Na czym stoją serwery TPSA


(Mbocian 94) #1

Witam,

od jakiegoś czasu interesuję się Internetem (a dokładniej jak działa). Przeglądając stronę zamiast adresu IP, napisało adres DNS ***.neoplus.tpnet.pl. I własnie mam pytanie, na czym stoją serwery w TP, czemu przy połączeniu modemowego (szerokopasmowy 1mb) mam numer P0,35 i jak z kabla telefonicznego idą dane do centrali (najbliższa w Katowicach). Szukałem w googlach, ale tam nic nie ma co by mnie zadowoliło. Może któryś z forumowiczów mógłby mi odpowiedzieć na parę pytań :?: :smiley:


(Kpc21) #2

Połączenie modemowe i szerokopasmowe to dzieli prawie przepaść technologiczna :slight_smile: Połączenia modemowe komutowane są oferowane przez TPSA pod marką "numer internetowy tp", ostatnio też pojawiła się nowa oferta "numer internetowy tp na okrągło" ze zryczałtowaną opłatą 49 zł/mies. Połączenie komutowane to jest analogowe połączenie telefoniczne (w przypadku TPSA jest to numer telefonu 0202122, teraz to chyba tylko 202122), przez które przesyłane są cyfrowe dane, zmodulowane za pomocą modemu. Maksymalna przepustowość połączenia modemowego to jest 56 kb/s.

Natomiast połączenie szerokopasmowe to połączenie o dużej przepustowości. Może być oferowane w różnej technologii. Np. taka Neostrada TP jest w technologii ADSL:

A na początku skrótu ADSL oznacza, że jest to łącze asynchroniczne, tzn. download jest szybszy niż upload.

Inne rodzaje połączeń szerokopasmowych, to np. modemy kablowe:

albo sieci LAN (w tym bezprzewodowe wi-fi, tzw. radiówki).

To chyba ma związek z parametrami połączenia. Kiedy ja mam np. router z wbudowanym modemem ADSL, muszę tam ustawić parametry łącza, m.in. VPI i VCI. I te parametry dla Neostrady (i w ogóle dla infrastruktury TPSA) przyjmują właśnie wartości odpowiednio 0 i 35. W polskojęzycznej wersji interfejsu WWW mojego routera te parametry są opisane jako "wirtualny obwód".

Myślę, że jeśli tutaj nie otrzymasz zbyt konkretnych odpowiedzi na swoje pytania, powinieneś zapytać się na forum http://forum.neostrada.info/ .


(PaPuX) #3

Serwery stoją na unixach.


(Sitemaster) #4

Zgaduję - serwery stoją na ....podłodze.

0,35 to kanał ATM, a co to takiego ATM http://pl.wikipedia.org/wiki/Asynchronous_Transfer_Mode

No ale najpierw jest DSLAM http://pl.wikipedia.org/wiki/Digital_Su ... ultiplexer

sory za literówkę, oczywiście DSLAM nie DESLAM.

-nie musi on byc wcale na centrali, bo równie dobrze może siedzieć w szawce ONU.


(Kpc21) #5

Chyba DSLAM, czyli urządzenie znajdujące się w każdej centrali telefonicznej, która obsługuje Neostradę (nie wiem, czy są jeszcze takie, które jej nie obsługują, czyli nie zawierają DSLAM-u, ale zdarza się, że w DSLAM-ach zajęte są wszystkie porty, sam miałem z tym problem).


(fiesta) #6

Koledze zapewne chodziło o połączenie za pomocą modemu ADSL.

8)


(Mbocian 94) #7

No tak, pomyliłem się. Chodziło mi o połączenie za pomocą modemu ADSL. Dziękuję za odpowiedź! :smiley: