łatwiej odchudzić, dzięki czemu przeglądarka również będzie działać dużo sprawniej.

(sla17) #15

Możliwe, że mi się pomieszało - nie doczytałem dokładnie, ale widząc na screenach u niektórych po 8-9 procesów plugin-container.exe myślałem, że dla wszystkiego :slight_smile:

Zainstaluj sobie np. 35 addonów (ja tyle miałem, żebym mógł wygodnie pracować) i zobacz, czy aby na pewno na takim sprzęcie nic się nie stanie.

Bez Flash Playera nie pogra w żadne gierki, chyba że są w Java czy w innym ustrojstwie, a YT wystarczy włączyć opcję HTML5 :wink: Mi w Chrome-ium nie podoba mi się to, że każda zakładka uruchamia się w osobnym procesie :wink:

(Kpc21) #16

Javy też nie instalowałbym na tym sprzęcie :slight_smile:

Nie wszystkie filmy działają, ale z większością nie ma żadnych problemów.

(klopas) #17

FlashVideoReplacer + Adblock Plus, i nic nie muli nawet przy YT, staram się ograniczyć używanie Flasha do minimum, bo ci idioci z Adobe nie potrafili nawet go dobrze zrobić na Mac OS X pod architekturę PowerPC :stuck_out_tongue:

na kompie z podpisu mam TenFourFox (FF4 tylko z możliwością odpalenia na PowerPC i przy okazji zoptymalizowany pod te procki) i wszystko śmiga, oczywiście nie tak jak Midori przy Debianie z FluxBoxem ale nie jest tragicznie (choć inaczej to też wygląda przy Macu a inaczej przy windowsie

jedyną "wadą" FlashVideoReplacera to to, że nie widać adnotacji, dymków, reklam itp. (a rozdzielczość w ustawieniach wtyczki można zmienić na stałe), dla mnie to plus bo zawsze te adnotacje to przeszkadzają i denerwują

(scripter1) #18

Nie wiem co ty robisz na tym kompie że potrzebujesz aż tylu dodatków, ja mam zainstalowanych i włączonych ok 18 dodatków i to tylko dlatego że zajmuję się tworzeniem stron www i dodatków do mozilli i są mi one niezbędne do tej pracy.

Nawet Mozilla Team odradza instalowanie wielu dodatków bo to się negatywnie odbija na stabilności.

To prawda ale Java też potrafi być mocno muląca więc to żadna korzyść.

O ile mi wiadomo to nie ma binarek dla windowsa (kolega nie napisał jaki ma system więc zakładam że jak większość ma jakiegoś windowsa) i trzeba sobie samemu skompilować ze źródeł.

Nie tylko na tą architekturę nie potrafili go dobrze zrobić, na wszystkich architekturach flash to szajs.

Obawiam się że ten FlashVideoReplacer też może sam w sobie mocno spowalniać ze względu na to co robi ale nie sprawdzałem go.

Kpc21 , AdBlock Plus jest lekki i nie pochłania zasobów.

Przyłączam się do tego, napisz też jakiego masz tam zainstalowanego windowsa, doradzimy ci jak odchudzić cały system.

(Kpc21) #19

Są. http://build.chromium.org/f/chromium/snapshots/Win/

Tak więc warto go zainstalować.

(sla17) #20

No 35 dodatków, skoro do blokowania reklam jest osobne, do możliwości użycia własnych .css osobna wtyczka, SpeedDial - wtyczka, to się uzbiera :slight_smile:

Nie mam już, ale tak bym pokazał. Wiem, wiem - Opera mnie rozpieszcza tymi drobiazgami, skoro są - korzystam, gdy ich nie ma - brakuje mi ich i nie korzysta mi się z przeglądarki komfortowo - do tego te wtyczki, które mam w Operze czyli te od Web Of Trust, szybkiego pobierania filmików z YT czy pogoda :wink:

Gdy chcę sobie ustawić Firefoxa dla mnie, wszystko zaczyna chodzić... właśnie problem w tym, że się zwiesza na każdym kroku i nie chodzi :wink:. Opera potrafi zrobić produkt, który działa, a Firefox bez wtyczek powinien chodzić jak burza, jak Miranda :wink: