Muzyka w 2.1 zamiast 5.1

Witam, mam taki problem jak w temacie. Zaznaczę, że wcześniej działało wszystko ok. Nie wiem od kiedy problem występuje bo dawno muzyki na komputerze nie słuchałem. Ale przejdźmy do rzeczy.

Wiedziony ciekawością jaka też jest różnica między mp3 a flac postanowiłem sprawdzić ten drugi format. Zaopatrzyłem się w odpowiednie pliki po czym doszedłem do wniosku, że różnic nie ma. Nic dziwnego skoro grają mi tylko 2 przednie głośniki + sub. Centralny i dwa tylne nie grają, słychać tylko lekki szum. Nie wiem w czym może tkwić problem, w filmach wszystko jest ok… W menadżerze Realteka też wszystkie głośniki grają. Aktualizacja sterowników i oprogramowania do najnowszej wersji nic nie dały (ściągnięte ze strony producenta mobo). Co dziwnego mp3 również przestało mi odtwarzać w 5.1. Myślałem, że to przez to, że te pliki flac są zapisane w stereo ale skoro mp3 stereo też nie odtwarza poprawnie, a wcześniej odtwarzał to niestety nie to. Sprawdzałem zarówno w Aimpie jak i Foobarze. Nic, zero pożądanego efektu. Programy oczywiście dobrze skonfigurowane.

Ma ktoś jakieś pomysły? Bo IMO to co najmniej dziwne, że filmy odtwarza jak powinien a dźwięku nie chce.

Komputer jest nowy, składany w październiku bodajże. Podzespoły porządne, nie żaden szmelc ;).

Mobo: MSI P55-GD65

Dźwiękowa: zintegrowana

Głośniki: Creative Inspire T6100

OS: Win 7 Enterprise 64 bit

Reszta sprzętu chyba nie ma znaczenia przy tym problemie. Z góry dziękuję za wszelkie porady.

Nie do końca na temat, ale dopowiem.

Twój sprzęt (karta zintegrowana i głośniki) jest trochę za słaby, aby spostrzec różnice między MP3 a FLAC. Do tego dużo ludzi nawet z odpowiednim sprzętem nie jest w stanie dopatrzyć się różnic.

W ustawieniach karty Realtek jest taka opcja jak “Wypełnienie głośnika”. Zaznacz ją. Dźwięk powinien pójść w 5.1 (u mnie zadziałało kiedy miałem podobny problem, aczkolwiek nie walczyłem wtedy z plikiem typu FLAC)